Świat

Tragiczny bilans powodzi w Hiszpanii. Nadal trwają poszukiwania zaginionych

opublikowano:
mid-epa11692839.webp
już blisko 100 osób zginęło w wyniku powodzi w Hiszpanii. (fot. PAP/EPA/Manuel Bruque)
Już blisko 140 osób zginęło w gwałtownych powodziach, które przeszły przez Hiszpanię. Najgorsza sytuacja panuje w prowincji Walencja i to właśnie tam odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych. Te dane mogą ulec zmianie, ponieważ służby ratunkowe cały czas prowadzą poszukiwania zaginionych osób.

Hiszpania od wtorku mierzy się z gwałtownymi burzami i powodziami. To efekt zjawiska atmosferycznego określanego w kraju jako DANA (depresion aislada en niveles altos). Jest ono wywołane przez zmieszanie się zimnego powietrza nad Morzem Śródziemnym z ciepłym i wilgotnym powietrzem. Wówczas dochodzi do wytworzenia niestabilności atmosferycznej, co prowadzi do ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Tragiczny bilans i poszukiwania zaginionych

Najnowsze dane mówią o 140 ofiarach śmiertelnych powodzi. Dwie osoby zginęły w regionie Kastylia-La Mancha, a jedna w Andaluzji. Pozostałe ofiary odnotowano w najbardziej dotkniętej przez żywioł prowincji Walencja. Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć, ponieważ wciąż trwają poszukiwania wielu zaginionych osób. W akcji poszukiwawczej pięciu osób w miejscowości Letur w prowincji Albacete bierze udział ok. 150 osób. Do pomocy wykorzystywane są również psy, drony i helikopter.

Jak informuje dziennik „El Mundo”, wiele gmin we wspólnocie Walencji pozbawionych jest wody pitnej, a około 100 tys. osób nie ma prądu. Załamanie pogody doprowadziło także do paraliżu transportu w prowincji oraz zamknięcia dróg dojazdowych. Szybkie połączenie kolejowe z Madrytem ma zostać wznowione najwcześniej za kilka dni.

Gazeta dodaje, że obecne powodzie to najpoważniejsza klęska żywiołowa w Hiszpanii od 1973 roku, kiedy ulewne deszcze zdewastowały kilka miast Murcji i Andaluzji na południu kraju, doprowadzając do śmierci około 300 osób.

Władze ogłosiły trzydniową żałobę

W czwartek w całej Hiszpanii rozpoczęła się trzydniowa żałoba narodowa. Tego dnia zarówno premier Pedro Sanchez, jak i lider opozycyjnej Partii Ludowej Alberto Nunez Feijoo udadzą się do centrum koordynacji kryzysowej w Walencji.

Jak informuje hiszpańska prasa, „kondolencje i zapowiedzi wsparcia płyną do Hiszpanii z różnych krajów europejskich, w tym z Polski”. Przedstawiciele Unii Europejskiej zapowiedzieli już pomoc w walce ze skutkami powodzi. Kondolencje na ręce pary hiszpańskiej pary monarszej i rządu przekazał król Maroka Mohamed VI.

Kto ponosi odpowiedzialność?

Zdaniem szefa hiszpańskiego resortu spraw wewnętrznych za spóźnione ostrzeżenia przed burzami odpowiedzialne są władze wspólnoty autonomicznej Walencja. Fernando Grande-Marlaska uważa, że obowiązek ten, podobnie jak w poprzednich sytuacjach kryzysowych, spoczywał po stronie władz regionalnych.

Hiszpania nadal zagrożona

Trudne warunki atmosferyczne nadal występują w niektórych rejonach Hiszpanii. W czwartek państwowa agencja meteorologiczna wydała ostrzeżenie przed intensywnymi burzami dla m.in. Katalonii i północnej Walencji. W tych miejscach obowiązuje pomarańczowych alert pogodowy. Z kolei czerwony alert ogłoszono w Castellon w Walencji, gdzie podtopienia wystąpiły w czwartkowy poranek.

źr. wPolsce24 za PAP

Bez Cenzury

Bez Cenzury: Zamach na opozycję i kolejne protesty społeczne

opublikowano:
Bez nazwy.webp
"Bez Cenzury" to dynamiczny i odważny program publicystyczny, emitowany w telewizji wPolsce24, w którym prowadzący oraz zaproszeni goście poruszają najbardziej kontrowersyjne i aktualne tematy polityczne, społeczne i gospodarcze. Jak sugeruje tytuł, dyskusje toczą się bez ograniczeń, bez autocenzury i w pełnej swobodzie wypowiedzi.
Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.