Świat

Tragiczny bilans powodzi w Hiszpanii. Nadal trwają poszukiwania zaginionych

opublikowano:
mid-epa11692839.webp
już blisko 100 osób zginęło w wyniku powodzi w Hiszpanii. (fot. PAP/EPA/Manuel Bruque)
Już blisko 140 osób zginęło w gwałtownych powodziach, które przeszły przez Hiszpanię. Najgorsza sytuacja panuje w prowincji Walencja i to właśnie tam odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych. Te dane mogą ulec zmianie, ponieważ służby ratunkowe cały czas prowadzą poszukiwania zaginionych osób.

Hiszpania od wtorku mierzy się z gwałtownymi burzami i powodziami. To efekt zjawiska atmosferycznego określanego w kraju jako DANA (depresion aislada en niveles altos). Jest ono wywołane przez zmieszanie się zimnego powietrza nad Morzem Śródziemnym z ciepłym i wilgotnym powietrzem. Wówczas dochodzi do wytworzenia niestabilności atmosferycznej, co prowadzi do ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Tragiczny bilans i poszukiwania zaginionych

Najnowsze dane mówią o 140 ofiarach śmiertelnych powodzi. Dwie osoby zginęły w regionie Kastylia-La Mancha, a jedna w Andaluzji. Pozostałe ofiary odnotowano w najbardziej dotkniętej przez żywioł prowincji Walencja. Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć, ponieważ wciąż trwają poszukiwania wielu zaginionych osób. W akcji poszukiwawczej pięciu osób w miejscowości Letur w prowincji Albacete bierze udział ok. 150 osób. Do pomocy wykorzystywane są również psy, drony i helikopter.

Jak informuje dziennik „El Mundo”, wiele gmin we wspólnocie Walencji pozbawionych jest wody pitnej, a około 100 tys. osób nie ma prądu. Załamanie pogody doprowadziło także do paraliżu transportu w prowincji oraz zamknięcia dróg dojazdowych. Szybkie połączenie kolejowe z Madrytem ma zostać wznowione najwcześniej za kilka dni.

Gazeta dodaje, że obecne powodzie to najpoważniejsza klęska żywiołowa w Hiszpanii od 1973 roku, kiedy ulewne deszcze zdewastowały kilka miast Murcji i Andaluzji na południu kraju, doprowadzając do śmierci około 300 osób.

Władze ogłosiły trzydniową żałobę

W czwartek w całej Hiszpanii rozpoczęła się trzydniowa żałoba narodowa. Tego dnia zarówno premier Pedro Sanchez, jak i lider opozycyjnej Partii Ludowej Alberto Nunez Feijoo udadzą się do centrum koordynacji kryzysowej w Walencji.

Jak informuje hiszpańska prasa, „kondolencje i zapowiedzi wsparcia płyną do Hiszpanii z różnych krajów europejskich, w tym z Polski”. Przedstawiciele Unii Europejskiej zapowiedzieli już pomoc w walce ze skutkami powodzi. Kondolencje na ręce pary hiszpańskiej pary monarszej i rządu przekazał król Maroka Mohamed VI.

Kto ponosi odpowiedzialność?

Zdaniem szefa hiszpańskiego resortu spraw wewnętrznych za spóźnione ostrzeżenia przed burzami odpowiedzialne są władze wspólnoty autonomicznej Walencja. Fernando Grande-Marlaska uważa, że obowiązek ten, podobnie jak w poprzednich sytuacjach kryzysowych, spoczywał po stronie władz regionalnych.

Hiszpania nadal zagrożona

Trudne warunki atmosferyczne nadal występują w niektórych rejonach Hiszpanii. W czwartek państwowa agencja meteorologiczna wydała ostrzeżenie przed intensywnymi burzami dla m.in. Katalonii i północnej Walencji. W tych miejscach obowiązuje pomarańczowych alert pogodowy. Z kolei czerwony alert ogłoszono w Castellon w Walencji, gdzie podtopienia wystąpiły w czwartkowy poranek.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.