Świat

Tragiczny bilans powodzi w Hiszpanii. Nadal trwają poszukiwania zaginionych

opublikowano:
mid-epa11692839.webp
już blisko 100 osób zginęło w wyniku powodzi w Hiszpanii. (fot. PAP/EPA/Manuel Bruque)
Już blisko 140 osób zginęło w gwałtownych powodziach, które przeszły przez Hiszpanię. Najgorsza sytuacja panuje w prowincji Walencja i to właśnie tam odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych. Te dane mogą ulec zmianie, ponieważ służby ratunkowe cały czas prowadzą poszukiwania zaginionych osób.

Hiszpania od wtorku mierzy się z gwałtownymi burzami i powodziami. To efekt zjawiska atmosferycznego określanego w kraju jako DANA (depresion aislada en niveles altos). Jest ono wywołane przez zmieszanie się zimnego powietrza nad Morzem Śródziemnym z ciepłym i wilgotnym powietrzem. Wówczas dochodzi do wytworzenia niestabilności atmosferycznej, co prowadzi do ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Tragiczny bilans i poszukiwania zaginionych

Najnowsze dane mówią o 140 ofiarach śmiertelnych powodzi. Dwie osoby zginęły w regionie Kastylia-La Mancha, a jedna w Andaluzji. Pozostałe ofiary odnotowano w najbardziej dotkniętej przez żywioł prowincji Walencja. Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć, ponieważ wciąż trwają poszukiwania wielu zaginionych osób. W akcji poszukiwawczej pięciu osób w miejscowości Letur w prowincji Albacete bierze udział ok. 150 osób. Do pomocy wykorzystywane są również psy, drony i helikopter.

Jak informuje dziennik „El Mundo”, wiele gmin we wspólnocie Walencji pozbawionych jest wody pitnej, a około 100 tys. osób nie ma prądu. Załamanie pogody doprowadziło także do paraliżu transportu w prowincji oraz zamknięcia dróg dojazdowych. Szybkie połączenie kolejowe z Madrytem ma zostać wznowione najwcześniej za kilka dni.

Gazeta dodaje, że obecne powodzie to najpoważniejsza klęska żywiołowa w Hiszpanii od 1973 roku, kiedy ulewne deszcze zdewastowały kilka miast Murcji i Andaluzji na południu kraju, doprowadzając do śmierci około 300 osób.

Władze ogłosiły trzydniową żałobę

W czwartek w całej Hiszpanii rozpoczęła się trzydniowa żałoba narodowa. Tego dnia zarówno premier Pedro Sanchez, jak i lider opozycyjnej Partii Ludowej Alberto Nunez Feijoo udadzą się do centrum koordynacji kryzysowej w Walencji.

Jak informuje hiszpańska prasa, „kondolencje i zapowiedzi wsparcia płyną do Hiszpanii z różnych krajów europejskich, w tym z Polski”. Przedstawiciele Unii Europejskiej zapowiedzieli już pomoc w walce ze skutkami powodzi. Kondolencje na ręce pary hiszpańskiej pary monarszej i rządu przekazał król Maroka Mohamed VI.

Kto ponosi odpowiedzialność?

Zdaniem szefa hiszpańskiego resortu spraw wewnętrznych za spóźnione ostrzeżenia przed burzami odpowiedzialne są władze wspólnoty autonomicznej Walencja. Fernando Grande-Marlaska uważa, że obowiązek ten, podobnie jak w poprzednich sytuacjach kryzysowych, spoczywał po stronie władz regionalnych.

Hiszpania nadal zagrożona

Trudne warunki atmosferyczne nadal występują w niektórych rejonach Hiszpanii. W czwartek państwowa agencja meteorologiczna wydała ostrzeżenie przed intensywnymi burzami dla m.in. Katalonii i północnej Walencji. W tych miejscach obowiązuje pomarańczowych alert pogodowy. Z kolei czerwony alert ogłoszono w Castellon w Walencji, gdzie podtopienia wystąpiły w czwartkowy poranek.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Kara za modlitwę, choćby w myślach. W Anglii wchodzą w życie nowe przepisy

opublikowano:
people-2597796_1280.webp
Niedopuszczalna modlitwa (fot. ilustracyjne pixabay)
Wokół szpitali i klinik wykonujących aborcje w Anglii i Walii zaczynają od czwartku obowiązywać strefy buforowe, w których prawo zakazuje wpływania na decyzję innej osoby o przerwaniu ciąży lub blokowanie dostępu do takiego zabiegu. Zakaz obejmuje także modlitwę, choćby bezgłośną. Przeciwnicy zakazu wskazują, że nowe przepisy są sprzeczne z zasadą wolności słowa.
Świat

Korea Północna potęguje napięcie. Najdłuższy lot rakiety Kima

opublikowano:
mid-epa11693617 ok.webp
Koreańczycy z Południa obserwują lot północnokoreańskiego pocisku (fot. YONHAP /EPA/PAP)
Na polecenie Kim Dzong Una w czwartek rano czasu lokalnego przeprowadzono test międzykontynentalnego pocisku balistycznego, który "pobił rekord zdolności rakiet strategicznych” – poinformowały północnokoreańskie media. Władze w Seulu zapowiedziały sankcje.
Świat

Niemcy nie tylko nie chcą płacić reparacji za II wojnę. Odgrażają się, że sami mogą wystawić rachunek

opublikowano:
warszawa.webp
Warszawa po Powstaniu Warszawskim (fot. Wikimedia)
Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ nie tylko po raz kolejny odrzucił roszczenia reparacyjne, tym razem zgłoszone przez Grecję podczas wizyty prezydenta Franka Waltera Steinmeiera w Atenach. Komentator gazety idzie dalej. Twierdzi, że ofiarami byli także Niemcy i ostrzega, że ci, którzy myślą o finansowych żądaniach za historyczne krzywdy, muszą się liczyć z roszczeniami strony przeciwnej.