Świat

Tragiczny bilans powodzi w Hiszpanii. Nadal trwają poszukiwania zaginionych

opublikowano:
mid-epa11692839.webp
już blisko 100 osób zginęło w wyniku powodzi w Hiszpanii. (fot. PAP/EPA/Manuel Bruque)
Już blisko 140 osób zginęło w gwałtownych powodziach, które przeszły przez Hiszpanię. Najgorsza sytuacja panuje w prowincji Walencja i to właśnie tam odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych. Te dane mogą ulec zmianie, ponieważ służby ratunkowe cały czas prowadzą poszukiwania zaginionych osób.

Hiszpania od wtorku mierzy się z gwałtownymi burzami i powodziami. To efekt zjawiska atmosferycznego określanego w kraju jako DANA (depresion aislada en niveles altos). Jest ono wywołane przez zmieszanie się zimnego powietrza nad Morzem Śródziemnym z ciepłym i wilgotnym powietrzem. Wówczas dochodzi do wytworzenia niestabilności atmosferycznej, co prowadzi do ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Tragiczny bilans i poszukiwania zaginionych

Najnowsze dane mówią o 140 ofiarach śmiertelnych powodzi. Dwie osoby zginęły w regionie Kastylia-La Mancha, a jedna w Andaluzji. Pozostałe ofiary odnotowano w najbardziej dotkniętej przez żywioł prowincji Walencja. Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć, ponieważ wciąż trwają poszukiwania wielu zaginionych osób. W akcji poszukiwawczej pięciu osób w miejscowości Letur w prowincji Albacete bierze udział ok. 150 osób. Do pomocy wykorzystywane są również psy, drony i helikopter.

Jak informuje dziennik „El Mundo”, wiele gmin we wspólnocie Walencji pozbawionych jest wody pitnej, a około 100 tys. osób nie ma prądu. Załamanie pogody doprowadziło także do paraliżu transportu w prowincji oraz zamknięcia dróg dojazdowych. Szybkie połączenie kolejowe z Madrytem ma zostać wznowione najwcześniej za kilka dni.

Gazeta dodaje, że obecne powodzie to najpoważniejsza klęska żywiołowa w Hiszpanii od 1973 roku, kiedy ulewne deszcze zdewastowały kilka miast Murcji i Andaluzji na południu kraju, doprowadzając do śmierci około 300 osób.

Władze ogłosiły trzydniową żałobę

W czwartek w całej Hiszpanii rozpoczęła się trzydniowa żałoba narodowa. Tego dnia zarówno premier Pedro Sanchez, jak i lider opozycyjnej Partii Ludowej Alberto Nunez Feijoo udadzą się do centrum koordynacji kryzysowej w Walencji.

Jak informuje hiszpańska prasa, „kondolencje i zapowiedzi wsparcia płyną do Hiszpanii z różnych krajów europejskich, w tym z Polski”. Przedstawiciele Unii Europejskiej zapowiedzieli już pomoc w walce ze skutkami powodzi. Kondolencje na ręce pary hiszpańskiej pary monarszej i rządu przekazał król Maroka Mohamed VI.

Kto ponosi odpowiedzialność?

Zdaniem szefa hiszpańskiego resortu spraw wewnętrznych za spóźnione ostrzeżenia przed burzami odpowiedzialne są władze wspólnoty autonomicznej Walencja. Fernando Grande-Marlaska uważa, że obowiązek ten, podobnie jak w poprzednich sytuacjach kryzysowych, spoczywał po stronie władz regionalnych.

Hiszpania nadal zagrożona

Trudne warunki atmosferyczne nadal występują w niektórych rejonach Hiszpanii. W czwartek państwowa agencja meteorologiczna wydała ostrzeżenie przed intensywnymi burzami dla m.in. Katalonii i północnej Walencji. W tych miejscach obowiązuje pomarańczowych alert pogodowy. Z kolei czerwony alert ogłoszono w Castellon w Walencji, gdzie podtopienia wystąpiły w czwartkowy poranek.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.