Polska

Miesiąc po powodzi nie mogą wrócić do domów

opublikowano:
mid-24a11429.webp
Sprzątanie po powodzi w Głuchołazach (fot. PAP/Krzysztof Świderski)
Po wrześniowej powodzi na na Dolnym Śląsku uszkodzonych zostało ponad 5 tys. budynków mieszkalnych, a ponad 890 osób wciąż nie może wrócić do swoich domów. Straty szacuje się na co najmniej 5 mld zł.

Wskutek powodzi, która we wrześniu przeszła przez Dolny Śląsk, uszkodzonych lub zniszczonych zostało ponad 5,2 tys. budynków mieszkalnych, a katastrofa bezpośrednio dotknęła ponad 162 tys. mieszkańców regionu.

Bez dachu nad głową

Ponad 890 osób wciąż nie może wrócić do swoich domów.

Część osób mieszka u rodziny, część w miejscach tymczasowego zakwaterowania - obiektach gminnych, pensjonatach, hotelach – powiedział wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń.

Jak dodał, te gminy, w których mieszkańcy nie są w stanie wrócić do swoich mieszkań, mogą wnioskować o kontenery mieszkalne.

Preferujemy jednak ofertę mieszkania w obiektach turystycznych, ponieważ są tam lepsze warunki – wyjaśnił wojewoda.

W czasie powodzi uszkodzonych zostało też 151 budynków szkół, 39 przedszkoli oraz 12 żłobków. W różnym stopniu uszkodzone zostały posterunki policji (31), budynki OSP (88), muzea, domy kultury i biblioteki (95), ośrodki zdrowia (31).

Uszkodzone drogi, mosty, kanalizacja

Zniszczonych zostało kilkaset kilometrów dróg gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych. Woda zerwała lub uszkodziła ponad 100 mostów, niemal 200 kilometrów kanalizacji i niemal 150 kilometrów wodociągów. Zalanych zostało prawie 80 mniejszych i większych oczyszczalni ścieków.

Zdążyć przed zimą

Awiżeń podkreślił, że miesiąc po powodzi na terenach dotkniętych kataklizmem przy usuwaniu skutków żywiołu nadal pracują żołnierze, strażacy, przedstawiciele innych służb oraz wolontariusze. Jego zdaniem wśród najpilniejszych zadań jest zabezpieczenie i zakwaterowanie poszkodowanych.

Przed zimą ważne jest osuszenie mieszkań i budynków, ile tylko się uda. Jeśli nie będzie ciężkiej zimy, to po osuszeniu remonty wewnątrz obiektów mogą być prowadzone przy nagrzewnicach – dodał.

Na Dolnym Śląsku najbardziej ucierpiały gminy Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, gmina i miasto Kłodzko oraz Jelenia Góra i miejscowości położone w dolinie rzeki Bóbr.

Szacunkowe straty po powodzi w regionie to minimum 5 mld zł.

źr. wPolsce za PAP

 

Polska

Wiadomości wPolsce24 – Pełne wydanie z 6 grudnia 2024

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-06 202512.webp
"Wiadomości wPolsce24" to codzienny program informacyjny nadawany o godzinie 19:30, dostarczający najświeższych informacji z kraju i ze świata.
Polska

Jarosław Kaczyński o sprawie immunitetu: puściły mi nerwy, gdy oskarżył mnie o zabicie brata

opublikowano:
videoframe_210324.webp
Jarosław Kaczyński na gorąco skomentował w Sejmie kwestię odebrania mu immunitetu na wniosek niejakiego Zbigniewa Komosy, który od lat stara się przeszkadzać prezesowi PiS w godnym upamiętnieniu swojego tragicznie zmarłego brata. - Puścił mi wreszcie nerwy, gdy on oskarżył mnie o zorganizowanie zamachu na własnego brata - mówił prezes PiS.
Polska

Była agentka SB szkoliła urzędników w Krakowie? Wiceprezydent uciekał przed pytaniami

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-06 160710.webp
Jolanta Lange vel Gontarczyk, były tajny współpracownik SB ps. „Panna”, która podejrzewana jest o współudział w zamordowaniu poprzez otrucie ks. Franciszka Blachnickiego wróciła do Polski. Wcześniej współpracowała z warszawskim ratuszem, a teraz miała prowadzić szkolenie dla krakowskich urzędników.
Polska

Mariusz Błaszczak o atakach na Karola Nawrockiego: Ta sytuacja budzi wątpliwości w jaki sposób funkcjonują służby specjalne w naszym kraju

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-06 203928.webp
- Dlaczego taki atak zmasowany został zorganizowany na pana doktora Karola Nawrockiego? Dlatego, że wyraźnie ma duże poparcie społeczne. Na spotkania z doktorem Karolem Nawrockim przychodzą tłumy ludzi – powiedział Mariusz Błaszczak w programie Polska wybiera na antenie wPolsce24.
Polska

"Ostra Szpila" | "Masło droższe od awokado? Politycy radzą: Jedzcie bułki bez masła!"

opublikowano:
ostra 2024-12-07_17.33.21.jfif
Program "Ostra Szpila" to przegląd bieżących wydarzeń politycznych z kobiecej perspektywy. Prowadzące nie unikają kontrowersyjnych tematów i swoimi komentarzami starają się zachęcić widzów do krytycznej refleksji nad polityką.
Polska

"Wiadomości wPolsce24" – Pełne wydanie z 7 grudnia 2024

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-07 202912.webp
"Wiadomości wPolsce24" to codzienny program informacyjny nadawany o godzinie 19:30, dostarczający najświeższych informacji z kraju i ze świata.