Polska

Powódź zniszczyła setki zabytków. Na renowację potrzebne są ogromne pieniądze

opublikowano:
Kościół w Kłodzku www.franciszkanie-klodzko.com.webp
Wnętrze zalanego kościoła Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku. Fot. www.franciszkanie-klodzko.com
Wszystko jest do uratowania i do odnowienia. Nic nie zostało zniszczone bezpowrotnie – mówi o. Ignacy Szczytowski, gwardian klasztoru franciszkanów w Kłodzku. Na terenach popowodziowych szacuje się straty i oblicza koszty prac konserwatorskich zrujnowanych zabytków. Sumy są zawrotne. Czy 100 milionów złotych, jakie chcą na ten cel przeznaczyć władze, to wystarczająca kwota?

Gwardian klasztoru franciszkanów w Kłodzku wylicza, ile będzie kosztowała renowacja budynków klasztornych i kościoła. 

Ogromne kwoty

Odnowienie zabytków i budynków wyniesie około 40 milionów złotych. Same zabytki w kościele, czyli wszystkie ołtarze, obrazy, to, co uległo zalaniu i zniszczeniu, to jest kwota około 15 milionów, aby przywrócić je do stanu, w jakim był przed powodzią – tłumaczy o. Szczytowski.

Barokowy klasztor franciszkanów w Kłodzku został wzniesiony w roku 1731 roku w sąsiedztwie kościoła Matki Bożej Różańcowej, który postawiono w latach 1628–1631. 

- Wbrew informacjom, jakie pojawiły się wcześniej w mediach, pragnę powiedzieć, że nic nie zginęło. Doniesienia gazet czy telewizji, że wypłynęły monstrancje, to fake newsy. Cały sprzęt liturgiczny został uratowany, tak samo jak wszystkie dzieła sztuki – dodał gwardian klasztoru oo. franciszkanów w Kłodzku.

Zapytany o zakres uszkodzeń, o. Szczytowski odpowiedział: - Wszystko jest do uratowania i do odnowienia. Nic nie zostało zniszczone bezpowrotnie.

Mosty, kaplice, kościoły

W wyniku powodzi na Dolnym Śląsku uszkodzone zostały setki zabytków, m. in. XVI-wieczny most w Lądku-Zdroju, z którego woda porwała figurę św. Jana Nepomucena, a w Kłodzku zalany został klasztor franciszkański.

W Stroniu Śląskim woda zniszczyła kaplicę św. Onufrego, w Ścinawce Średniej gotycki kościół pw. Bożego Ciała. W Bardzie powódź uszkodziła zabytkowe kamienice. Uszkodzone zostały też zabytkowe budowle m. in. w Bukowcu, Ciszycy, Karpnikach i w pałacu Schaffgotschów w Cieplicach. Woda uszkodziła też zabytkową tkankę urbanistyczną zalanych miast.

Uszkodzone zostały setki obiektów i to nie tylko tych jednostkowo wpisanych do rejestru zabytków, ale także będących w wojewódzkiej czy gminnej ewidencji zabytków. Bo niektóre z tych budynków nie były objęte ochroną poprzez wpis do rejestru zabytków, ale są obiektami zabytkowymi, historycznymi – wyjaśniał Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Czy wsparcie państwa wystarczy?

W szacowanie strat mają się włączyć także zespoły Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadeklarowało wsparcie w wysokości 100 mln zł  na zabytki zniszczone podczas powodzi. Nabór ruszy w styczniu 2025 r. Szefowa resortu Hanna Wróblewska zapewniła, że jeżeli 100 mln zł okaże się niewystarczające, kierownictwo resortu będzie „szukać pieniędzy dalej”.

 

wPolsce24/ pap

Publicystyka

Kompromitacja prezydenta Zełeńskiego. Paskudne zachowanie wobec Karola Nawrockiego

opublikowano:
mid-25115441.webp
Wołodymyr Zełeński z pewnością nie może zaliczyć tej wizyty w Polsce do udanej (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Ostatnia wizyta prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego w Polsce z pewnością przejdzie do historii. Ani polski rząd, ani sam prezydent Ukrainy nie mogą mówić o sukcesie. Z jednej strony usłyszeliśmy mgliste i niewiele wnoszące deklaracje w sprawie ekshumacji, z drugiej byliśmy świadkami, jak Zełeński próbował zaangażować się w kampanię wyborczą w Polsce po stronie obozu władzy.
Polska

Andrzej Adamczyk: nie możemy się zgodzić na to, żeby traktowano nas w sposób ohydny

opublikowano:
1812831_4.webp
Andrzej Adamczyk był gościem Rozmowy Poranka telewizji wPolsce24 (fot. wPolsce24)
- Trwa kupczenie kwestią ekshumacji i godnego pochówku Polaków zamordowanych przez Ukraińców na Wołyniu - powiedział w Rozmowie Poranka na antenie telewizji wPolsce24 były minister infrastruktury w rządzie PiS, a obecnie poseł tej formacji Andrzej Adamczyk.
Polska

Prezydent Andrzej Duda specjalnie dla telewizji wPolsce24: Tusk łamie prawo, trwa hamowanie Polski

opublikowano:
videoframe_46598609.webp
Prezydent Andrzej Duda po raz pierwszy udzielił ekskluzywnego wywiadu telewizji wPolsce24. O najbardziej aktualne sprawy polityki polskiej i międzynarodowej pytał w Pałacu Prezydenckim red. Marcin Wikło.
Polska

Rząd opiłowuje katolików. Od nowego roku szkolnego mniej lekcji religii

opublikowano:
1814508_5.webp
Barbara Nowacka ograniczyła liczbę godzin religii (fot. wPolsce24)
Barbara Nowacka nie wycofuje się ze swojej krucjaty przeciw katolikom i realizuje plan opiłowania zaproponowany swego czasu przez Sławomira Nitrasa. Szefowa MEN poinformowała, że podpisała rozporządzenie zmniejszające liczbę godzin religii do jednej tygodniowo i nakazujące, by katechezy odbywały się na pierwszej lub ostatniej lekcji.
Polska

Setki tysięcy złotych na warszawski szalet

opublikowano:
1814686_4.webp
650 tysięcy złotych za ubikację (fot. wPolsce24)
650 tysięcy złotych. Tyle kosztował mieszkańców Warszawy nowy miejski szalet zbudowany im przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Już sama cena zwala z nóg, a jeżeli dodamy do tego fakt, że powstał on w mało uczęszczanym miejscu Parku Skaryszewskiego, a w dodatku wciąż nie można z niego korzystać, budzi coraz większe oburzenie wśród mieszkańców stolicy.
Polska

Patryk Jaki w programie Polska Wybiera tłumaczy, co łączy Tuska i Bodnara z generałem Jaruzelskim

opublikowano:
videoframe_46811788.webp
Europoseł Patryk Jaki był gościem programu Polska Wybiera. Polityk PiS odpowiadał na pytania red. Marty Kielczyk i Bartosz Łyżwińskiego. Jeden z najbardziej aktywnych polskich polityków na forum europejskim, który sam chętnie wciela się w rolę komentatora otaczającej nas politycznej rzeczywistości, podzielił się z widzami wPolsce24 wieloma cennymi spostrzeżeniami.