Świat

Plan Zełenskiego legnie w gruzach? Te kraje nie chcą Ukrainy w NATO

opublikowano:
mid-epa11675458.webp
Przystąpienie do NATO było jednym z punktów "planu zwycięstwa" zaprezentowanego przez prezydenta Ukrainy. Na fotografii Mark Rutte, sekretarz generalny NATO. (fot. PAP/EPA/Arno Mikkor)
Realizacja jednego z punktów wpisanych do „planu zwycięstwa” przedstawionego przez Wołodymyra Zełenskiego może być szczególnie trudna. Mowa o dołączeniu Kijowa do Sojuszu Północnoatlantyckiego, czemu sprzeciwiają się Niemcy i Stany Zjednoczone. Jednak nie tylko te kraje są przeciwne obecności Ukrainy w NATO.

Portal Politico pisze o trudnościach „planu zwycięstwa” prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Zwrócono uwagę, że szczególną rolę w strategii głowy państwa odgrywa zaproszenie Kijowa do NATO. Problem polega na tym, że – jak ustaliła redakcja, powołując się na czterech anonimowych urzędników i dyplomatów USA i NATO – kluczowi gracze tworzący Sojusz Północnoatlantycki „nie są zainteresowani”.

Gazeta przypomina, że największe państwa takie jak Niemcy i USA wciąż zwlekają z odpowiedzią na wezwanie prezydenta Ukrainy do „natychmiastowego zaproszenia do NATO”. Zdaniem Politico członkowie sojuszu obawiają się, że zaakceptowanie warunków Zełenskiego może wciągnąć ich w wojnę z Rosją.

- Do tej pory sojusz nie osiągnął punktu, w którym byłby gotowy zaoferować członkostwo lub zaproszenie dla Ukrainy – powiedziała Politico ustępująca ambasador USA przy NATO Julianne Smith.

III wojna światowa

Źródła redakcji mówią także o sprzeciwie ze strony Węgier i Słowacji. Przypomniano, że premier Węgier Viktor Orban „zablokował unijne fundusze na dozbrajanie Ukrainy i wycofał się z natowskiego programu dostarczania Kijowowi pomocy w postaci broni”. Z kolei premier Słowacji Robert Fico w sprawie dołączenia Ukrainy do NATO zapowiedział, że „nigdy się na to nie zgodzi”, ponieważ byłoby to „dobrą podstawą do III wojny światowej”.

Państwa w cieniu

Politico pisze również, o innych „ukrywających się w cieniu” krajach, które nie są zwolennikami spełnienia warunku postawionego przez Zełenskiego.

- Kraje takie jak Belgia, Słowenia czy Hiszpania chowają się za plecami Stanów Zjednoczonych i Niemiec. One tego nie chcą – przyznał w rozmowie z gazetą jeden z urzędników NATO.

Redakcja podkreśla, że osoby, z którymi rozmawiała, zaznaczały, że USA i Niemcy nie wykluczają ewentualnego zaproszenia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

źr. wPolsce24 za Politico / Interia

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Polska

Jest pierwszy raport neo-komisji ds. wpływów rosyjskich. Ambasador Polski przy NATO: wybrano kwestie marginalne i zmanipulowane

opublikowano:
tuk_komisja.webp
Pierwszy z raportów komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich pominął powiązania za czasów rządu Tuska (fot. wPolsce24)
- Komisja wykonała ciężką pracę żeby znaleźć takie działania, które nie miały miejsca w latach 2008-2015. Mamy tu do czynienia z selektywnym doborem treści, które są tak naprawdę marginalne albo zmanipulowane mówi w rozmowie z telewizją wPolsce24 Tomasz Szatkowski, ambasador Polski przy NATO.
Polska

Znamy nazwisko nowego ambasadora Ukrainy w Polsce - to Bodnar. Zełeński utrudnia mu zadanie

opublikowano:
epa11690322.webp
Wołodymir Zełeński narzeka, że Polska nie oddał jego krajowi myśliwców MiG. Robi to w dniu powołania nowego ambasadora w Warszawie (fot.PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE)
Nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce został Wasyl Bodnar, co wynika z dekretu opublikowanego 25 października przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. Misja nowego ambasadora zaczyna się w trudnym dla relacji polsko-ukraińskich dniu, w którym prezydent Ukrainy ośmielił się skrytykować Polskę za to, że nie oddała jego krajowy swoich myśliwców MiG.
Wybory USA 2024

Trwają wybory w USA. Już 60 milionów Amerykanów oddało swój głos

opublikowano:
mid-epa11695147.webp
W sztabie Donalda Trumpa panuje optymizm (fot. PAP/EPA/ALLISON DINNER)
Ponad 60 mln wyborców zagłosowało już w wyborach prezydenckich w USA. Choć to mniej niż w roku 2020, kiedy panowała pandemia, wynik już teraz można uznać za "rekordowy w normalnych czasach". Co ciekawe, coraz więcej zwolenników Republikanów postanowiło zagłosować wcześniej. Do tej pory sceptycznie odnosili się oni do tej formy głosowania.