Świat

Plan Zełenskiego legnie w gruzach? Te kraje nie chcą Ukrainy w NATO

opublikowano:
mid-epa11675458.webp
Przystąpienie do NATO było jednym z punktów "planu zwycięstwa" zaprezentowanego przez prezydenta Ukrainy. Na fotografii Mark Rutte, sekretarz generalny NATO. (fot. PAP/EPA/Arno Mikkor)
Realizacja jednego z punktów wpisanych do „planu zwycięstwa” przedstawionego przez Wołodymyra Zełenskiego może być szczególnie trudna. Mowa o dołączeniu Kijowa do Sojuszu Północnoatlantyckiego, czemu sprzeciwiają się Niemcy i Stany Zjednoczone. Jednak nie tylko te kraje są przeciwne obecności Ukrainy w NATO.

Portal Politico pisze o trudnościach „planu zwycięstwa” prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Zwrócono uwagę, że szczególną rolę w strategii głowy państwa odgrywa zaproszenie Kijowa do NATO. Problem polega na tym, że – jak ustaliła redakcja, powołując się na czterech anonimowych urzędników i dyplomatów USA i NATO – kluczowi gracze tworzący Sojusz Północnoatlantycki „nie są zainteresowani”.

Gazeta przypomina, że największe państwa takie jak Niemcy i USA wciąż zwlekają z odpowiedzią na wezwanie prezydenta Ukrainy do „natychmiastowego zaproszenia do NATO”. Zdaniem Politico członkowie sojuszu obawiają się, że zaakceptowanie warunków Zełenskiego może wciągnąć ich w wojnę z Rosją.

- Do tej pory sojusz nie osiągnął punktu, w którym byłby gotowy zaoferować członkostwo lub zaproszenie dla Ukrainy – powiedziała Politico ustępująca ambasador USA przy NATO Julianne Smith.

III wojna światowa

Źródła redakcji mówią także o sprzeciwie ze strony Węgier i Słowacji. Przypomniano, że premier Węgier Viktor Orban „zablokował unijne fundusze na dozbrajanie Ukrainy i wycofał się z natowskiego programu dostarczania Kijowowi pomocy w postaci broni”. Z kolei premier Słowacji Robert Fico w sprawie dołączenia Ukrainy do NATO zapowiedział, że „nigdy się na to nie zgodzi”, ponieważ byłoby to „dobrą podstawą do III wojny światowej”.

Państwa w cieniu

Politico pisze również, o innych „ukrywających się w cieniu” krajach, które nie są zwolennikami spełnienia warunku postawionego przez Zełenskiego.

- Kraje takie jak Belgia, Słowenia czy Hiszpania chowają się za plecami Stanów Zjednoczonych i Niemiec. One tego nie chcą – przyznał w rozmowie z gazetą jeden z urzędników NATO.

Redakcja podkreśla, że osoby, z którymi rozmawiała, zaznaczały, że USA i Niemcy nie wykluczają ewentualnego zaproszenia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

źr. wPolsce24 za Politico / Interia

Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Polska

Krzysztof Bosak: Nie uważam, aby KE odegrała jakąkolwiek pozytywną rolę we wzmacnianiu obronności i bezpieczeństwa Europejczyków

opublikowano:
WhatsApp Image 2025-03-14 at 21.26.17.webp
Krzysztof Bosak w programiie Polska Wybiera (fot. wPolsce24)
Krzysztof Bosak był gościem w programie „Polska Wybiera”, gdzie wypowiedział się m.in. na temat ostatniego głosowania ws. rezolucji dotyczącej obronności Europy oraz sporu na granicy polsko-niemieckiej ws. migrantów. Wicemarszałek Sejmu skomentował także obecne sondaże swojego partyjnego kolegi Sławomira Mentzena.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Polska

Czy młodzi Niemcy przyjechaliby się bić za Polskę? Sonda wPolsce24 u naszych zachodnich sąsiadów

opublikowano:
videoframe_196000.webp
Czy Polska mogłaby liczyć na wsparcie Niemiec w przypadku rosyjskiej agresji? Dziś reporter wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przeprowadził sondę wśród obywateli naszego zachodniego sąsiada, próbując uzyskać odpowiedź na to pytanie. Niektóre odpowiedzi z pewnością mogą zaskakiwać.