Świat

Zamiast na akcję policjanci jadą pod sklep. Tak niemieckie władze dbają o bezpieczeństwo obywateli

opublikowano:
car-5178416_1280 (1).webp
(fot. ilustracyjna/ pixabay)
Niemiecki program wsparcia policji miał zwiększyć bezpieczeństwo i ochronę klimatu. Jak jest w rzeczywistości? Nawet sami policjanci nazywają go „całkowicie absurdalnym”, bo zamiast ruszyć na pomoc obywatelom, to radiowozy tkwią pod Aldi. Dlaczego?

Największe media w Niemczech przyjrzały się pilotażowemu programowi rządu Badenii-Wirtembergii, który w założeniu miał działać na korzyść policji. Jak podkreśla dziennik „Welt”, projekt miał być „inwestycją w bezpieczeństwo, a także w zakresie ochrony klimatu”. W tym celu latem 2024 roku policjanci z południowej części kraju otrzymali 113 samochodów hybrydowych. Dodatkowo funkcjonariusze dostali 150 elektrycznych radiowozów, a większość z nich stanowią modele Audi Q4 e-tron 45 quattro.

Producent wspomnianych pojazdów zapewnia, że są one wyposażone w baterię o pojemności 82 kWh, a optymalne warunki pozwalają na doładowanie baterii od 10 do 80 proc. w około 28 minut. Z kolei jej zasięg to 540 km. Innym kluczowym parametrem dla policjantów jest przyspieszenie, a model, który otrzymali, osiąga prędkość 100 km/h w 6,6 sekundy, z kolei maksymalna prędkość auta wynosi 180 km/h.

Fiasko niemieckich władz

Okazuje się, że w praktyce program się nie sprawdził, o czym mówią sami policjanci. Prezes Federalnego Niemieckiego Związku Policyjnego, Rainer Wendt, w rozmowie z „Welt” nazwał go „całkowicie absurdalnym”. Jak przekazał, dochodziło nawet do sytuacji, gdy patrol nie stawiał się na wezwanie, bo rozładowane radiowozy stały na „stacji ładowania pod Aldi”.

Dla ministra spraw wewnętrznych Badenii-Wirtembergii, jednego z inicjatorów projektu, radiowozy stojące na stacjach ładowania nie są problemem. W rozmowie z „Bildem” zauważa on, że jest to dobry czas dla funkcjonariuszy, którzy mogą spożytkować go na „prowadzenie innych czynności korzystając np. ze służbowych telefonów i tabletów”.

Mobilny komisariat

Takie argumenty nie przekonują Ralfa Kusterera z niemieckiego związku policji, który zauważa, że „nie ma to nic wspólnego z prawdziwą pracą policjantów”. Jego zdaniem w takiej sytuacji radiowozy zamiast służyć bezpieczeństwu stają się „samochodowymi biurami”.

źr. wPolsce24 za Bild/ Welt/ Interia

Polska

Policja zlikwidowała gigantyczną fabrykę narkotyków pod Słupskiem. Wartość produkcji przyprawia o zawrót głowy

opublikowano:
1-445276 2025-03-05_12.17.23.webp
Regały aż uginały się od kuwet z klefedronem, groźnym neurotoksycznym stymulantem, zwanym na czarnym rynku "kryształem" (Fot. Policja.pl)
Spektakularna akcja policji w okolicach Słupska! Funkcjonariusze z Wrocławia, Gdańska i Słupska, przy wsparciu pomorskich kontrterrorystów, rozbili jedno z największych laboratoriów narkotykowych w Polsce. Produkowano tam klefedron, znany jako „kryształ”. Zarekwirowano aż 2 tony gotowego narkotyku oraz kilkanaście ton chemikaliów potrzebnych do dalszej produkcji. Czarnorynkowa wartość przejętych substancji to ponad 80 milionów złotych!
Polska

Wiadomości wPolsce24: jutro wielki protest w Słubicach przeciwko zalewaniu Polski imigrantami przez Niemcy

opublikowano:
videoframe_3666.webp
W sobotę, 8 marca 2025 roku, w Słubicach planowany jest protest pod hasłem "Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy". Manifestacja ma na celu zwrócenie uwagi na praktyki niemieckich służb, które przerzucają nielegalnych imigrantów na terytorium Polski, a niemiecki rząd wprost zapowiada nasilenie tego procederu.
Polska

Zamknęli granicę z Niemcami! Robert Bąkiewicz: "Zwycięstwo w Słubicach"

opublikowano:
videoframe_156336.webp
- Zwycięstwo! - ogłosił współorganizator protestu w Słubicach Robert Bąkiewicz. Uczestnikom manifestacji udało się zablokować przejście graniczne. Ustawili tam zapory. Środowiska patriotyczne demonstrują przeciwko wypychaniu do Polski przez Niemców migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.
Polska

Krzysztof Bosak: Nie uważam, aby KE odegrała jakąkolwiek pozytywną rolę we wzmacnianiu obronności i bezpieczeństwa Europejczyków

opublikowano:
WhatsApp Image 2025-03-14 at 21.26.17.webp
Krzysztof Bosak w programiie Polska Wybiera (fot. wPolsce24)
Krzysztof Bosak był gościem w programie „Polska Wybiera”, gdzie wypowiedział się m.in. na temat ostatniego głosowania ws. rezolucji dotyczącej obronności Europy oraz sporu na granicy polsko-niemieckiej ws. migrantów. Wicemarszałek Sejmu skomentował także obecne sondaże swojego partyjnego kolegi Sławomira Mentzena.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Polska

Czy młodzi Niemcy przyjechaliby się bić za Polskę? Sonda wPolsce24 u naszych zachodnich sąsiadów

opublikowano:
videoframe_196000.webp
Czy Polska mogłaby liczyć na wsparcie Niemiec w przypadku rosyjskiej agresji? Dziś reporter wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przeprowadził sondę wśród obywateli naszego zachodniego sąsiada, próbując uzyskać odpowiedź na to pytanie. Niektóre odpowiedzi z pewnością mogą zaskakiwać.