Świat

Tajne niemiecko-rosyjskie spotkanie w Azerbejdżanie

opublikowano:
olaf-scholz-6694887_1280.webp
Czy następnym krokiem będzie wznowienie kontaktów z Putinem przez Olafa Scholza? (fot. Pixabay)
Nie ulega wątpliwości, że zarówno w Niemczech, jak i w Rosji istnieją wpływowe środowiska polityczne i biznesowe, które marzą o jak najszybszym wznowieniu pełnej współpracy między tymi krajami, mimo trwającej wojny na Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję.

Najnowsze doniesienia niemieckich mediów, które otrzymały te informacje bezpośrednio od rosyjskich źródeł, wskazują na planowane spotkanie w Azerbejdżanie, w którym wezmą udział wpływowi politycy i biznesmeni z obu stron, co wywołuje spore kontrowersje w Niemczech.

Spotkanie ma odbyć się w najbliższą niedzielę, 20 października, w pięciogwiazdkowym hotelu Four Seasons w Baku. Jak wynika z rosyjskich dokumentów, do których dotarły niemieckie media, rozmowy mają potrwać dwa dni, a głównym tematem będzie przyszła współpraca niemiecko-rosyjska. W wydarzeniu wezmą udział m.in. były premier Brandenburgii Matthias Platzeck (SPD), były szef Urzędu Kanclerskiego Ronald Pofalla (CDU) oraz lobbysta na rzecz Rosji Martin Hoffmann. Początkowo na liście znalazł się również Armin Laschet, były szef CDU i kandydat na kanclerza, jednak jego współpracownica zdementowała te doniesienia, wskazując, że Laschet nie weźmie udziału w spotkaniu. Poza Niemcami, w rozmowach mają uczestniczyć także dwaj wysoko postawieni Szwajcarzy.

Strona rosyjska będzie reprezentowana przez Wiktora Zubkowa, byłego premiera Rosji i bliskiego współpracownika Władimira Putina, a obecnie szefa rady nadzorczej Gazpromu, Michaiła Szwydkoja, doradcę Putina ds. współpracy kulturalnej z zagranicą, oraz Walerija Fadiejewa, szefa Rady Praw Człowieka w Rosji, który jest objęty sankcjami Unii Europejskiej za wspieranie rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Dialog Petersburski

Z ujawnionych przez niemieckie media dokumentów wynika, że Kreml aktywnie poszukuje kanałów komunikacji z niemieckimi politykami i biznesmenami, którzy mogą stanowić sojuszników Moskwy. Spotkanie, odbywające się pod szyldem „Dialogu Petersburskiego”, to forum utworzone w 2001 roku przez Gerharda Schrödera i Władimira Putina, które miało na celu wspieranie współpracy między Niemcami a Rosją.

Spotkanie w Baku rodzi poważne obawy w Niemczech, ponieważ podważa ono oficjalną politykę Berlina, opartą na politycznej izolacji Rosji po jej inwazji na Ukrainę. Niemieckie media, takie jak „Die Zeit” i ARD, ostrzegają, że takie działania mogą prowadzić do politycznych napięć w kraju, a także wpłynąć na wizerunek Niemiec na arenie międzynarodowej.

Tymczasem równocześnie niemieccy politycy alarmują o nasilających się działaniach rosyjskich służb specjalnych na terenie Niemiec. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser zwróciła uwagę na rosnące zagrożenie ze strony rosyjskiego szpiegostwa, aktów sabotażu i cyberataków. Jak podkreśliła w wywiadzie dla „Handelsblatt”, niemieckie służby bezpieczeństwa wielokrotnie udaremniały potencjalne zamachy, które miały osłabić niemieckie wsparcie dla Ukrainy. Rosyjskie służby miały planować ataki bombowe na terenie Niemiec na zlecenie Moskwy, co tylko potwierdza, jak agresywnie działa reżim Putina.

Jednak nie wszyscy w Niemczech są przekonani o skuteczności działań służb. Roderich Kiesewetter z opozycyjnej CDU, wiceprzewodniczący parlamentarnej komisji ds. służb specjalnych, ostrzegł, że niemiecki kontrwywiad ma „niemal zerowe zdolności”, a sankcje przeciwko Rosji są wprowadzane „tylko na pół gwizdka”. Jego zdaniem Niemcy powinny być przygotowane na dalsze akty przemocy, w tym sabotaż i próby zamachów na życie kluczowych osób, co sprawia, że sytuacja bezpieczeństwa staje się coraz bardziej napięta. 

źr. wPolsce24 za DW.com

Bez Cenzury

Bez Cenzury: Zamach na opozycję i kolejne protesty społeczne

opublikowano:
Bez nazwy.webp
"Bez Cenzury" to dynamiczny i odważny program publicystyczny, emitowany w telewizji wPolsce24, w którym prowadzący oraz zaproszeni goście poruszają najbardziej kontrowersyjne i aktualne tematy polityczne, społeczne i gospodarcze. Jak sugeruje tytuł, dyskusje toczą się bez ograniczeń, bez autocenzury i w pełnej swobodzie wypowiedzi.
Świat

Kanclerz Niemiec o kontroli granic: Będziemy to robić bardzo długo

opublikowano:
mid-epa11647367.webp
Olof Scholz zdaje sobie sprawę z tego, że kontrole graniczne sprawiają „wiele kłopotów” (fot. MARCUS BRANDT/EPA/PAP)
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział utrzymanie - i to przez długi czas - kontroli na granicach lądowych swojego kraju w związku z trwającym napływem nielegalnych imigrantów.
Świat

Rzecznik AfD naucza na bliskiej Kremlowi uczelni

opublikowano:
moscow-4575243_1280.webp
Polityk AfD naucza na bliskiej Kremlowi akademii muzycznej w Moskwie (fot. Pixabay)
- Poseł AfD, wiolonczelista Matthias Moosdorf prowadzi zajęcia w Rosyjskiej Akademii Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie, która jest blisko związana z Kremlem i podziela jego stanowisko dotyczące wojny na Ukrainie – napisał w środę portal t-online.
Świat

Sankcje nie działają? Niemiecki sprzęt trafia na rosyjski rynek

opublikowano:
container-5073223_1280.webp
Sankcje nie działają (Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay)
Stacja Südwestrundfunk ujawnia, że niemieckie maszyny docierają do Rosji, gdzie mogą być wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym. Większość transportów trafiała tam przez Turcję.
Polska

Tak Białoruś i Rosja atakują Polskę przy pomocy imigrantów. Kulisy Operacji Śluza

opublikowano:
MIL1718_wiec_1_cropped.webp
Białoruskie służby liczyły, że los imigrantów wzbudzi współczucie (fot. Liudmyla Kazakova/Fratria)
Sztab Generalny WP zdradził kulisy operacji Śluza. To rosyjsko-białoruski plan destabilizacji sytuacji w Unii Europejskiej przy pomocy nielegalnych imigrantów.
Gość Wiadomości

Prof. Andrzej Przyłębski w Gościu Wiadomości wPolsce24: elity europejskie są w szoku po zwycięstwie Trumpa

opublikowano:
videoframe_45784789.webp
Były ambasador Polski w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski był rozmówcą red. Michała Adamczyka w programie Gość Wiadomości wPolsce24. I jeśli wydawało się, że komentatorzy polityczni odkryli już wszelkie możliwe konsekwencje wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA, to prof. Andrzej Przyłębski wskazał jeszcze wiele wątków, które warto rozważyć.