Szajka fałszerzy dzieł sztuki rozbita. Mogli zarobić nawet 200 mln euro
W trakcie operacji odkryto sześć warsztatów fałszerskich, w tym dwa w Toskanii, jeden w Wenecji i pozostałe w innych miejscach w Europie. Zatrzymano 38 osób. Potencjalna wartość zarekwirowanych prac wynosi około 200 mln euro (213 mln dolarów).
Jak we wspólnym oświadczeniu poinformowały prokuratura w Pizie oraz jednostka żandarmerii (Carabinieri) ds. kultury, funkcjonariusze wpadli na trop przestępczej działalności w 2023 r., gdy skonfiskowali około 200 sfałszowanych prac z kolekcji pewnego biznesmena z Pizy. Była wśród nich kopia rysunku włoskiego malarza Amedeo Modiglianiego.
Falsyfikaty przypisywane ponad 30 słynnym artystom zostały zarekwirowane w czasie zakrojonej na szeroką skalę operacji przeprowadzonej we Włoszech, Hiszpanii i Belgii. Wśród prac były rzekome dzieła Claude'a Moneta, Vincenta Van Gogha, Salvadora Dali, Henry'ego Moore'a, Gustava Klimta, Joana Mirò, Jacksona Pollocka czy Francisa Bacona.
Aresztowani fałszerze i handlarze zostali oskarżeni o zmowę, której celem był handel kradzionymi towarami, fałszerstwo i nielegalną sprzedaż dzieł sztuki.
źr. wPolsce24 za BBC