Świat

Putin gotowy do wznowienia energetycznej współpracy z Niemcami. Jeśli tylko zechcą

opublikowano:
mid-epa11722883.webp
Olaf Scholz ma na stole ofertę taniej energii od Putina. Czy da radę się jej oprzeć? (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Władimir Putin w piątkowej rozmowie telefonicznej z Olafem Scholzem podkreślił gotowość Rosji do odbudowy relacji z Niemcami w sektorze energetycznym, jeśli tylko pogrążony w kryzysie gospodarczym Berlin wykaże zainteresowanie. Jednocześnie rosyjski przywódca utrzymał swoje twarde stanowisko wobec Ukrainy, uzależniając zakończenie wojny od zaakceptowania przez Kijów "nowych realiów terytorialnych" – poinformował Kreml w specjalnym komunikacie.

Według komunikatu Kremla rozmowa miała charakter "szczegółowej i szczerej wymiany poglądów" na temat sytuacji na Ukrainie. Putin ponownie oskarżył Niemcy o pogorszenie stosunków dwustronnych, które określił jako "bezprecedensowe", i zarzucił Berlinowi podejmowanie działań nieprzyjaznych wobec Rosji.

Rosyjski przywódca podtrzymał swoje żądania wobec Ukrainy: rezygnację z członkostwa w NATO i uznanie rosyjskiej kontroli nad czterema okupowanymi regionami. "Możliwe porozumienia powinny uwzględniać interesy Federacji Rosyjskiej w dziedzinie bezpieczeństwa, opierać się na nowych realiach terytorialnych i eliminować podstawowe przyczyny konfliktu" – czytamy w komunikacie.

Z kolei rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit poinformował, że Olaf Scholz w rozmowie z Putinem wezwał Rosję do wycofania wojsk z Ukrainy i podjęcia negocjacji w celu wypracowania "trwałego, sprawiedliwego pokoju". Scholz zapewnił jednocześnie, że Niemcy będą kontynuować wsparcie dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne.

Putin z kolei otwarcie "kusił" Scholza, zaznaczając, że Rosja pozostaje otwarta na zawarcie nowych umów energetycznych z Niemcami. Dyktator podkreślił, że Moskwa "zawsze ściśle wypełniała swoje zobowiązania traktatowe i umowne". 

Przypomnijmy, że wypełnianie tych zobowiązań pozwalało Niemcom na dostęp do tanich rosyjskich węglowodorów i obniżania kosztów produkcji przemysłowej. Przewagi te zniknęły po zerwaniu współpracy z Rosją i wysadzeniu gazociągów przebiegających po dnie Bałtyku. Niemiecki przemysł od tamtej pory osuwa się w recesję, co sprawia, że rośnie presja na polityków niemieckich, by wrócili do energetycznej współpracy z Rosją, bez oglądania się na los Ukrainy. Fatalna sytuacja gospodarcza Niemiec była jedną z głównych przyczyn rozpadu rządzącej koalicji SPD-FDP-Zieloni.

źr. wPolsce24 za PAP

Bez Cenzury

Bez Cenzury: Zamach na opozycję i kolejne protesty społeczne

opublikowano:
Bez nazwy.webp
"Bez Cenzury" to dynamiczny i odważny program publicystyczny, emitowany w telewizji wPolsce24, w którym prowadzący oraz zaproszeni goście poruszają najbardziej kontrowersyjne i aktualne tematy polityczne, społeczne i gospodarcze. Jak sugeruje tytuł, dyskusje toczą się bez ograniczeń, bez autocenzury i w pełnej swobodzie wypowiedzi.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.
Gość Wiadomości

Prof. Andrzej Przyłębski w Gościu Wiadomości wPolsce24: elity europejskie są w szoku po zwycięstwie Trumpa

opublikowano:
videoframe_45784789.webp
Były ambasador Polski w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski był rozmówcą red. Michała Adamczyka w programie Gość Wiadomości wPolsce24. I jeśli wydawało się, że komentatorzy polityczni odkryli już wszelkie możliwe konsekwencje wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA, to prof. Andrzej Przyłębski wskazał jeszcze wiele wątków, które warto rozważyć.