Świat

Putin gotowy do wznowienia energetycznej współpracy z Niemcami. Jeśli tylko zechcą

opublikowano:
mid-epa11722883.webp
Olaf Scholz ma na stole ofertę taniej energii od Putina. Czy da radę się jej oprzeć? (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Władimir Putin w piątkowej rozmowie telefonicznej z Olafem Scholzem podkreślił gotowość Rosji do odbudowy relacji z Niemcami w sektorze energetycznym, jeśli tylko pogrążony w kryzysie gospodarczym Berlin wykaże zainteresowanie. Jednocześnie rosyjski przywódca utrzymał swoje twarde stanowisko wobec Ukrainy, uzależniając zakończenie wojny od zaakceptowania przez Kijów "nowych realiów terytorialnych" – poinformował Kreml w specjalnym komunikacie.

Według komunikatu Kremla rozmowa miała charakter "szczegółowej i szczerej wymiany poglądów" na temat sytuacji na Ukrainie. Putin ponownie oskarżył Niemcy o pogorszenie stosunków dwustronnych, które określił jako "bezprecedensowe", i zarzucił Berlinowi podejmowanie działań nieprzyjaznych wobec Rosji.

Rosyjski przywódca podtrzymał swoje żądania wobec Ukrainy: rezygnację z członkostwa w NATO i uznanie rosyjskiej kontroli nad czterema okupowanymi regionami. "Możliwe porozumienia powinny uwzględniać interesy Federacji Rosyjskiej w dziedzinie bezpieczeństwa, opierać się na nowych realiach terytorialnych i eliminować podstawowe przyczyny konfliktu" – czytamy w komunikacie.

Z kolei rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit poinformował, że Olaf Scholz w rozmowie z Putinem wezwał Rosję do wycofania wojsk z Ukrainy i podjęcia negocjacji w celu wypracowania "trwałego, sprawiedliwego pokoju". Scholz zapewnił jednocześnie, że Niemcy będą kontynuować wsparcie dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne.

Putin z kolei otwarcie "kusił" Scholza, zaznaczając, że Rosja pozostaje otwarta na zawarcie nowych umów energetycznych z Niemcami. Dyktator podkreślił, że Moskwa "zawsze ściśle wypełniała swoje zobowiązania traktatowe i umowne". 

Przypomnijmy, że wypełnianie tych zobowiązań pozwalało Niemcom na dostęp do tanich rosyjskich węglowodorów i obniżania kosztów produkcji przemysłowej. Przewagi te zniknęły po zerwaniu współpracy z Rosją i wysadzeniu gazociągów przebiegających po dnie Bałtyku. Niemiecki przemysł od tamtej pory osuwa się w recesję, co sprawia, że rośnie presja na polityków niemieckich, by wrócili do energetycznej współpracy z Rosją, bez oglądania się na los Ukrainy. Fatalna sytuacja gospodarcza Niemiec była jedną z głównych przyczyn rozpadu rządzącej koalicji SPD-FDP-Zieloni.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Polska

Smutny rechot historii. Zapłacimy Niemcom miliony za sprzęt wojskowy

opublikowano:
1974303_5.webp
Zapłacimy Niemcom, za sprzęt wojskowy (fot. w Polsce24)
Po pół roku bezbarwnej i całkowicie biernej prezydencji Polski w Unii Europejskiej, rzecznik rządu, Adam Szłapka, ogłosił jej sukcesem program SAFE. Projekt, który de facto tworzy monopol niemieckich i francuskich firm zbrojeniowych kosztem reszty Europy, w tym Polski.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.