Świat

Putin gotowy do wznowienia energetycznej współpracy z Niemcami. Jeśli tylko zechcą

opublikowano:
mid-epa11722883.webp
Olaf Scholz ma na stole ofertę taniej energii od Putina. Czy da radę się jej oprzeć? (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Władimir Putin w piątkowej rozmowie telefonicznej z Olafem Scholzem podkreślił gotowość Rosji do odbudowy relacji z Niemcami w sektorze energetycznym, jeśli tylko pogrążony w kryzysie gospodarczym Berlin wykaże zainteresowanie. Jednocześnie rosyjski przywódca utrzymał swoje twarde stanowisko wobec Ukrainy, uzależniając zakończenie wojny od zaakceptowania przez Kijów "nowych realiów terytorialnych" – poinformował Kreml w specjalnym komunikacie.

Według komunikatu Kremla rozmowa miała charakter "szczegółowej i szczerej wymiany poglądów" na temat sytuacji na Ukrainie. Putin ponownie oskarżył Niemcy o pogorszenie stosunków dwustronnych, które określił jako "bezprecedensowe", i zarzucił Berlinowi podejmowanie działań nieprzyjaznych wobec Rosji.

Rosyjski przywódca podtrzymał swoje żądania wobec Ukrainy: rezygnację z członkostwa w NATO i uznanie rosyjskiej kontroli nad czterema okupowanymi regionami. "Możliwe porozumienia powinny uwzględniać interesy Federacji Rosyjskiej w dziedzinie bezpieczeństwa, opierać się na nowych realiach terytorialnych i eliminować podstawowe przyczyny konfliktu" – czytamy w komunikacie.

Z kolei rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit poinformował, że Olaf Scholz w rozmowie z Putinem wezwał Rosję do wycofania wojsk z Ukrainy i podjęcia negocjacji w celu wypracowania "trwałego, sprawiedliwego pokoju". Scholz zapewnił jednocześnie, że Niemcy będą kontynuować wsparcie dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne.

Putin z kolei otwarcie "kusił" Scholza, zaznaczając, że Rosja pozostaje otwarta na zawarcie nowych umów energetycznych z Niemcami. Dyktator podkreślił, że Moskwa "zawsze ściśle wypełniała swoje zobowiązania traktatowe i umowne". 

Przypomnijmy, że wypełnianie tych zobowiązań pozwalało Niemcom na dostęp do tanich rosyjskich węglowodorów i obniżania kosztów produkcji przemysłowej. Przewagi te zniknęły po zerwaniu współpracy z Rosją i wysadzeniu gazociągów przebiegających po dnie Bałtyku. Niemiecki przemysł od tamtej pory osuwa się w recesję, co sprawia, że rośnie presja na polityków niemieckich, by wrócili do energetycznej współpracy z Rosją, bez oglądania się na los Ukrainy. Fatalna sytuacja gospodarcza Niemiec była jedną z głównych przyczyn rozpadu rządzącej koalicji SPD-FDP-Zieloni.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

NATO powołuje nową formację. To Straż Bałtycka

opublikowano:
1811189_6.webp
NATO powołuje Straż Bałtycką (fot. wPolsce24)
Cel jest jeden. Wzmocnienie bezpieczeństwa na Bałtyku przez użycie fregat, samolotów patrolowych i innych rodzajów uzbrojenia. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte zapowiedział powołanie Straży Bałtyckiej.
Świat

Filipińczyk o kulisach prawdziwej "afery wizowej": "Nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki"

opublikowano:
1811670_5.webp
(fot. wPolsce24)
- Miałem nadzieję, że uda mi się uzyskać wizę do Polski. Kiedy dowiedziałem się, że nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki, moje marzenia o wyjeździe prysły - mówi nam jeden z wielu poszkodowanych przez prawdziwą "aferę" wizową.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.
Świat

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. O której rozpocznie się transmisja?

opublikowano:
1816458_6.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Procedura zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się 20 stycznia, w poniedziałek, około godziny 18.00 czasu polskiego. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na oficjalnych kanałach Białego Domu, a także na łamach telewizji wPolsce24. W najnowszym Tele-Expresie pokazujemy - prosto z Waszyngtonu - jak wyglądają ostatnie godziny przygotowań do tej niezwykłej uroczystości.
Świat

Ameryka czeka na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto plan inauguracji

opublikowano:
1816543_3.webp
Jak będzie wyglądał dokładny plan inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych?