Świat

Putin gotowy do wznowienia energetycznej współpracy z Niemcami. Jeśli tylko zechcą

opublikowano:
mid-epa11722883.webp
Olaf Scholz ma na stole ofertę taniej energii od Putina. Czy da radę się jej oprzeć? (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Władimir Putin w piątkowej rozmowie telefonicznej z Olafem Scholzem podkreślił gotowość Rosji do odbudowy relacji z Niemcami w sektorze energetycznym, jeśli tylko pogrążony w kryzysie gospodarczym Berlin wykaże zainteresowanie. Jednocześnie rosyjski przywódca utrzymał swoje twarde stanowisko wobec Ukrainy, uzależniając zakończenie wojny od zaakceptowania przez Kijów "nowych realiów terytorialnych" – poinformował Kreml w specjalnym komunikacie.

Według komunikatu Kremla rozmowa miała charakter "szczegółowej i szczerej wymiany poglądów" na temat sytuacji na Ukrainie. Putin ponownie oskarżył Niemcy o pogorszenie stosunków dwustronnych, które określił jako "bezprecedensowe", i zarzucił Berlinowi podejmowanie działań nieprzyjaznych wobec Rosji.

Rosyjski przywódca podtrzymał swoje żądania wobec Ukrainy: rezygnację z członkostwa w NATO i uznanie rosyjskiej kontroli nad czterema okupowanymi regionami. "Możliwe porozumienia powinny uwzględniać interesy Federacji Rosyjskiej w dziedzinie bezpieczeństwa, opierać się na nowych realiach terytorialnych i eliminować podstawowe przyczyny konfliktu" – czytamy w komunikacie.

Z kolei rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit poinformował, że Olaf Scholz w rozmowie z Putinem wezwał Rosję do wycofania wojsk z Ukrainy i podjęcia negocjacji w celu wypracowania "trwałego, sprawiedliwego pokoju". Scholz zapewnił jednocześnie, że Niemcy będą kontynuować wsparcie dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne.

Putin z kolei otwarcie "kusił" Scholza, zaznaczając, że Rosja pozostaje otwarta na zawarcie nowych umów energetycznych z Niemcami. Dyktator podkreślił, że Moskwa "zawsze ściśle wypełniała swoje zobowiązania traktatowe i umowne". 

Przypomnijmy, że wypełnianie tych zobowiązań pozwalało Niemcom na dostęp do tanich rosyjskich węglowodorów i obniżania kosztów produkcji przemysłowej. Przewagi te zniknęły po zerwaniu współpracy z Rosją i wysadzeniu gazociągów przebiegających po dnie Bałtyku. Niemiecki przemysł od tamtej pory osuwa się w recesję, co sprawia, że rośnie presja na polityków niemieckich, by wrócili do energetycznej współpracy z Rosją, bez oglądania się na los Ukrainy. Fatalna sytuacja gospodarcza Niemiec była jedną z głównych przyczyn rozpadu rządzącej koalicji SPD-FDP-Zieloni.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.