Świat

Olaf Scholz przez godzinę rozmawiał z Władimirem Putinem przez telefon. O czym?

opublikowano:
mid-epa11720918.webp
Z każdym dniem ostracyzm stosowany wcześniej wobec Putina na arenie międzynarodowej przechodzi w niepamięć (fot.PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL)
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odbył pierwszą od prawie dwóch lat rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – informują niemieckie media. Rozmowa, która trwała około godziny, została przeprowadzona po długich przygotowaniach w piątkowe wczesne popołudnie - podał dziennik „Süddeutsche Zeitung”.

Kanclerz Scholz wielokrotnie podkreślał w ostatnich miesiącach gotowość do rozmów z Putinem w sprawie zakończenia wojny przeciwko Ukrainie. Jak twierdzą źródła rządowe, Kreml również wyraził otwartość na takie rozmowy, choć szczegóły dzisiejszej konwersacji nie zostały jeszcze ujawnione. Poprzednia rozmowa telefoniczna obu polityków miała miejsce 2 grudnia 2022 roku.

Napięta sytuacja w Ukrainie

Rozmowa odbyła się w momencie, gdy sytuacja w Ukrainie jest szczególnie trudna. Rosyjskie siły intensyfikują działania w Donbasie, ponosząc jednak przy tym znaczne straty. Doniesienia o udziale północnokoreańskich żołnierzy wspierających rosyjską armię oraz dalszych atakach na ukraińską infrastrukturę energetyczną wskazują na nieustającą eskalację konfliktu. Tymczasem zbliżająca się zima pogłębia trudności ludności cywilnej na Ukrainie, narażonej na nieustający terror rosyjskich ataków.

Kryzys gospodarczy Niemiec po rosyjskiej inwazji

Warto zaznaczyć, że stosunki między Niemcami a Rosją znalazły się w szczególnie trudnym momencie. Po agresji Rosji na Ukrainę, Niemcy doświadczyły poważnego kryzysu gospodarczego, wynikającego z braku dostępu do tanich rosyjskich węglowodorów, które wcześniej stanowiły fundament niemieckiego przemysłu i konkurencyjności na rynku globalnym. Rezygnacja z rosyjskich surowców oraz sankcje nałożone na Moskwę wymusiły na Berlinie gwałtowne poszukiwanie alternatywnych źródeł energii, co doprowadziło do wzrostu kosztów produkcji oraz inflacji.

źr. wPolsce24 za DW.com

Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.