Znany jest cały skład nowego rządu Niemiec. SPD przegrała wybory, ale ma aż dziewięć tek ministerialnych

Znamy ten model z Polski, a Hiszpanii czy Austrii, gdzie walka z politycznym konkurentem jest ważniejsza od konstruktywnej współpracy. Niemcy w ostatnich wyborach szybciej poszli do urn, bo taka lepiona na siłę koalicja nie miała szans przetrwania. Największym przegranych wyborów okazała się być rządząca wcześniej SPD kanclerza Olafa Scholza, który dziś ostatni dzień piastuje swoją funkcję.
Ale gdy patrzy się na skład nowego rządu Niemiec, na którego czele stanie co prawda polityk CDU Fredrich Merz, trudno odnieść wrażenie, że SPD przegrała jakieś wybory, a wyborcy już jej nie chcieli. W nowym gabinecie aż dziewięć tek trafiło w ręce partyjnych koleżanek i kolegów odchodzącego w niesławie kanclerza. Można się tylko domyślać, że znów poglądy i programy nie mają żadnego znaczenia dla ludzi, których jedynym celem jest władza i budowa politycznej zapory przed "zawsze skrajną" prawicą.
Oto pełen skład nowego rządu Niemiec:
Friedrich Merz (CDU) – kanclerz
Konserwatywny lider CDU, były prawnik i długoletni poseł, który powrócił na szczyt polityki po latach przerwy w sektorze prywatnym (były szef BlackRock w Niemczech). Reprezentuje skręt w prawo i nacisk na porządek, stabilność gospodarczą i ograniczenie biurokracji.
Alexander Dobrindt (CSU) – minister spraw wewnętrznych
Wieloletni polityk CSU, znany z twardej retoryki w kwestiach migracji i bezpieczeństwa. Były minister transportu, teraz otrzymuje kluczowy resort odpowiedzialny za policję federalną, służby oraz politykę migracyjną. Już zdążył zapowiedzieć, że będzie odsyłał migrantów z granic, zapewne do Polski.
Johann Wadephul (CDU) – minister spraw zagranicznych
Doświadczony deputowany Bundestagu, specjalista ds. bezpieczeństwa i NATO. Jego nominacja sygnalizuje kontynuację proatlantyckiego kursu Niemiec, ale z większym naciskiem na asertywność wobec Rosji i Chin - tak jest przedstawiany w niemieckich mediach. Czy rzeczywiście utrzyma "proatlantycki" kurs Niemiec? Powinien go chyba najpierw wskrzesić.
Katherina Reiche (CDU) – minister gospodarki i energii
Była sekretarz stanu, a później szefowa niemieckiego stowarzyszenia przedsiębiorstw wodociągowych i energetycznych. Ma silne powiązania z przemysłem i zna temat transformacji energetycznej od strony praktycznej. Może promować bardziej „przemysłowy” Zielony Ład. Ciekawe co się za tym kryje?
Karsten Wildberger (bezpartyjny, nominowany przez CDU) – minister ds. cyfryzacji i modernizacji państwa
Menadżer z sektora prywatnego, ostatnio CEO Ceconomy (MediaMarkt/Saturn). Jego nominacja to jasny sygnał: Merz chce odpartyjnić i wdrożyć cyfryzację państwa. Prawdopodobnie przyspieszy informatyzację administracji i uproszczenie usług publicznych. Niemcy dziś są krajem bardzo zacofanym na tym polu.
Patrick Schnieder (CDU) – minister transportu
Ekspert ds. infrastruktury i prawa drogowego. Jako sekretarz generalny CDU w Nadrenii-Palatynacie walczył o rozbudowę sieci drogowej i kolejowej. Może promować bardziej pragmatyczną politykę transportową z naciskiem na drogi i elektromobilność.
Nina Warken (CDU) – minister zdrowia
Prawniczka z doświadczeniem w komisjach prawnych i ds. praw człowieka. Zaskakujący wybór do resortu zdrowia, ale może przynieść świeże spojrzenie na reformę systemu ubezpieczeń zdrowotnych i cyfryzację służby zdrowia.
Karin Prien (CDU) – minister edukacji, rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży
Była minister edukacji w Szlezwiku-Holsztynie, znana z liberalno-konserwatywnego podejścia do edukacji i walki z ekstremizmem. Co ciekawe ma pochodzenie żydowskie, urodziła się w Holandii, a niemieckie obywatelstwo otrzymała dopiero w wieku 26 lat, czyli 34 lata temu.
Alois Rainer (CSU) – minister rolnictwa
Poseł z Bawarii, reprezentujący interesy rolników i mieszkańców obszarów wiejskich. Członek komisji rolnictwa – blisko związany z organizacjami rolniczymi. W jego rękach może być klucz do „złagodzenia” Zielonego Ładu dla wsi.
Dorothee Bär (CSU) – minister badań, technologii i przestrzeni kosmicznej
Znana z wcześniejszej roli jako pełnomocniczka ds. cyfryzacji. Zdecydowana fanka innowacji, startupów i technologii. Jako minister może postawić na rozwój AI, badań kosmicznych i silniejsze powiązanie nauki z biznesem.
Thorsten Frei (CDU) – minister ds. szczególnych zadań, szef Urzędu Kanclerskiego
Zaufany człowiek Merza, były wiceprzewodniczący frakcji CDU/CSU. Doświadczony w prowadzeniu politycznych negocjacji. Jako szef Urzędu Kanclerskiego będzie „mózgiem operacyjnym” gabinetu i koordynatorem międzyresortowym.
Ministrowie z SPD
Lars Klingbeil – wicekanclerz, minister finansów
Przewodniczący SPD, dawniej szef partii razem z Esken. Polityk młodszego pokolenia, z doświadczeniem w kampaniach cyfrowych. Jego zadaniem będzie zachowanie równowagi fiskalnej i obrona inwestycji społecznych w konserwatywnym rządzie Merza.
Boris Pistorius – minister obrony
Najbardziej popularny polityk SPD. Pozostaje na stanowisku po sukcesach w zakresie modernizacji Bundeswehry i zacieśniania współpracy w NATO. Ma pełne zaufanie sił zbrojnych.
Bärbel Bas – minister pracy i spraw socjalnych
Była przewodnicząca Bundestagu. Związana ze związkami zawodowymi i silnie zaangażowana w sprawy społeczne. Będzie kontynuować walkę o wyższe płace, elastyczne formy zatrudnienia i ochronę pracowników starszych.
Stefanie Hubig – minister sprawiedliwości i ochrony konsumentów
Była minister edukacji w Nadrenii-Palatynacie. Prawniczka, specjalistka ds. prawa konstytucyjnego. Może skupić się na reformie prawa rodzinnego, ochronie danych osobowych i silniejszej ochronie konsumenta w gospodarce cyfrowej.
Carsten Schneider – minister środowiska, ochrony klimatu i bezpieczeństwa jądrowego
Zajmował się wcześniej sprawami wschodnich Niemiec i transformacji regionów pokopalnianych. Teraz obejmuje resort środowiska, gdzie będzie próbował zrównoważyć ochronę klimatu z potrzebami przemysłu i regionów wiejskich.
Reem Alabali-Radovan – minister współpracy gospodarczej i rozwoju
Polityk o irackich korzeniach, dotychczas pełnomocniczka ds. integracji. Teraz odpowiada za pomoc rozwojową i politykę migracyjną wobec krajów Globalnego Południa. Jej nominacja podkreśla zaangażowanie SPD w różnorodność. Urodzona w Moskwie, do Niemiec przyjechała dopiero jako kilkuletnia dziewczynka.
Verena Hubertz – minister mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa
Znana z... kulinarnego startupu i wiceszefowa jednej z frakcji SPD. Reprezentuje młode pokolenie i rozumie realia rynku nieruchomości. Będzie musiała zmierzyć się z kryzysem mieszkaniowym i promować zrównoważoną urbanistykę.
Natalie Pawlik – minister stanu ds. migracji, uchodźców i integracji
Pochodzi z Rosji, ma 32 lata. Dotąd pełnomocniczka ds. przesiedleńców i mniejszości.
Elisabeth Kaiser – pełnomocniczka rządu ds. landów wschodnich
Dotąd parlamentarzystka w resorcie budownictwa.
źr. wPolsce24 za Die Zeit/dw.com