Świat

Soros uhonorowany najwyższym cywilnym odznaczeniem w USA. Medal od Bidena dostał też Messi

opublikowano:
mid-epa11804487.webp
Joe Biden na koniec kadencji rozdaje ważne amerykańskie odznaczenia państwowe (Fot. PAP/EPA/Samuel Corum / POOL)
Podczas uroczystości w Białym Domu prezydent Joe Biden wręczył George'owi Sorosowi Prezydencki Medal Wolności – najwyższe cywilne odznaczenie Stanów Zjednoczonych. W uzasadnieniu wskazano na jego „wybitny wkład w wartości Stanów Zjednoczonych i świata”. Decyzja ta z pewnością wzbudzi kontrowersje.
 

George Soros, urodzony na Węgrzech miliarder, od dziesięcioleci budzi emocje na całym świecie. Jego fundacje i działania, określane jako filantropijne, mają według jego zwolenników na celu promowanie demokracji, praw człowieka i sprawiedliwości społecznej. Jednak krytycy wskazują, że działalność Sorosa często wiąże się z destabilizacją procesów demokratycznych, naruszaniem suwerenności państw i realizowaniem własnych interesów gospodarczych.

Przykładem mogą być zarzuty z Indii, gdzie Sorosa oskarżano o finansowanie masowych protestów, co według rządu miało osłabiać stabilność kraju. Podobne kontrowersje towarzyszą jego działalności w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie wielokrotnie zarzucano mu ingerencję w politykę wewnętrzną.

Polityczny kontekst nagrody

Nagrodzenie Sorosa przez prezydenta Bidena zostało odebrane przez wielu jako ruch o wyraźnym podtekście politycznym. Soros od lat wspiera Partię Demokratyczną i lewicowe inicjatywy, co jego krytycy interpretują jako narzucanie postępowego programu politycznego.

Dla jednych Medal Wolności to uznanie zasług Sorosa w walce o prawa człowieka i wspieranie edukacji, dla innych – wyraz lojalności politycznej i narzędzie promowania ideologii. Decyzja Bidena rodzi pytania o to, czy Prezydencki Medal Wolności pozostaje niezależnym odznaczeniem, czy stał się narzędziem w rękach establishmentu politycznego.

Szerszy kontekst i nowe podziały

Wśród innych wyróżnionych podczas ceremonii znaleźli się m.in. była sekretarz stanu Hillary Clinton, lider U2 Bono, słynna badaczka szympansów Jane Goodall oraz piłkarz Lionel Messi. Mimo to to właśnie nagroda dla Sorosa wywołała największe emocje, uwypuklając podziały w amerykańskim społeczeństwie.

Moment wręczenia medalu nie jest przypadkowy – prezydent Biden wkrótce zakończy swoją kadencję, a uznanie Sorosa dodatkowo zaostrza dyskusje w amerykańskiej polityce wewnętrznej i na arenie międzynarodowej. 

źr. wPolsce24 za Magyar Nemzet

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.