Świat

Soros uhonorowany najwyższym cywilnym odznaczeniem w USA. Medal od Bidena dostał też Messi

opublikowano:
mid-epa11804487.webp
Joe Biden na koniec kadencji rozdaje ważne amerykańskie odznaczenia państwowe (Fot. PAP/EPA/Samuel Corum / POOL)
Podczas uroczystości w Białym Domu prezydent Joe Biden wręczył George'owi Sorosowi Prezydencki Medal Wolności – najwyższe cywilne odznaczenie Stanów Zjednoczonych. W uzasadnieniu wskazano na jego „wybitny wkład w wartości Stanów Zjednoczonych i świata”. Decyzja ta z pewnością wzbudzi kontrowersje.
 

George Soros, urodzony na Węgrzech miliarder, od dziesięcioleci budzi emocje na całym świecie. Jego fundacje i działania, określane jako filantropijne, mają według jego zwolenników na celu promowanie demokracji, praw człowieka i sprawiedliwości społecznej. Jednak krytycy wskazują, że działalność Sorosa często wiąże się z destabilizacją procesów demokratycznych, naruszaniem suwerenności państw i realizowaniem własnych interesów gospodarczych.

Przykładem mogą być zarzuty z Indii, gdzie Sorosa oskarżano o finansowanie masowych protestów, co według rządu miało osłabiać stabilność kraju. Podobne kontrowersje towarzyszą jego działalności w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie wielokrotnie zarzucano mu ingerencję w politykę wewnętrzną.

Polityczny kontekst nagrody

Nagrodzenie Sorosa przez prezydenta Bidena zostało odebrane przez wielu jako ruch o wyraźnym podtekście politycznym. Soros od lat wspiera Partię Demokratyczną i lewicowe inicjatywy, co jego krytycy interpretują jako narzucanie postępowego programu politycznego.

Dla jednych Medal Wolności to uznanie zasług Sorosa w walce o prawa człowieka i wspieranie edukacji, dla innych – wyraz lojalności politycznej i narzędzie promowania ideologii. Decyzja Bidena rodzi pytania o to, czy Prezydencki Medal Wolności pozostaje niezależnym odznaczeniem, czy stał się narzędziem w rękach establishmentu politycznego.

Szerszy kontekst i nowe podziały

Wśród innych wyróżnionych podczas ceremonii znaleźli się m.in. była sekretarz stanu Hillary Clinton, lider U2 Bono, słynna badaczka szympansów Jane Goodall oraz piłkarz Lionel Messi. Mimo to to właśnie nagroda dla Sorosa wywołała największe emocje, uwypuklając podziały w amerykańskim społeczeństwie.

Moment wręczenia medalu nie jest przypadkowy – prezydent Biden wkrótce zakończy swoją kadencję, a uznanie Sorosa dodatkowo zaostrza dyskusje w amerykańskiej polityce wewnętrznej i na arenie międzynarodowej. 

źr. wPolsce24 za Magyar Nemzet

Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkikiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.