Świat

Harvard nie ugiął się przed Trumpem i stracił pieniądze

opublikowano:
harvard-202138_1280.webp
Trump spełnił swoją groźbę (fot. ilustracyjna Pixabay)
Administracja Donalda Trumpa wstrzymała ponad 2,2 miliarda dolarów, które miały trafić do Uniwersytetu Harvarda. Poszło o aktywizm studentów.

Uniwersytet Harvarda to najstarsza uczelnia w USA - założono go w 1636 roku. W XIX wieku stał się jedną z najważniejszych uczelni amerykańskich. Obecnie jest uznawany za jedną z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie, a wśród jego absolwentów i pracowników jest 188 miliarderów, ośmiu prezydentów USA i 24 głowy państw. Zajmuje czołowe miejsca we wszystkich rankingach. 

Trump postawił im ultimatum 

Na początku kwietnia administracja Donalda Trumpa wysłała list do rektora Harvardu. Stwierdzono w nim, że uczelnia nie potrafi ochronić pracowników i studentów przed „antysemicką przemocą i prześladowaniami”. Trump zażądał, by uniwersytet zabronił noszenia masek, których często używają propalestyńscy demonstranci, a także wprowadził jaśniejsze zapisy do regulaminu, które regulują czas, miejsce i charakter protestów na kampusie. Chciał także reformy sposobu zarządzania uczelnią i przyjmowania studentów. 

Uczelnia nie odpowiedziała na jego list poza przyznaniem, że go dostała. Wielu pracowników uniwersytetu mówiło jednak publicznie, że nie ugnie się przed żądaniami. 

Teraz za to płacą. Biały Dom poinformował, że wstrzymał grant dla uczelni, w wysokości aż 2,2 mld dolarów, i kontrakty o wartości 60 mln dolarów.

Trump kontra uniwersytety

W poniedziałek rektor Harvardu Alan Garber powiedział, że nie ugnie się przed Trumpem. W liście do pracowników napisał, że żaden rząd nie powinien dyktować prywatnym uczelniom, czego mają uczyć, kogo przyjmować i zatrudniać i jakimi badaniami się zajmować. Jego list został wysłany zanim Trump spełnił swoją groźbę, więc na razie nie jest jasne, jak uczelnia zareaguje na odebranie jej pieniędzy. 

Harvard nie jest pierwszą uczelnią, która dostała ultimatum od Trumpa. Pierwszą był Uniwersytet Kolumbii, który błyskawicznie ugiął się przed jego żądaniami. Łącznie usłyszało je siedem uczelni. Sześć z nich należy do tzw. Ligii Bluszczowej, zrzeszającej najbardziej elitarne amerykańskie uczelnie.

źr. wPolsce24 za AP

Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Polska

Prezydent Andrzej Duda: nie widzę innej siły poza USA, która mogłaby zatrzymać wojnę na Ukrainie

opublikowano:
videoframe_83434.webp
Prezydent Andrzej Duda skomentował wczorajsze wydarzenia w Białym Domu przed swoim odlotem do Stanów Zjednoczonych. Prezydent podkreślił, że pokój na Ukrainie nie jest możliwy bez udziału Stanu Zjednoczonych.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.