Świat

Skradziony przez Niemców obraz wróci do prawnuków właściciela

opublikowano:
art-3802145_1280.webp
Galeria nie wiedziała, że był skradziony (fot. ilustracyjna Pixabay)
Brytyjska sieć galerii odda XVII-wieczny obraz spadkobiercom żydowskiego marszanda. Został mu skradziony przez Niemców.

Przed II Wojną Światową Samuel Hartveld mieszkał w Belgii, gdzie w Antwerpii prowadził galerię. Gdy Belgia została zaatakowana w 1940 roku przez Niemcy, razem z żoną uciekł do USA. Ich syn został w kraju i zaciągnął się do ruchu oporu, został później zabity przez Niemców. Hartveld zostawił za sobą 66 obrazów. Przeżył wojnę, ale nie udało im się ich odzyskać, bo większość została sprzedana przez rząd Niemiec. 

Zażądali zwrotu 

Jednym z nich był obraz Henriego Gibbsa z 1654 roku. Został zainspirowany poematem Eneida. Przedstawia scenę ucieczki Eneasza i jego rodziny z płonącej Troi. W 1994 roku sieć brytyjskich galerii Tate kupiła go od galerii Galerie Jan de Maere w Brukselii. 

W maju zeszłego roku dwójka z trójki prawnuków marszanda zwróciła się w tej sprawie do Panelu Doradczego ds. Łupów Wojennych, który zajmuje się skradzionymi przez Niemców dziełami sztuki, które znajdują się w brytyjskich kolekcjach publicznych, żądając jego zwrotu. Panel stwierdził, że kradzież tego obrazu była częścią rasistowskich prześladowań, jakich dopuszczali się Niemcy, a słuszność ich żądania, zarówno z punktu widzenia prawa, jak i moralności, są oczywiste. Tym samym wkrótce odzyskają ten obraz.

Panel stwierdził, że Tate nie dyskutowała z tym żądaniem, a ich odpowiedź była otwarta i honorowa. Dyrektor Tate Maria Balshaw powiedziała, że pomoc w oddaniu tego dzieła jego prawowitym właścicielom była doniosłym przywilejem. Dodała, że w 1994 roku eksperci Tate dokładnie sprawdzili pochodzenie tego dzieła, ale nie udało im się ustalić, że zostało skradzione przez Niemców.

Po to powstał ten panel

Minister sztuki Chris Bryant stwierdził, że zwrot tego obrazu to idealny przykład tego, po co stworzono ten panel – oddawanie rodzinom dzieł sztuki i innej własności, która została skradziona przez Niemców podczas IIWŚ. Odkąd rząd Wielkiej Brytanii stworzył go w 2000 roku, wpłynęły do niego 23 żądania zwrotu dzieł sztuki, a 14 już wróciło do właścicieli.

źr. wPolsce24 za Guardian

Polska

Nawrocki ostro podczas debaty: To, co dziś robi rząd Donalda Tuska, to jest odwrócony hołd pruski

opublikowano:
debata_04.webp
Karol Nawrocki podczas debaty
- Niezależnie od szerokości geograficznej, niezależnie od forum, na którym będę występował, będę mówił po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy. Tak, Polska może być partnerem, stać nas na to, nie musimy być niczyim podwykonawcą - mówił podczas debaty prezydenckiej Karol Nawrocki.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.