Świat

Koniec artystów? Znany dom aukcyjny zorganizował aukcję sztuki stworzonej przez sztuczną inteligencję

opublikowano:
image (1) (1).webp
Artyści twierdzą, że AI narusza ich prawa autorskie (fot. ilustracyjna wygenerowana przez Grok)
Słynny dom aukcyjny Christie's chce zorganizować aukcję sztuki stworzonej przy pomocy sztucznej inteligencji (AI). Tysiące osób podpisało się pod listem otwartym, w której żądają rezygnacji z tego pomysłu.

Aukcja, którą zatytułowano "Rozszerzona Inteligencja", rozpocznie się 20 lutego i potrwa do 5 marca. Pod młotek trafi 20 dzieł, które stworzono przy udziale AI. Część z nich jest w pełni cyfrowa, dom aukcyjny traktuje je jako tzw. NFT, część ma fizyczną formę. Dom aukcyjny spodziewa się, że prace zostaną sprzedane łącznie za 600 tys. dolarów. Poinformował też, że akceptuje zapłatę w kryptowalutach.

Artyści protestują 

Aukcja wzbudziła  wielkie kontrowersje w świecie sztuki. Tysiące artystów podpisało się pod listem otwartym, który wzywa Christie's do rezygnacji z tego pomysłu

Nie podoba się im sposób, w jaki działają generatory obrazów AI. Żeby coś „stworzyć”, sztuczna inteligencja musi wcześniej przeanalizować ogromną ilość innych dzieł. Artyści twierdzą, że używanie ich dzieł do szkolenia modeli AI, bez ich zgody i rekompensaty finansowej, narusza ich prawa autorskie

Te modele i firmy, które za nimi stoją, wykorzystują artystów poprzez wykorzystywanie ich dzieł bez zgody i zapłaty, by tworzyć komercyjne produkty AI, które z nimi konkurują – napisali w liście otwartym – Wasze wsparcie dla tych modeli i osób, które z nich korzystają, nagradza i zachęca do masowej kradzieży prac ludzkich artystów przez firmy AI.

Komputery nie zastąpią kreatywności 

Dom aukcyjny odpowiada, że wszyscy artyści, których prace trafią na sprzedaż, cieszą się uznaniem w świecie sztuki, działają w różnych jej dyscyplinach, a dzieła niektórych z nich były wystawiane w czołowych muzeach i galeriach. Tłumaczy, że użył AI, by wzbogacić proces twórczy, a nie po to, by go zastąpić.

W podobnym tonie wypowiedziała się wcześniej Nicole Sales Giles, dyrektor ds. sprzedaży sztuki cyfrowej w Christie's. W rozmowie z ARTnews powiedziała, że głównym tematem tej aukcji jest to, że AI nie może zastąpić ludzkiej kreatywności, a w każdej wystawionej pracy widać ludzki wpływ. Pokazuje jak AI rozszerza kreatywność, a nie staje się jej substytutem – powiedziała.

Francusko-turecki artysta Sarp Kerem Yavuz, którego prace również wezmą udział w tej aukcji, skomentował, że pogląd, iż prace stworzone przez AI są efektem kradzieży, wzięła się stąd, że ludzie nie rozumieją, w jaki sposób AI je tworzy. A przecież większość takich prac jest kombinacją milionów obrazów, co oznacza, że żaden pojedynczy artysta nie może stwierdzić, że naruszono jego prawa autorskie. Dodał, że nie różni się to znacząco od tego, w jaki sposób artyści inspirują się pracami innych twórców – tyle tylko, że AI bardziej efektywnie potrafi analizować informacje.

Christie's twierdzi, że to pierwsza aukcja dzieł stworzonych przez AI, którą zorganizował duży dom aukcyjny. To nie do końca prawda. W listopadzie zeszłego roku dom aukcyjny Sotheby's wystawił na sprzedaż obraz Bóg AI – portret genialnego matematyka Alana Turinga, którego praca nad łamaniem niemieckich szyfrów doprowadziła do powstania pierwszych komputerów. Obraz został namalowany przez używającego AI robota Ai-Da, sprzedano go za ponad milion dolarów. Tamta aukcja wzbudziła podobne kontrowersje w świecie sztuki jak obecna.

źr. wPolsce24 za ARTworld

Świat

Wstrząsająca relacja ze Strefy Gazy. Do czego wracają Palestyńczycy?

opublikowano:
mid-epa11880773_2.webp
(fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
Klara Sołtan, analityczka przebywająca od kilku lat na terenie Palestyny, opowiada o życiu na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Czy po rozejmie, który podpisano w niedzielę 19 stycznia o 11.15 miejscowego czasu, kiedy weszło w życie zawieszenie broni w Gazie, mieszkańcy Strefy Gazy maja w ogóle do czego wracać? Jak wygląda ich codzienność?
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Świat

Dramat Polki we Włoszech. Przez lata była więziona w piwnicy przez oprawcę

opublikowano:
1846720_6.webp
Dramat Polki we Włoszech. Więził ją partner. (fot. wPolsce24)
38 letnia Polka przez lata była więziona w piwnicy jednej z kamienic w Rzymie przez swojego partnera. Naszą rodaczkę udało się uratować dzięki determinacji przypadkowej kobiety.
Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.