Świat

Sklep w Bilbao zbiera pieniądze na pomoc więzionym terrorystom z ETA

opublikowano:
market-3647089_1280.webp
Bilbao (zdjęcie ilustracyjne / fot. Pixabay)
W Bilbao na północy Hiszpanii otwarto sklep odzieżowy, którego dochód ma być przeznaczony na pomoc więzionym członkom baskijskiej grupy terrorystycznej ETA – napisał w piątek madrycki dziennik "ABC".

Sklep w centrum największego miasta Kraju Basków został otwarty przez kolektyw Sare, który działa na rzecz praw więźniów związanych z ETA, w tym m.in. poprawy warunków więziennych czy zakończenia polityki rozproszenia osadzonych po całej Hiszpanii.

Organizacja znana jest z organizowania masowych demonstracji i protestów, głównie w Bilbao oraz San Sebastian, które mają zwrócić uwagę na sytuację więźniów ETA i ich rodzin. Głównym ich hasłem jest "etxera", co w języku baskijskim znaczy "do domu".

W połowie października Kongres Deputowanych, niższa izba hiszpańskiego parlamentu, przyjął – pomimo weta Senatu – przepisy, które zatwierdzają wyroki więzienia odbyte w krajach UE, co może przyspieszyć wyjście na wolność nawet kilkudziesięciu członków ETA.

Kongres odrzucił też propozycję opozycyjnej Partii Ludowej (PP), aby osoby skazane za przynależność do ETA nie mogły być umieszczane na listach wyborczych, jeśli nie wyraziły skruchy i nie poprosiły ofiar o wybaczenie.

W wyborach regionalnych, przeprowadzonych w maju 2023 r., baskijska partia EH Bildu włączyła na swoje listy 44 osoby skazane za przynależność do ETA i współpracę z nią, w tym siedem za morderstwo – przypomina portal RTVE.

ETA (bask. Euskadi Ta Askatasuna – Baskonia i Wolność) to założona w 1959 r. separatystyczna organizacja terrorystyczna, której celem była niepodległość położonego w północnej Hiszpanii Kraju Basków. Przez lata przeprowadziła szereg ataków, w tym m.in. udany zamach na premiera Luisa Carrero Blanco w 1973 r.

W 2017 r. ETA złożyła broń, a w następnym roku ogłosiła samorozwiązanie.

Według danych Stowarzyszenia Ofiar Terroryzmu (AVT), od 2019 roku hiszpańskie sądy zgodziły się na warunkowe zwolnienie 38 członków ETA; tylko w tym roku miało miejsce siedem takich przypadków.

źr. wPolsce24 za PAP (Z Madrytu Marcin Furdyna)

 

Bez Cenzury

Bez Cenzury: Zamach na opozycję i kolejne protesty społeczne

opublikowano:
Bez nazwy.webp
"Bez Cenzury" to dynamiczny i odważny program publicystyczny, emitowany w telewizji wPolsce24, w którym prowadzący oraz zaproszeni goście poruszają najbardziej kontrowersyjne i aktualne tematy polityczne, społeczne i gospodarcze. Jak sugeruje tytuł, dyskusje toczą się bez ograniczeń, bez autocenzury i w pełnej swobodzie wypowiedzi.
Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.