Świat

Sklep w Bilbao zbiera pieniądze na pomoc więzionym terrorystom z ETA

opublikowano:
market-3647089_1280.webp
Bilbao (zdjęcie ilustracyjne / fot. Pixabay)
W Bilbao na północy Hiszpanii otwarto sklep odzieżowy, którego dochód ma być przeznaczony na pomoc więzionym członkom baskijskiej grupy terrorystycznej ETA – napisał w piątek madrycki dziennik "ABC".

Sklep w centrum największego miasta Kraju Basków został otwarty przez kolektyw Sare, który działa na rzecz praw więźniów związanych z ETA, w tym m.in. poprawy warunków więziennych czy zakończenia polityki rozproszenia osadzonych po całej Hiszpanii.

Organizacja znana jest z organizowania masowych demonstracji i protestów, głównie w Bilbao oraz San Sebastian, które mają zwrócić uwagę na sytuację więźniów ETA i ich rodzin. Głównym ich hasłem jest "etxera", co w języku baskijskim znaczy "do domu".

W połowie października Kongres Deputowanych, niższa izba hiszpańskiego parlamentu, przyjął – pomimo weta Senatu – przepisy, które zatwierdzają wyroki więzienia odbyte w krajach UE, co może przyspieszyć wyjście na wolność nawet kilkudziesięciu członków ETA.

Kongres odrzucił też propozycję opozycyjnej Partii Ludowej (PP), aby osoby skazane za przynależność do ETA nie mogły być umieszczane na listach wyborczych, jeśli nie wyraziły skruchy i nie poprosiły ofiar o wybaczenie.

W wyborach regionalnych, przeprowadzonych w maju 2023 r., baskijska partia EH Bildu włączyła na swoje listy 44 osoby skazane za przynależność do ETA i współpracę z nią, w tym siedem za morderstwo – przypomina portal RTVE.

ETA (bask. Euskadi Ta Askatasuna – Baskonia i Wolność) to założona w 1959 r. separatystyczna organizacja terrorystyczna, której celem była niepodległość położonego w północnej Hiszpanii Kraju Basków. Przez lata przeprowadziła szereg ataków, w tym m.in. udany zamach na premiera Luisa Carrero Blanco w 1973 r.

W 2017 r. ETA złożyła broń, a w następnym roku ogłosiła samorozwiązanie.

Według danych Stowarzyszenia Ofiar Terroryzmu (AVT), od 2019 roku hiszpańskie sądy zgodziły się na warunkowe zwolnienie 38 członków ETA; tylko w tym roku miało miejsce siedem takich przypadków.

źr. wPolsce24 za PAP (Z Madrytu Marcin Furdyna)

 

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.