Sklep w Bilbao zbiera pieniądze na pomoc więzionym terrorystom z ETA
Sklep w centrum największego miasta Kraju Basków został otwarty przez kolektyw Sare, który działa na rzecz praw więźniów związanych z ETA, w tym m.in. poprawy warunków więziennych czy zakończenia polityki rozproszenia osadzonych po całej Hiszpanii.
Organizacja znana jest z organizowania masowych demonstracji i protestów, głównie w Bilbao oraz San Sebastian, które mają zwrócić uwagę na sytuację więźniów ETA i ich rodzin. Głównym ich hasłem jest "etxera", co w języku baskijskim znaczy "do domu".
W połowie października Kongres Deputowanych, niższa izba hiszpańskiego parlamentu, przyjął – pomimo weta Senatu – przepisy, które zatwierdzają wyroki więzienia odbyte w krajach UE, co może przyspieszyć wyjście na wolność nawet kilkudziesięciu członków ETA.
Kongres odrzucił też propozycję opozycyjnej Partii Ludowej (PP), aby osoby skazane za przynależność do ETA nie mogły być umieszczane na listach wyborczych, jeśli nie wyraziły skruchy i nie poprosiły ofiar o wybaczenie.
W wyborach regionalnych, przeprowadzonych w maju 2023 r., baskijska partia EH Bildu włączyła na swoje listy 44 osoby skazane za przynależność do ETA i współpracę z nią, w tym siedem za morderstwo – przypomina portal RTVE.
ETA (bask. Euskadi Ta Askatasuna – Baskonia i Wolność) to założona w 1959 r. separatystyczna organizacja terrorystyczna, której celem była niepodległość położonego w północnej Hiszpanii Kraju Basków. Przez lata przeprowadziła szereg ataków, w tym m.in. udany zamach na premiera Luisa Carrero Blanco w 1973 r.
W 2017 r. ETA złożyła broń, a w następnym roku ogłosiła samorozwiązanie.
Według danych Stowarzyszenia Ofiar Terroryzmu (AVT), od 2019 roku hiszpańskie sądy zgodziły się na warunkowe zwolnienie 38 członków ETA; tylko w tym roku miało miejsce siedem takich przypadków.
źr. wPolsce24 za PAP (Z Madrytu Marcin Furdyna)