Świat

Ruski złom będzie przelatywać nad Polską w sobotę rano. Może na nas spaść, oby nikt nie ucierpiał!

opublikowano:
sputnik-986_640.webp
Na orbicie okołoziemskiej lata wciąż wiele kosmicznych śmieci, które trafiły tam w drugiej połowie XX wieku. Na zdjęciu jeden słynny Sputnik 1, wystrzelony w 1957 roku przez ZSRS, który spłonął w atmosferze po 92 dniach na orbicie. (Fot. Pixabay)
Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w 1972 roku, może wejść w atmosferę Ziemi w piątek, 10 maja 2025 roku, w godzinach porannych – a szczątki obiektu mogą spaść na terytorium Polski. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała, że obecnie przewidywany moment ponownego wejścia sondy w atmosferę to godzina 04:02 czasu letniego środkowoeuropejskiego (CEST), z niepewnością wynoszącą aż ±13 godzin. Oznacza to, że dokładny czas i miejsce wejścia pozostają jeszcze niepewne.

POLSA podkreśla, że istnieje możliwość dwa razy obserwować przelot sondy nad Polską. Pierwszy może nastąpić między 06:40 a 06:42 w pasie Jelenia Góra – Biała Podlaska, natomiast drugi między 08:11 a 08:13 w pasie Zielona Góra – Lublin. Sonda może nie spalić się całkowicie w atmosferze, dlatego istnieje ryzyko, że jej szczątki spadną na powierzchnię Ziemi.

53 lata schodzenia z orbity

Obiekt od lat znajduje się na orbicie okołoziemskiej, po tym jak jego misja zakończyła się niepowodzeniem. Związek Sowiecki wystrzelił COSMOS 482 w 1972 roku w ramach programu eksploracji Wenus, jednak w wyniku awarii sonda nie opuściła orbity Ziemi. Od tamtej pory jej trajektoria powoli się obniża – z pierwotnych 9800 kilometrów do obecnych około 370 kilometrów. Ponieważ konstrukcja sondy była przystosowana do przelotu przez wyjątkowo gęstą atmosferę Wenus, istnieje spora szansa, że przetrwa ona również wejście w atmosferę Ziemi.

Trajektorię obiektu na bieżąco monitorują POLSA oraz służby współpracujące z agencjami kosmicznymi Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. POLSA apeluje, by informacje na temat sondy COSMOS 482 czerpać wyłącznie z oficjalnych źródeł rządowych – tylko one zawierają zweryfikowane i autoryzowane dane. Jak podkreśliła rzeczniczka agencji, Agnieszka Gapys, POLSA i instytucje państwowe nie ponoszą odpowiedzialności za doniesienia pojawiające się w nieoficjalnych kanałach informacyjnych.

Odpowiedzialność po stronie Rosji

Warto przypomnieć, że zgodnie z prawem międzynarodowym, państwem odpowiedzialnym za sondę pozostaje Rosja, będąca następcą prawnym Związku Radzieckiego. Reguluje to Traktat o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku, który jasno wskazuje odpowiedzialność państwa za obiekty wystrzelone w kosmos przez jego instytucje.

Sytuacja jest dynamiczna, a przewidywania mogą ulec zmianie. Zachowajcie czujność i śledźcie bieżące komunikaty – najbliższe dni mogą przynieść jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk, jakie widzieliśmy nad naszymi głowami od lat.

żr. wPolsce24 za PAP

Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.