Świat

Ruski złom będzie przelatywać nad Polską w sobotę rano. Może na nas spaść, oby nikt nie ucierpiał!

opublikowano:
sputnik-986_640.webp
Na orbicie okołoziemskiej lata wciąż wiele kosmicznych śmieci, które trafiły tam w drugiej połowie XX wieku. Na zdjęciu jeden słynny Sputnik 1, wystrzelony w 1957 roku przez ZSRS, który spłonął w atmosferze po 92 dniach na orbicie. (Fot. Pixabay)
Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w 1972 roku, może wejść w atmosferę Ziemi w piątek, 10 maja 2025 roku, w godzinach porannych – a szczątki obiektu mogą spaść na terytorium Polski. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała, że obecnie przewidywany moment ponownego wejścia sondy w atmosferę to godzina 04:02 czasu letniego środkowoeuropejskiego (CEST), z niepewnością wynoszącą aż ±13 godzin. Oznacza to, że dokładny czas i miejsce wejścia pozostają jeszcze niepewne.

POLSA podkreśla, że istnieje możliwość dwa razy obserwować przelot sondy nad Polską. Pierwszy może nastąpić między 06:40 a 06:42 w pasie Jelenia Góra – Biała Podlaska, natomiast drugi między 08:11 a 08:13 w pasie Zielona Góra – Lublin. Sonda może nie spalić się całkowicie w atmosferze, dlatego istnieje ryzyko, że jej szczątki spadną na powierzchnię Ziemi.

53 lata schodzenia z orbity

Obiekt od lat znajduje się na orbicie okołoziemskiej, po tym jak jego misja zakończyła się niepowodzeniem. Związek Sowiecki wystrzelił COSMOS 482 w 1972 roku w ramach programu eksploracji Wenus, jednak w wyniku awarii sonda nie opuściła orbity Ziemi. Od tamtej pory jej trajektoria powoli się obniża – z pierwotnych 9800 kilometrów do obecnych około 370 kilometrów. Ponieważ konstrukcja sondy była przystosowana do przelotu przez wyjątkowo gęstą atmosferę Wenus, istnieje spora szansa, że przetrwa ona również wejście w atmosferę Ziemi.

Trajektorię obiektu na bieżąco monitorują POLSA oraz służby współpracujące z agencjami kosmicznymi Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. POLSA apeluje, by informacje na temat sondy COSMOS 482 czerpać wyłącznie z oficjalnych źródeł rządowych – tylko one zawierają zweryfikowane i autoryzowane dane. Jak podkreśliła rzeczniczka agencji, Agnieszka Gapys, POLSA i instytucje państwowe nie ponoszą odpowiedzialności za doniesienia pojawiające się w nieoficjalnych kanałach informacyjnych.

Odpowiedzialność po stronie Rosji

Warto przypomnieć, że zgodnie z prawem międzynarodowym, państwem odpowiedzialnym za sondę pozostaje Rosja, będąca następcą prawnym Związku Radzieckiego. Reguluje to Traktat o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku, który jasno wskazuje odpowiedzialność państwa za obiekty wystrzelone w kosmos przez jego instytucje.

Sytuacja jest dynamiczna, a przewidywania mogą ulec zmianie. Zachowajcie czujność i śledźcie bieżące komunikaty – najbliższe dni mogą przynieść jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk, jakie widzieliśmy nad naszymi głowami od lat.

żr. wPolsce24 za PAP

Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.