Świat

Rumuni wybierają nowy parlament. Znów czeka nas niespodzianka?

opublikowano:
mid-epa11750813.webp
Niespodziewane zwycięstwo prorosyjskiego kandydata w I turze wyborów prezydenckich wywołało chaos polityczny (fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)
W Rumunii trwają obecnie wybory parlamentarne. W związku z szokującym wynikiem pierwszej tury wyborów prezydenckich wiele osób martwi się, że Rosja będzie próbowała wpłynąć na ich wynik.

Dzisiejsze wybory ustalą, kto będzie rządził Rumunią i kto zostanie jej nowym premierem. Obecnie Rumunią rządzi koalicja Partii Socjaldemokratycznej (PSD) i chadeckiej Partii Narodowo-Liberalnej (PNL), pod wodzą premiera Marcela Ciolacu. Rumunia zmaga się jednak z inflacją i rosnącymi kosztami życia, co sprawiło, że popularność tych partii spadła.

Dotychczasowe sondaże wskazują, że pierwsze miejsce zajmie prawicowy Sojusz Jedności Rumunów (AUR), nieznacznie wyprzedzając PSD. Podium zamyka liberalny Związel Zbawienia Rumunii, który w ostatnim czasie odnotował znaczący wzrost poparcia. 

Rosyjskie służby mieszają? 

Dzisiejsze wybory odbywają się jednak w cieniu pierwszej tury wyborów prezydenckich, która miała miejsce tydzień temu. Wygrał ją niespodziewanie prorosyjski kandydat niezależny Călin Georgescu, który w sondażach dostawał często jednocyfrowe poparcie i który prowadził swoją kampanię wyborczą głównie na TikToku. Jego niespodziewany sukces wywołał polityczne trzęsienie ziemi w Bukareszcie.

Jego zwycięstwo obudziło też wątpliwości, czy te wybory były uczciwe. Wielu komentatorów podejrzewa, że pomogły mu rosyjskie służby – co obudziło niepokój o uczciwość następnych wyborów. Kilka dni temu Sąd Najwyższy nakazał ponowne przeliczenie głosów. Jego rywalka, Elena Lasconi ze Związku Zbawienia Rumunii, zażądała całkowitego anulowania wyników pierwszej tury. Sąd ma podjąć decyzję w tej sprawie w poniedziałek. 

Rośnie poparcie dla radykałów 

Rumunia od upadku komunizmu była jednym z najbardziej prozachodnich państw w regionie, i dotychczas była rządzona głównie przez umiarkowane partie. Jest to jednak również państwo, które ma głębokie kłopoty wewnętrzne. Ma obecnie największą w UE inflację i odsetek osób, którym grozi bieda, a także największy deficyt.

Wielu komentatorów podejrzewa, że ta sytuacja może sprawić, że świetne wyniki w tych wyborach odnotują partie ideowe, populistyczne i antyestablishmentowe – tym bardziej, że pierwsza tura wyborów prezydenckich przekonała wielu Rumunów, że nie powinni wierzyć w jakiekolwiek sondaże. Może to spowodować koniec 30-letniej dominacji PSD i PNL nad rumuńskim życiem politycznym – ale równocześnie ich efektem może być rozdrobniony parlament, w którym ciężko będzie sformować jakąkolwiek koalicję.

W tych wyborach Rumunii zdecydują, kto obejmie 323 miejsca w Sejmie i 133 miejsca w Senacie. Lokale wyborcze otwarto o 7 rano, będą czynne do 9 wieczór. Wkrótce po ich zamknięciu pojawią się pierwsze exit polle.

źr. wPolsce24 za Guardian

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.