Świat

Rumuni nie pogodzili się z unieważnieniem wyborów

opublikowano:
mid-epa11816654.webp
Protest w Bukareszcie przeciwko anulowaniu wyborów (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Około 3 tys. osób zgromadziło się przed budynkiem trybunału konstytucyjnego w Bukareszcie. Protestujący żądali uchylenia decyzji unieważniającej wybory prezydenckie. Ich pierwszą turę - 24 listopada 2024 roku - wygrał Calin Georgescu, kandydat uważany za prorosyjskiego.

Trybunał podjął decyzję, tłumacząc, że kampania Georgescu - wcześniej szerszej nieznanego polityka – mogła być wynikiem manipulacji zorganizowanej lub wspieranej spoza kraju. Jednak zdaniem wielu analityków, także z polskiego Ośrodka Studiów Wschodnich, orzeczenie zostało oparte na wątłych dowodach i było dyskusyjne z perspektywy proceduralnej. Obserwatorzy rumuńskiej sceny politycznej obawiali się, że osłabi to i tak niskie zaufanie Rumunów do instytucji demokratycznych. Może też być paliwem propagandowym dla ugrupowań radykalnych, antysystemowych i eurosceptycznych, które w ostatnich latach zyskują na popularności.

Proces wyborczy nielegalnie przerwany

I, jak można sądzić, powoli tak właśnie się dzieje. Według rumuńskiego portalu Digi 24 w zgromadzeniu uczestniczyło kilku polityków reprezentujących ugrupowania skrajne, które mają ponad 30 proc. miejsc w parlamencie.

Sam Georgescu zaś za pośrednictwem swoich prawników przekazał oświadczenie, w którym stwierdził, że proces wyborczy został „nielegalnie i niekonstytucyjnie przerwany”.

I tura powtórnych wyborów prezydenckich odbędzie się 4 maja, a II - dwa tygodnie później. Do czasu wyłonienia nowego szefa państwa ustępujący prezydent Rumunii Klaus Iohannis pozostaje na stanowisku.

Jeden kandydat koalicji rządzącej

Partie koalicji rządzącej - w jej skład wchodzą postkomunistyczna Partia Socjaldemokratyczna, Partia Narodowo-Liberalna i centroprawicowy Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii - postanowiły poprzeć jednego kandydata na prezydenta.

Partie tłumaczyły tę decyzję potrzebą zapobieżenia zwycięstwu skrajnej prawicy. Jej kandydatem jest Crin Antonescu, były lider liberałów, choć analitycy twierdzą - jak pisze Reuters - że mogą jeszcze poprzeć kogoś innego.

źr. wPolsce24 za PAP/OSW

 

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Polska

Trzaskowski prezydentem wszystkich Polaków? Na pewno nie tych, którzy zadają mu trudne pytania

opublikowano:
videoframe_47494.webp
Miliony Polaków zastanawiają się czy znany z uległości wobec wszelkich nakazów Unii Europejskiej rząd Donalda Tuska i kandydat tego obozu na prezydenta Rafał Trzaskowski będą realizowali założenia przyjętego Paktu Imigracyjnego. Tymczasem kandydat na prezydenta Trzaskowski i sam Tusk prześcigają się w deklaracjach o zapewnieniu szczelności polskich granic i blokowania migracji. Można im wierzyć?
Świat

NATO powołuje nową formację. To Straż Bałtycka

opublikowano:
1811189_6.webp
NATO powołuje Straż Bałtycką (fot. wPolsce24)
Cel jest jeden. Wzmocnienie bezpieczeństwa na Bałtyku przez użycie fregat, samolotów patrolowych i innych rodzajów uzbrojenia. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte zapowiedział powołanie Straży Bałtyckiej.
Świat

Filipińczyk o kulisach prawdziwej "afery wizowej": "Nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki"

opublikowano:
1811670_5.webp
(fot. wPolsce24)
- Miałem nadzieję, że uda mi się uzyskać wizę do Polski. Kiedy dowiedziałem się, że nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki, moje marzenia o wyjeździe prysły - mówi nam jeden z wielu poszkodowanych przez prawdziwą "aferę" wizową.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.
Polska

Patryk Jaki w programie Polska Wybiera tłumaczy, co łączy Tuska i Bodnara z generałem Jaruzelskim

opublikowano:
videoframe_46811788.webp
Europoseł Patryk Jaki był gościem programu Polska Wybiera. Polityk PiS odpowiadał na pytania red. Marty Kielczyk i Bartosz Łyżwińskiego. Jeden z najbardziej aktywnych polskich polityków na forum europejskim, który sam chętnie wciela się w rolę komentatora otaczającej nas politycznej rzeczywistości, podzielił się z widzami wPolsce24 wieloma cennymi spostrzeżeniami.