Świat

Rozmowy prezydentów Polski i Korei Południowej: zaniepokojenie działaniami KRLD

opublikowano:
mid-24a24006.webp
Powitanie polskiej pary prezydenckiej na dziedzińcu Pałacu Yongsan w Seulu (fot. PAP/Piotr Nowak)
Prezydent Andrzej Duda, który gości w Seulu z oficjalną wizytą, spotkał się w z prezydentem Korei Płd. Juz Suk Jeolem. - Podzieliłem się z panem prezydentem niepokojem związanym ze współpracą Korei Północnej i Rosji - relacjonował efekty spotkania Andrzej Duda.

Para prezydencka została oficjalnie przywitana na dziedzińcu Pałacu Jongsan przez prezydenta Republiki Korei Jun Suk Jeola i jego małżonkę. Potem prezydenci spotkali się na rozmowach w wąskim gronie. 

Korea Północna łamie zasady

Z całą stanowczością potępiliśmy Koreę Północną za rozwój broni nuklearnej i rakietowej oraz prowokacje oraz za nielegalną współpracę wojskową z Rosją. Zgodziliśmy się, że rozmieszczenie wojsk Korei Płn. w Rosji, co narusza kartę Narodów Zjednoczonych i rezolucję Rady bezpieczeństwa, jest prowokacją zagrażającą bezpieczeństwu nie tylko Płw. Koreańskiego, Europy ale i całego świata - powiedział prezydent Jun.

Poinformował, że w obecnej sytuacji oba kraje uruchamiają regularne konsultacje ds. obronnych i przemysłu obronnego.

Po raz kolejny potwierdziliśmy, że Korea Płd. i Polska przyczyniają się do utrzymania międzynarodowego pokoju. Będziemy współpracować na rzecz ochrony porządku opartego o zasady - dodał Jun.

Zapewnił, że Republika Korei będzie podejmować niezbędne działania wraz ze społecznością międzynarodową w zależności od postępu współpracy Korei Płn. z Rosją. 

Balon nad pałacem

Od kilku dni Seul jest zaniepokojony doniesieniami na temat zacieśniającej się współpracy wojskowej między Koreą Północną a Rosją. Południowokoreański wywiad dysponuje informacjami, że KRLD wysyła swoich żołnierzy na ukraiński front, by wspomóc wojska rosyjskie. 

Nie ustają też prowokacje ze strony sąsiada z północy. W dniu, w którym miało dojść do spotkania z gośćmi z Polski, nad siedzibą prezydenta Korei Południowej eksplodował worek z propagandowymi ulotkami. Według agencji Yonhap ulotki zawierały treści krytyczne wobec prezydenta i jego małżonki. 

Od końca maja komunistyczna Korea Północna wypuściła nad terytorium południowego sąsiada tysiące balonów, do których przymocowano worki wypełnione śmieciami. Stało się to kolejnym powodem wzrostu napięcia między obu państwami. Władze w Pjongjangu utrzymują, że działania te są odpowiedzią na akcje cywilnych organizacji z Południa, które też wysyłają balony z propagandowymi ulotkami na teren KRLD.

Kontrakt na czołgi do końca roku?

Rozmowy obu prezydentów dotyczyły również współpracy gospodarczej. Jun Suk Jeol wyraził nadzieję, że drugi kontrakt na dostawę do Polski czołgów K2 zostanie sfinalizowany do końca roku.

W 2022 r. została podpisana umowa na dostawę 180 czołgów, które są sukcesywnie dostarczane do Polski. Obecne kierownictwo MON negocjuje kolejną umowę, która zakłada dostawę kolejnych 180 czołgów K2, w tym w wersji spolonizowanej.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na dysproporcje w dwustronnej wymianie handlowej. Wyraził nadzieję na zwiększenie eksportu z Polski do Korei Płd., podkreślając, że jest to ważne dla polskiego przemysłu obronnego. Zaznaczył też, że Polska chciałaby, by koreański rynek w większym stopniu otworzył się dla polskiej żywności.

Jun, zapytany o to, na jakim etapie jest polsko-koreańska współpraca dotycząca budowy w Polsce elektrowni atomowej, odparł, że współpraca obu krajów dotyczy badań i rozwoju, "natomiast jeśli chodzi o konkretne plany współpracy przy atomie, najpierw polska strona musi mieć dokładny plan". "Wtedy możemy rozmawiać na temat szczegółowej współpracy w tym zakresie" - dodał.

Polski prezydent przypomniał, że jest to projekt komercyjny, więc kwestia współpracy między podmiotem koreańskim a polską firmą nie jest w gestii rządu ani prezydenta.

Wizyta polskiego prezydenta i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy w Republice Korei rozpoczęła się we wtorek i potrwa do piątku. Ostatniego dnia polski gość odwiedzi zakłady Hyundai Rotem, producenta czołgów K2, a następnie Hanwha Aerospace, produkujące przekazywane do Polski armatohaubice K9 i wyrzutnie rakiet Chunmoo oparte na pojazdach Jelcz.

źr. wPolsce24 za PAP

 

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Wiadomości

Wiadomości wPolsce24: prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Korei Południowej

opublikowano:
mid-24a22237.webp
Polska para prezydencka przebywa z wizytą roboczą w Korei Południowej (fot. PAP/Piotr Nowak)
Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli we wtorek oficjalną wizytę w Korei Południowej. W stolicy państwa - Seulu odbędą się spotkania z najważniejszymi władzami Republiki Korei: prezydentem, premierem, przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego oraz przedstawicielami koreańskiego biznesu. Andrzej Duda odwiedzi też zakłady zbrojeniowe Hyundai Rotem i Hanwha Aerospace, w których produkowane jest uzbrojenie dla polskiej armii.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Niemcy nie tylko nie chcą płacić reparacji za II wojnę. Odgrażają się, że sami mogą wystawić rachunek

opublikowano:
warszawa.webp
Warszawa po Powstaniu Warszawskim (fot. Wikimedia)
Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ nie tylko po raz kolejny odrzucił roszczenia reparacyjne, tym razem zgłoszone przez Grecję podczas wizyty prezydenta Franka Waltera Steinmeiera w Atenach. Komentator gazety idzie dalej. Twierdzi, że ofiarami byli także Niemcy i ostrzega, że ci, którzy myślą o finansowych żądaniach za historyczne krzywdy, muszą się liczyć z roszczeniami strony przeciwnej.
Świat

Tragiczny bilans powodzi w Hiszpanii. Nadal trwają poszukiwania zaginionych

opublikowano:
mid-epa11692839.webp
już blisko 100 osób zginęło w wyniku powodzi w Hiszpanii. (fot. PAP/EPA/Manuel Bruque)
Już blisko 140 osób zginęło w gwałtownych powodziach, które przeszły przez Hiszpanię. Najgorsza sytuacja panuje w prowincji Walencja i to właśnie tam odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych. Te dane mogą ulec zmianie, ponieważ służby ratunkowe cały czas prowadzą poszukiwania zaginionych osób.