Świat

Rosyjski okręt szpiegowski kręcił się w pobliżu Irlandii. Interesowały go podmorskie kable?

opublikowano:
Yantar_research_vessel_04.webp
Rosjanie twierdzą, że to jednostka badawcza (fot. mil.ru\wikipedia)
Na Morzu Irlandzkim zauważono rosyjski okręt szpiegowski Jantar. Kręcił się w pobliżu ważnych podmorskich kabli.

Jantar w 2015 roku wszedł na służbę Głównego Dyrektoratu Badań Podwodnych rosyjskiej marynarki wojennej. Rosjanie twierdzą, że jest to jednostka badawcza. Zachodnie wywiady twierdzą jednak, że w rzeczywistości to okręt szpiegowski. Wielokrotnie zauważano ją w pobliżu podmorskich kabli. Według amerykańskiego wywiadu na jego pokładzie są miniaturowe okręty podwodne, które mogą je przeciąć.

Nie chcieli rozmawiać z irlandzkim okrętem

Jak informuje Guardian, Jantar został zauważony w czwartek na wschód od Dublina i południowy wschód od Wyspy Man. Wcześniej amerykańska, francuska, norweska i brytyjska marynarka zaobserwowała, że towarzyszy na kanale La Manche fregacie Admirał Gołowko. W piątek ok. 3 nad ranem irlandzki okręt LE James Joyce odeskortował go poza granice irlandzkiej wyłącznej strefy ekonomicznej, a lotnictwo śledziło jeszcze przez jakiś czas jego ruchy. Wcześniej irlandzcy marynarze próbowali nawiązać z nim kontakt, ale im się to nie udało.

Obecność tego okrętu obudziła obawy o bezpieczeństwo podmorskich kabli internetowych, które łączą Irlandię z Wielką Brytanią. Z racji swojego położenia Irlandia odgrywa kluczową rolę w światowej łączności, a wiele internetowych gigantów, jak Microsoft czy Google, mają tam swoje europejskie centrale. Według Guardiana zbliżył się do nich na odległość zaledwie kilku kilometrów. W poniedziałek i wtorek okręt został też zauważony na zachód od Corku,gdzie znajdują się kable, które łączą Irlandię z Francją.

Guardian informuje też, że okręt operował trzema dronami nad irlandzkimi wodami, co obudziło obawy, że prowadził tam operację szpiegowską. Zdaniem Edwarda Burke'a z University College w Dublinie Rosjanie sprawdzali ochronę zachodniej Europy. To kolejna pobudka – której nie powinniśmy potrzebować – że Irlandia musi zwiększyć swoje zdolności morskie i pogłębić współpracę ws. bezpieczeństwa morskiego w Europie – powiedział dziennikowi Observer. Zachód od dawna obawia się, że Rosjanie mogą zdecydować się na sabotaż kabli komunikacyjnych. W zeszłym roku doszło do uszkodzenia rurociągu i kabli, które łączą Estonię ze Szwecją. W końcu do winy przyznały się Chiny, ale Pekin twierdzi, że zarejestrowany w Hongkongu statek uszkodził je całkowicie przypadkowo.

źr. wPolsce24 za Guardian

Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.