Świat

Rosyjski okręt szpiegowski kręcił się w pobliżu Irlandii. Interesowały go podmorskie kable?

opublikowano:
Yantar_research_vessel_04.webp
Rosjanie twierdzą, że to jednostka badawcza (fot. mil.ru\wikipedia)
Na Morzu Irlandzkim zauważono rosyjski okręt szpiegowski Jantar. Kręcił się w pobliżu ważnych podmorskich kabli.

Jantar w 2015 roku wszedł na służbę Głównego Dyrektoratu Badań Podwodnych rosyjskiej marynarki wojennej. Rosjanie twierdzą, że jest to jednostka badawcza. Zachodnie wywiady twierdzą jednak, że w rzeczywistości to okręt szpiegowski. Wielokrotnie zauważano ją w pobliżu podmorskich kabli. Według amerykańskiego wywiadu na jego pokładzie są miniaturowe okręty podwodne, które mogą je przeciąć.

Nie chcieli rozmawiać z irlandzkim okrętem

Jak informuje Guardian, Jantar został zauważony w czwartek na wschód od Dublina i południowy wschód od Wyspy Man. Wcześniej amerykańska, francuska, norweska i brytyjska marynarka zaobserwowała, że towarzyszy na kanale La Manche fregacie Admirał Gołowko. W piątek ok. 3 nad ranem irlandzki okręt LE James Joyce odeskortował go poza granice irlandzkiej wyłącznej strefy ekonomicznej, a lotnictwo śledziło jeszcze przez jakiś czas jego ruchy. Wcześniej irlandzcy marynarze próbowali nawiązać z nim kontakt, ale im się to nie udało.

Obecność tego okrętu obudziła obawy o bezpieczeństwo podmorskich kabli internetowych, które łączą Irlandię z Wielką Brytanią. Z racji swojego położenia Irlandia odgrywa kluczową rolę w światowej łączności, a wiele internetowych gigantów, jak Microsoft czy Google, mają tam swoje europejskie centrale. Według Guardiana zbliżył się do nich na odległość zaledwie kilku kilometrów. W poniedziałek i wtorek okręt został też zauważony na zachód od Corku,gdzie znajdują się kable, które łączą Irlandię z Francją.

Guardian informuje też, że okręt operował trzema dronami nad irlandzkimi wodami, co obudziło obawy, że prowadził tam operację szpiegowską. Zdaniem Edwarda Burke'a z University College w Dublinie Rosjanie sprawdzali ochronę zachodniej Europy. To kolejna pobudka – której nie powinniśmy potrzebować – że Irlandia musi zwiększyć swoje zdolności morskie i pogłębić współpracę ws. bezpieczeństwa morskiego w Europie – powiedział dziennikowi Observer. Zachód od dawna obawia się, że Rosjanie mogą zdecydować się na sabotaż kabli komunikacyjnych. W zeszłym roku doszło do uszkodzenia rurociągu i kabli, które łączą Estonię ze Szwecją. W końcu do winy przyznały się Chiny, ale Pekin twierdzi, że zarejestrowany w Hongkongu statek uszkodził je całkowicie przypadkowo.

źr. wPolsce24 za Guardian

Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Polska

Czy młodzi Niemcy przyjechaliby się bić za Polskę? Sonda wPolsce24 u naszych zachodnich sąsiadów

opublikowano:
videoframe_196000.webp
Czy Polska mogłaby liczyć na wsparcie Niemiec w przypadku rosyjskiej agresji? Dziś reporter wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przeprowadził sondę wśród obywateli naszego zachodniego sąsiada, próbując uzyskać odpowiedź na to pytanie. Niektóre odpowiedzi z pewnością mogą zaskakiwać.