Świat

Rosyjski okręt szpiegowski kręcił się w pobliżu Irlandii. Interesowały go podmorskie kable?

opublikowano:
Yantar_research_vessel_04.webp
Rosjanie twierdzą, że to jednostka badawcza (fot. mil.ru\wikipedia)
Na Morzu Irlandzkim zauważono rosyjski okręt szpiegowski Jantar. Kręcił się w pobliżu ważnych podmorskich kabli.

Jantar w 2015 roku wszedł na służbę Głównego Dyrektoratu Badań Podwodnych rosyjskiej marynarki wojennej. Rosjanie twierdzą, że jest to jednostka badawcza. Zachodnie wywiady twierdzą jednak, że w rzeczywistości to okręt szpiegowski. Wielokrotnie zauważano ją w pobliżu podmorskich kabli. Według amerykańskiego wywiadu na jego pokładzie są miniaturowe okręty podwodne, które mogą je przeciąć.

Nie chcieli rozmawiać z irlandzkim okrętem

Jak informuje Guardian, Jantar został zauważony w czwartek na wschód od Dublina i południowy wschód od Wyspy Man. Wcześniej amerykańska, francuska, norweska i brytyjska marynarka zaobserwowała, że towarzyszy na kanale La Manche fregacie Admirał Gołowko. W piątek ok. 3 nad ranem irlandzki okręt LE James Joyce odeskortował go poza granice irlandzkiej wyłącznej strefy ekonomicznej, a lotnictwo śledziło jeszcze przez jakiś czas jego ruchy. Wcześniej irlandzcy marynarze próbowali nawiązać z nim kontakt, ale im się to nie udało.

Obecność tego okrętu obudziła obawy o bezpieczeństwo podmorskich kabli internetowych, które łączą Irlandię z Wielką Brytanią. Z racji swojego położenia Irlandia odgrywa kluczową rolę w światowej łączności, a wiele internetowych gigantów, jak Microsoft czy Google, mają tam swoje europejskie centrale. Według Guardiana zbliżył się do nich na odległość zaledwie kilku kilometrów. W poniedziałek i wtorek okręt został też zauważony na zachód od Corku,gdzie znajdują się kable, które łączą Irlandię z Francją.

Guardian informuje też, że okręt operował trzema dronami nad irlandzkimi wodami, co obudziło obawy, że prowadził tam operację szpiegowską. Zdaniem Edwarda Burke'a z University College w Dublinie Rosjanie sprawdzali ochronę zachodniej Europy. To kolejna pobudka – której nie powinniśmy potrzebować – że Irlandia musi zwiększyć swoje zdolności morskie i pogłębić współpracę ws. bezpieczeństwa morskiego w Europie – powiedział dziennikowi Observer. Zachód od dawna obawia się, że Rosjanie mogą zdecydować się na sabotaż kabli komunikacyjnych. W zeszłym roku doszło do uszkodzenia rurociągu i kabli, które łączą Estonię ze Szwecją. W końcu do winy przyznały się Chiny, ale Pekin twierdzi, że zarejestrowany w Hongkongu statek uszkodził je całkowicie przypadkowo.

źr. wPolsce24 za Guardian

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

NATO powołuje nową formację. To Straż Bałtycka

opublikowano:
1811189_6.webp
NATO powołuje Straż Bałtycką (fot. wPolsce24)
Cel jest jeden. Wzmocnienie bezpieczeństwa na Bałtyku przez użycie fregat, samolotów patrolowych i innych rodzajów uzbrojenia. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte zapowiedział powołanie Straży Bałtyckiej.
Świat

Filipińczyk o kulisach prawdziwej "afery wizowej": "Nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki"

opublikowano:
1811670_5.webp
(fot. wPolsce24)
- Miałem nadzieję, że uda mi się uzyskać wizę do Polski. Kiedy dowiedziałem się, że nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki, moje marzenia o wyjeździe prysły - mówi nam jeden z wielu poszkodowanych przez prawdziwą "aferę" wizową.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.
Świat

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. O której rozpocznie się transmisja?

opublikowano:
1816458_6.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Procedura zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się 20 stycznia, w poniedziałek, około godziny 18.00 czasu polskiego. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na oficjalnych kanałach Białego Domu, a także na łamach telewizji wPolsce24. W najnowszym Tele-Expresie pokazujemy - prosto z Waszyngtonu - jak wyglądają ostatnie godziny przygotowań do tej niezwykłej uroczystości.
Świat

Ameryka czeka na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto plan inauguracji

opublikowano:
1816543_3.webp
Jak będzie wyglądał dokładny plan inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych?