Świat

Rodziny amerykańskich ofiar ataku Hamasu na Izrael podały Iran do sądu

opublikowano:
Nova_massacre_dashcam.webp
Wśród zabitych i porwanych przez Hamas było wielu Amerykanów (fot. Dashcam footage: No human authorship\Wikipedia)
Rodziny amerykańskich ofiar ataku terrorystycznego na Izrael i wojny w Strefie Gazy podały Iran do sądu. Domagają się odszkodowania.

7 października zeszłego roku terroryści z Hamasu zaatakowali Izrael. Uderzyli m.in. na festiwal muzyczny i przygraniczne kibuce. Zabili blisko 1200 osób, w tym blisko 800 cywili. Kolejnych 251 osób zostało porwanych do Strefy Gazy jako zakładnicy. Co najmniej 65 z nich straciło życie. Ten atak był bezpośrednią przyczyną izraelskiej inwazji na Strefę Gazy.

Wśród ofiar byli Amerykanie 

Wśród ofiar tego ataku byli też Amerykanie. Życie straciło 46 obywateli tego państwa, w tym dzieci. Kolejnych 12 osób uprowadzono do Gazy. W niewoli Hamasu przebywa nadal siedmiu amerykańskich zakładników, ale dwaj z nich najprawdopodobniej już nie żyją. Kolejnych 30 osób z podwójnym obywatelstwem, które służyły w Siłach Obronnych Izraela (IDF), zginęło podczas walk w Strefie Gazy. Wśród nich był Moshe Leiter, syn przyszłego ambasadora Izraela w USA.

Teraz ich rodziny wniosły do amerykańskiego sądu pozew przeciwko Iranowi. Twierdzą, że to państwo jest współodpowiedzialne za ten zamach, bo finansuje Hamas i wspiera inne organizacje terrorystyczne, które chcą zniszczyć Izrael. Powołując się na amerykańskie prawo, domagają się od Teheranu odszkodowania. Rodziny ofiar reprezentują prominentni prawnicy, jak Gary M. Osen, który wielokrotnie reprezentował ofiary nazizmu w sporach z rządem Niemiec, oraz Lee Wolosky, który w czasach, gdy prezydentem był Barack Obama, negocjował transfery więźniów z Guantanamo. 

Twarde, niepodważalne dowody na to, kto finansował Hamas, stają się teraz dostępne w formie dokumentów, wyciągów bankowych itp., i chcemy rozliczyć strony za to odpowiedzialne w amerykańskich sądach i gdzie indziej, tak długo, jak to będzie konieczne – podkreślili prawnicy.

 Iran finansował Hamas

W swoim pozwie rodziny ofiar powołały się na dokumenty, które zdobyto w Gazie, i o których informowały wcześniej media. Dotarli też do nieznanego wcześniej dokumentu, który dotyczy spotkania czołowych przywódców politycznych i wojskowych Hamasu w grudniu 2022 roku, na którym planowano ten zamach. W jego trakcie nieżyjący już przywódca Hamasu w Gazie Jahja Sinwar miał zażądać po 7 mln dolarów miesięcznie więcej od irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji, by sfinansować ten atak. W pozwie zwracają też na rolę, jaką Korpus odegrał w koordynacji działań między Hamasem i Hezbollahem w oczekiwaniu na ten atak.

To nie jest pierwszy taki pozew. Ofiary terrorystycznych organizacji wspieranych przez Iran oraz rodziny ofiar regularnie podają Teheran do sądu. Stało się tak m.in. po ataku na wieże World Trade Center w 2001 roku. Teheran nigdy nie wysyła na te procesy swoich przedstawicieli, więc wygrywają je „walkowerem”. Amerykańskie sądy nie mają jednak narzędzi, by zmusić go do wypłat odszkodowań.

źr. wPolsce24 za New York Times.

Bez Cenzury

Bez Cenzury: Zamach na opozycję i kolejne protesty społeczne

opublikowano:
Bez nazwy.webp
"Bez Cenzury" to dynamiczny i odważny program publicystyczny, emitowany w telewizji wPolsce24, w którym prowadzący oraz zaproszeni goście poruszają najbardziej kontrowersyjne i aktualne tematy polityczne, społeczne i gospodarcze. Jak sugeruje tytuł, dyskusje toczą się bez ograniczeń, bez autocenzury i w pełnej swobodzie wypowiedzi.
Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.