Świat

Ajatollah Chamenei znowu grozi Izraelowi. Iran szykuje się do rocznicy tzw. kryzysu zakładników

opublikowano:
mid-epa11696973.webp
Ajatollah Chamenei spotkał się z irańskimi studentami (fot. EPA/PAP)
Najwyższy przywódca polityczny i duchowy Iranu Ali Chamenei zagroził Izraelowi i USA „miażdżącą odpowiedzią” za ataki izraelskiej armii i jej sojuszników. Groźby ajatollaha zbiegły się w czasie z obchodami dwu ważnych rocznic: masakry studentów przez wojsko szacha w 1978 roku i tzw. kryzysu zakładników z 1979 roku.

Jak zauważyła agencja AP ajatollah Chamenei zapowiedział odwet, w momencie, gdy irańscy urzędnicy coraz częściej grożą przeprowadzeniem kolejnego uderzenia na Izrael w rewanżu za atak izraelskiego wojska, do którego doszło 26 października. Był on wymierzony m. in. w irańskie bazy wojskowe. Zginęło w nim co najmniej pięć osób.

Wrogowie, czy to syjonistyczny reżim, czy Stany Zjednoczone, z pewnością otrzymają miażdżącą odpowiedź na to, co robią Iranowi i narodowi irańskiemu oraz frontowi oporu - mówi Chamenei w nagraniu wideo opublikowanym przez irańskie media państwowe.

Mówiąc o froncie oporu, irański przywódca miał zapewne na myśli sojusz grup wspieranych przez Teheran, do których należą Hamas w Strefie Gazy, Hezbollah w Libanie, Huti w Jemenie i zbrojne grupy w Iraku i Syrii. Większość z nich została uznana za podmioty terrorystyczne.

Jak przypomniał "New York Times", 29 października Chamenei nakazał irańskiej Najwyższej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego zaplanowanie odwetu na Izrael.

Ajatollah groził Izraelowi i USA, przemawiając do studentów, z którymi spotkał się w sobotę z okazji dwu rocznic, do których szykuje się Iran.

Pierwszą z nich jest atak z 4 listopada 1978 r. Tego dnia irańscy żołnierze otworzyli ogień do studentów z Uniwersytetu Teherańskiego protestujących przeciwko rządom szacha Mohammada Rezy Pahlawiego. W strzelaninie zginęło albo zostało rannych kilku studentów. Doprowadziło to do eskalacji napięcia w Iranie, co w rezultacie zakończyło się wybuchem rewolucji islamskiej na początku 1979 roku i ucieczką szacha z kraju.

mid-epa11696976.webp?p=preview
Irańskie studentki przyszły na sobotnie spotkanie z ajatollahem Chemeneim. Fot. EPA/PAP

W niedzielę z kolei Iran będzie obchodził 45. rocznicę tzw. kryzysu zakładników. 4 listopada 1979 r. kilkuset (niektóre źródła podają dokładną liczbę 400) młodych ludzi – studentów i szyickich duchownych, którzy sami określali się jako Studenci Wierni Linii Imama – wdarło się do ambasady amerykańskiej w Teheranie. Członkowie personelu dyplomatycznego zostali uwięzieni. Niektórzy zostali pobici i byli przesłuchiwani przez studentów. Szturm na placówkę dyplomatyczną doprowadził do 444-dniowego kryzysu między Iranem a USA.

źr. wPolsce24 za PAP/BBC

 

Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Polska

Rząd Tuska nie radzi sobie z ewakuacją Polaków z Izraela. Znamy plany MSZ

opublikowano:
1967764_6.webp
"Wzywamy do wyjazdu Polaków z Izraela, Iranu i całego Bliskiego Wschodu" - powiedziała podczas konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys. Minister zasugerowała żeby uciekać, bo może być jeszcze bardziej gorąco.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.