Świat

Ajatollah Chamenei znowu grozi Izraelowi. Iran szykuje się do rocznicy tzw. kryzysu zakładników

opublikowano:
mid-epa11696973.webp
Ajatollah Chamenei spotkał się z irańskimi studentami (fot. EPA/PAP)
Najwyższy przywódca polityczny i duchowy Iranu Ali Chamenei zagroził Izraelowi i USA „miażdżącą odpowiedzią” za ataki izraelskiej armii i jej sojuszników. Groźby ajatollaha zbiegły się w czasie z obchodami dwu ważnych rocznic: masakry studentów przez wojsko szacha w 1978 roku i tzw. kryzysu zakładników z 1979 roku.

Jak zauważyła agencja AP ajatollah Chamenei zapowiedział odwet, w momencie, gdy irańscy urzędnicy coraz częściej grożą przeprowadzeniem kolejnego uderzenia na Izrael w rewanżu za atak izraelskiego wojska, do którego doszło 26 października. Był on wymierzony m. in. w irańskie bazy wojskowe. Zginęło w nim co najmniej pięć osób.

Wrogowie, czy to syjonistyczny reżim, czy Stany Zjednoczone, z pewnością otrzymają miażdżącą odpowiedź na to, co robią Iranowi i narodowi irańskiemu oraz frontowi oporu - mówi Chamenei w nagraniu wideo opublikowanym przez irańskie media państwowe.

Mówiąc o froncie oporu, irański przywódca miał zapewne na myśli sojusz grup wspieranych przez Teheran, do których należą Hamas w Strefie Gazy, Hezbollah w Libanie, Huti w Jemenie i zbrojne grupy w Iraku i Syrii. Większość z nich została uznana za podmioty terrorystyczne.

Jak przypomniał "New York Times", 29 października Chamenei nakazał irańskiej Najwyższej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego zaplanowanie odwetu na Izrael.

Ajatollah groził Izraelowi i USA, przemawiając do studentów, z którymi spotkał się w sobotę z okazji dwu rocznic, do których szykuje się Iran.

Pierwszą z nich jest atak z 4 listopada 1978 r. Tego dnia irańscy żołnierze otworzyli ogień do studentów z Uniwersytetu Teherańskiego protestujących przeciwko rządom szacha Mohammada Rezy Pahlawiego. W strzelaninie zginęło albo zostało rannych kilku studentów. Doprowadziło to do eskalacji napięcia w Iranie, co w rezultacie zakończyło się wybuchem rewolucji islamskiej na początku 1979 roku i ucieczką szacha z kraju.

mid-epa11696976.webp?p=preview
Irańskie studentki przyszły na sobotnie spotkanie z ajatollahem Chemeneim. Fot. EPA/PAP

W niedzielę z kolei Iran będzie obchodził 45. rocznicę tzw. kryzysu zakładników. 4 listopada 1979 r. kilkuset (niektóre źródła podają dokładną liczbę 400) młodych ludzi – studentów i szyickich duchownych, którzy sami określali się jako Studenci Wierni Linii Imama – wdarło się do ambasady amerykańskiej w Teheranie. Członkowie personelu dyplomatycznego zostali uwięzieni. Niektórzy zostali pobici i byli przesłuchiwani przez studentów. Szturm na placówkę dyplomatyczną doprowadził do 444-dniowego kryzysu między Iranem a USA.

źr. wPolsce24 za PAP/BBC

 

Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Polska

Ciężkie chwile w sztabie Rafała Trzaskowskiego

opublikowano:
trzask.webp
W obawie przed gniewem wyborców kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta przez całą kampanię próbował odciąć się od Donalda Tuska, od porażek obozu rządzacego. I nie udało się. Podczas gdy gdy Karol Nawrocki spotykał się z w Białym Domu z Donaldem Trumpem, Rafał Trzaskowski ściskał rękę Donaldowi Tuskowi w jego rodzinnym Sopocie.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.