Pierwsza msza święta w Notre-Dame (ZDJĘCIA)

Konsekracja ołtarza to był główny obrzęd uroczystości. Najpierw zostały w nim złożone relikwie pięciorga świętych związanych z dziejami francuskiego Kościoła: św. Marii Eugenii od Jezusa Milleret, św. Magdaleny Zofii Barat, św. Katarzyny Laboure, św. Karola de Foucaulda i błogosławionego Włodzimierza Ghiki.
Potem nastąpiła modlitwa dziękczynna, namaszczenie olejami i ofiarowanie kadzidła, wreszcie ołtarz został ozdobiony i oświetlony.
W katedrze zasiadło blisko 170 biskupów z Francji i całego świata. W uroczystej liturgii uczestniczyli też prezydent Francji Emmanuel Macron z żoną.
Od niedzielnego wieczoru katedra znów będzie dostępna dla ogółu wiernych. Pierwsza otwarta dla wszystkich msza odbędzie się o godz. 18.30, jednak aby móc w niej uczestniczyć, należało wcześniej dokonać rezerwacji miejsca.
Przez pierwszy tydzień odbudowana katedra Notre-Dame, której inauguracja nastąpiła w sobotę, będzie otwarta do godz. 22. 00. Dni od 8 do 15 grudnia to oktawa, czyli czas, gdy będzie świętowane ponowne udostępnienie świątyni wiernym. W piątek, 13 grudnia do Notre Dame wróci relikwia korony cierniowej Chrystusa - jedna z najcenniejszych relikwii świątyni, szczęśliwie uratowanych z pożaru, jaki wybuchł 15 kwietnia 2019 roku ok. 18.20.
Ogień spowodował ogromne szkody. Zawaliła się iglica i dach świątyni, strażakom udało się jednak ocalić główną strukturę budowli, a także część najcenniejszych relikwii. Ogień został ugaszony około godziny 4 nad ranem następnego dnia.
Oficjalne uroczystości państwowe inauguracji paryskiej katedry odbyły się w sobotę i stały się swoistą manifestacją polityczną. Do Paryża przylecieli m.in. amerykański prezydent elekt Donald Trump, prezydent Polski Andrzej Duda, następca trony Wielkiej Brytanii książę William, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński i szereg innych głów państw z całego świata.
źr. wPolsce24 za BFMTV/PAP
(zdjęcia w galerii EPA/PAP)











