Świat

W Polsce szykujemy się na bale, a w Nowej Zelandii już walczą z kacem

opublikowano:
mid-epa11799978_2.webp
Powitanie Nowego Roku 2025 w Sydney. Jak zwykle imponujący pokaz fajerwerków (Fot. PAP/EPA/BIANCA DE MARCHI)
W Polsce wiele osób wciąż dopiero przymierza sylwestrowe kreacje, układa ostatnie pozycje w menu i playlisty przebojów na tę jedyną noc w roku. Tymczasem w Australii, na Tajwanie czy Filipinach Nowy Rok 2025 już trwa w najlepsze!

W Sydney mieszkańcy i turyści zachwycali się spektakularnym pokazem fajerwerków nad Operą – jak co roku widowisko przyciągnęło tysiące ludzi. Na Tajwanie noworoczny klimat wypełniły piękne tradycyjne lampiony, a w Manili na Filipinach radosne imprezy na plażach trwały do białego rana. 

mid-epa11800170
Noworoczny pokaz fajerwerków nad Manilą, stolicą Filipin (Fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA)
mid-epa11800127
Spokojniej witano Nowy Rok w Seulu. Oto jedna z noworocznych iluminacji w stolicy Korei (Fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN)

A co z Nową Zelandią? Tam już zdążyli powitać Nowy Rok i... poszli spać po całonocnych szaleństwach. Niektózy mieszkańcy Auckland już nawet budzą się do pierwszego dnia 2025 roku, niektórzy z lekkim bólem głowy, ale z - miejmy nadzieję - szerokimi uśmiechami. 

mid-epa11800143
Tak powitano Nowy Rok w Tajpej, na Tajwanie (Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO)

Sylwester to naprawdę globalne święto – w różnych częściach świata obchodzony jest w różny sposób, ale wszędzie z nadzieją na lepszy rok. A Wy? Gotowi na dzisiejsze bale, domówki lub kameralne powitanie Nowego Roku? Może już teraz warto podglądać, jak świętuje świat i poczuć tę atmosferę, która nie zna granic.

mid-epa11799923_2
Sceneria Sydney wyjątkowo pięknie komponuje się z pokazem sztucznych ogni (Fot. PAP/EPA/BIANCA DE MARCHI)

źr. wPolsce24

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.