Świat

Europejskie banki namawiają do... przechowywania gotówki w domu. W tle poważne obawy

opublikowano:
money-6978773_1280.webp
(fot. Pixabay)
Rosnąca liczba cyberataków i zwiększone ryzyko blackoutów energetycznych, to dwie najpoważniejsze groźby, które powodują, że powinniśmy przechowywać gotówkę w domach. Przynajmniej według przedstawicieli - to może zaskakiwać - ekspertów sektora bankowego. Czy podobne obawy można mieć w Polsce?

W Holandii i Szwecji zasugerowano klientom banków, aby trzymali w domach przynajmniej 200 euro. Według należącego do Wirtualnej Polski serwisu money.pl, polscy eksperci doradzają, aby podążać tym śladem i - w razie problemów z systemami elektrycznymi - przechowywać w domach minimum 500 złotych.

- W Polsce nie ma formalnych zaleceń, ale eksperci sugerują posiadanie tzw. „żelaznego zapasu” w wysokości pokrywającej tygodniowe potrzeby gospodarstwa domowego. Warto też rozważyć przechowywanie gotówki w walutach obcych, takich jak euro czy dolary, co może być przydatne w sytuacji kryzysowej - czytamy na money.pl.

Warto dodać, że według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który powoływał się na badania prowadzone przez NBP, w Polsce rośnie regularnie liczba osób korzystających przy płatnościach z rozwiązań bezgotówkowych. 

PIE zauważył, że udział transakcji bezgotówkowych w ogóle wartości transakcji wzrósł z 37,8 proc. w 2016 roku do prawie 58 proc. w 2023 r. Powołując się na badanie Narodowego Banku Polskiego z 2023 r., Instytut dodał, że ponad 86 proc. respondentów korzystało z kart płatniczych, co było wzrostem o 5 pp. w porównaniu do 2020 r.

- Szczególnym wzrostem popularności cieszą się transakcje BLIK. Odsetek badanych korzystających z sześciocyfrowego kodu zwiększył się ponad dwukrotnie między 2020 r. a 2023 r. z 23,9 proc. do 49,5 proc. - informował PIE. 

źr. wPolsce24 za money.pl/PIE

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.