Świat

Europejskie banki namawiają do... przechowywania gotówki w domu. W tle poważne obawy

opublikowano:
money-6978773_1280.webp
(fot. Pixabay)
Rosnąca liczba cyberataków i zwiększone ryzyko blackoutów energetycznych, to dwie najpoważniejsze groźby, które powodują, że powinniśmy przechowywać gotówkę w domach. Przynajmniej według przedstawicieli - to może zaskakiwać - ekspertów sektora bankowego. Czy podobne obawy można mieć w Polsce?

W Holandii i Szwecji zasugerowano klientom banków, aby trzymali w domach przynajmniej 200 euro. Według należącego do Wirtualnej Polski serwisu money.pl, polscy eksperci doradzają, aby podążać tym śladem i - w razie problemów z systemami elektrycznymi - przechowywać w domach minimum 500 złotych.

- W Polsce nie ma formalnych zaleceń, ale eksperci sugerują posiadanie tzw. „żelaznego zapasu” w wysokości pokrywającej tygodniowe potrzeby gospodarstwa domowego. Warto też rozważyć przechowywanie gotówki w walutach obcych, takich jak euro czy dolary, co może być przydatne w sytuacji kryzysowej - czytamy na money.pl.

Warto dodać, że według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który powoływał się na badania prowadzone przez NBP, w Polsce rośnie regularnie liczba osób korzystających przy płatnościach z rozwiązań bezgotówkowych. 

PIE zauważył, że udział transakcji bezgotówkowych w ogóle wartości transakcji wzrósł z 37,8 proc. w 2016 roku do prawie 58 proc. w 2023 r. Powołując się na badanie Narodowego Banku Polskiego z 2023 r., Instytut dodał, że ponad 86 proc. respondentów korzystało z kart płatniczych, co było wzrostem o 5 pp. w porównaniu do 2020 r.

- Szczególnym wzrostem popularności cieszą się transakcje BLIK. Odsetek badanych korzystających z sześciocyfrowego kodu zwiększył się ponad dwukrotnie między 2020 r. a 2023 r. z 23,9 proc. do 49,5 proc. - informował PIE. 

źr. wPolsce24 za money.pl/PIE

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.