Świat

Chadecy zaostrzyli politykę migracyjną dzięki AfD, której oficjalnie się brzydzą

opublikowano:
mid-epa11860958.webp
Członkowie AfD - partii, dla której zachodnia Polska do "wschodnie Niemcy" triumfują po tym, gdy ich głosy przeważyły w sprawie zaostrzenia polityki migracyjnej (Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
W środę Bundestag przegłosował wniosek CDU/CSU dotyczący zaostrzenia polityki migracyjnej. Dokument zakłada m.in. stałe kontrole graniczne oraz odsyłanie osób ubiegających się o azyl już na granicach Niemiec. Decydujące głosy pochodziły nie tylko od chadeków i liberalnej FDP, ale także od skrajnie prawicowej AfD, co wywołało polityczne trzęsienie ziemi.

Za przyjęciem wniosku zagłosowało 348 posłów, w tym reprezentanci CDU/CSU, AfD oraz FDP. Największe zadowolenie z wyniku głosowania wyraziła Alternatywa dla Niemiec.

– To naprawdę historyczny moment – ogłosił Bernd Baumann, sekretarz parlamentarny frakcji AfD w Bundestagu. Jego zdaniem głosowanie jest częścią szerszego „ruchu sprzeciwu wobec zielono-lewicowego głównego nurtu” w krajach zachodnich, który dotarł także do Niemiec.
– Oznacza to koniec czerwono-zielonej dominacji w Niemczech. Nowa era zaczyna się tu i teraz, a my jej przewodzimy! – dodał triumfalnie Baumann.

Merz: „Żałuję tej większości”

Lider CDU i kandydat chadeków na kanclerza Friedrich Merz starał się dystansować od poparcia ze strony skrajnej prawicy.

– Jeżeli taka większość się dziś uformowała, to szczerze żałuję – powiedział. Podkreślił również, że CDU/CSU nie zamierza szukać „innych większości parlamentarnych poza demokratycznym centrum”.

Głosowanie w Bundestagu było szeroko komentowane w niemieckich mediach. Przed głosowaniem spekulowano, że może dojść do przełomowego momentu, w którym AfD przestanie być izolowana na niemieckiej scenie politycznej i stanie się realnym rozgrywającym.

Migracja kluczowym tematem kampanii

Zaostrzenie polityki migracyjnej stało się jednym z głównych tematów kampanii przed wyborami do Bundestagu, które odbędą się 23 lutego. Dyskusja nasiliła się po tragicznym ataku nożownika w Aschaffenburgu, gdzie 28-letni Afgańczyk zaatakował grupę przedszkolną, zabijając dwuletniego chłopca i 41-letniego mężczyznę.

Napastnik, Enamullah O., przybył do Niemiec w listopadzie 2022 roku i ubiegał się o azyl. Jego wniosek został odrzucony w czerwcu 2024 roku, a niemieckie władze nakazały deportację. Do wydalenia jednak nie doszło – media informują, że powodem było przeciążenie Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców, który nie dotrzymał terminu deportacji do Bułgarii, skąd Afgańczyk przybył do Niemiec.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkikiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.