Świat

Chadecy zaostrzyli politykę migracyjną dzięki AfD, której oficjalnie się brzydzą

opublikowano:
mid-epa11860958.webp
Członkowie AfD - partii, dla której zachodnia Polska do "wschodnie Niemcy" triumfują po tym, gdy ich głosy przeważyły w sprawie zaostrzenia polityki migracyjnej (Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
W środę Bundestag przegłosował wniosek CDU/CSU dotyczący zaostrzenia polityki migracyjnej. Dokument zakłada m.in. stałe kontrole graniczne oraz odsyłanie osób ubiegających się o azyl już na granicach Niemiec. Decydujące głosy pochodziły nie tylko od chadeków i liberalnej FDP, ale także od skrajnie prawicowej AfD, co wywołało polityczne trzęsienie ziemi.

Za przyjęciem wniosku zagłosowało 348 posłów, w tym reprezentanci CDU/CSU, AfD oraz FDP. Największe zadowolenie z wyniku głosowania wyraziła Alternatywa dla Niemiec.

– To naprawdę historyczny moment – ogłosił Bernd Baumann, sekretarz parlamentarny frakcji AfD w Bundestagu. Jego zdaniem głosowanie jest częścią szerszego „ruchu sprzeciwu wobec zielono-lewicowego głównego nurtu” w krajach zachodnich, który dotarł także do Niemiec.
– Oznacza to koniec czerwono-zielonej dominacji w Niemczech. Nowa era zaczyna się tu i teraz, a my jej przewodzimy! – dodał triumfalnie Baumann.

Merz: „Żałuję tej większości”

Lider CDU i kandydat chadeków na kanclerza Friedrich Merz starał się dystansować od poparcia ze strony skrajnej prawicy.

– Jeżeli taka większość się dziś uformowała, to szczerze żałuję – powiedział. Podkreślił również, że CDU/CSU nie zamierza szukać „innych większości parlamentarnych poza demokratycznym centrum”.

Głosowanie w Bundestagu było szeroko komentowane w niemieckich mediach. Przed głosowaniem spekulowano, że może dojść do przełomowego momentu, w którym AfD przestanie być izolowana na niemieckiej scenie politycznej i stanie się realnym rozgrywającym.

Migracja kluczowym tematem kampanii

Zaostrzenie polityki migracyjnej stało się jednym z głównych tematów kampanii przed wyborami do Bundestagu, które odbędą się 23 lutego. Dyskusja nasiliła się po tragicznym ataku nożownika w Aschaffenburgu, gdzie 28-letni Afgańczyk zaatakował grupę przedszkolną, zabijając dwuletniego chłopca i 41-letniego mężczyznę.

Napastnik, Enamullah O., przybył do Niemiec w listopadzie 2022 roku i ubiegał się o azyl. Jego wniosek został odrzucony w czerwcu 2024 roku, a niemieckie władze nakazały deportację. Do wydalenia jednak nie doszło – media informują, że powodem było przeciążenie Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców, który nie dotrzymał terminu deportacji do Bułgarii, skąd Afgańczyk przybył do Niemiec.

źr. wPolsce24 za PAP

Polska

Wiadomości wPolsce24: jutro wielki protest w Słubicach przeciwko zalewaniu Polski imigrantami przez Niemcy

opublikowano:
videoframe_3666.webp
W sobotę, 8 marca 2025 roku, w Słubicach planowany jest protest pod hasłem "Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy". Manifestacja ma na celu zwrócenie uwagi na praktyki niemieckich służb, które przerzucają nielegalnych imigrantów na terytorium Polski, a niemiecki rząd wprost zapowiada nasilenie tego procederu.
Polska

Zamknęli granicę z Niemcami! Robert Bąkiewicz: "Zwycięstwo w Słubicach"

opublikowano:
videoframe_156336.webp
- Zwycięstwo! - ogłosił współorganizator protestu w Słubicach Robert Bąkiewicz. Uczestnikom manifestacji udało się zablokować przejście graniczne. Ustawili tam zapory. Środowiska patriotyczne demonstrują przeciwko wypychaniu do Polski przez Niemców migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.
Polska

Krzysztof Bosak: Nie uważam, aby KE odegrała jakąkolwiek pozytywną rolę we wzmacnianiu obronności i bezpieczeństwa Europejczyków

opublikowano:
WhatsApp Image 2025-03-14 at 21.26.17.webp
Krzysztof Bosak w programiie Polska Wybiera (fot. wPolsce24)
Krzysztof Bosak był gościem w programie „Polska Wybiera”, gdzie wypowiedział się m.in. na temat ostatniego głosowania ws. rezolucji dotyczącej obronności Europy oraz sporu na granicy polsko-niemieckiej ws. migrantów. Wicemarszałek Sejmu skomentował także obecne sondaże swojego partyjnego kolegi Sławomira Mentzena.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Polska

Czy młodzi Niemcy przyjechaliby się bić za Polskę? Sonda wPolsce24 u naszych zachodnich sąsiadów

opublikowano:
videoframe_196000.webp
Czy Polska mogłaby liczyć na wsparcie Niemiec w przypadku rosyjskiej agresji? Dziś reporter wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przeprowadził sondę wśród obywateli naszego zachodniego sąsiada, próbując uzyskać odpowiedź na to pytanie. Niektóre odpowiedzi z pewnością mogą zaskakiwać.
Polska

Nawrocki ostro podczas debaty: To, co dziś robi rząd Donalda Tuska, to jest odwrócony hołd pruski

opublikowano:
debata_04.webp
Karol Nawrocki podczas debaty
- Niezależnie od szerokości geograficznej, niezależnie od forum, na którym będę występował, będę mówił po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy. Tak, Polska może być partnerem, stać nas na to, nie musimy być niczyim podwykonawcą - mówił podczas debaty prezydenckiej Karol Nawrocki.