Świat

Nielegalny imigrant, który zamordował studentkę, usłyszał wyrok. Sąd nie miał dla niego litości

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-11-20 200230.webp
22-latka została zamordowana, bo broniła się przed gwałtem (fot. The Riley family\Wikipedia)
Nielegalny imigrant, który zamordował 22-letnią studentkę pielęgniarstwa, usłyszał wyrok. Sędzia nie miał dla niego litości.

Ta sprawa wstrząsnęła całym światem. 22-letnia Laken Riley była studentką pielęgniarstwa na Uniwersytecie Augusta w Athens (stan Georgia). Jej znajomi twierdzą, że była bardzo lubiana przez wszystkich. 22 lutego wyszła pobiegać po kampusie. Gdy nie wróciła do południa, zaniepokojeni znajomi poinformowali uniwersytecką policję (UGA) o jej zaginięciu.

Była przypadkową ofiarą 

Pół godziny później policjanci odnaleźli jej zwłoki. Porzucono je w pobliskim lasku. Nosiły ślady napaści seksualnej i tego, że broniła się przed napastnikiem. Sekcja zwłok wykazała, że została uduszona i uderzona w głowę tępym narzędziem. Śledczy ustalili, że napastnik próbował ją zgwałcić i zamordował ją, bo się broniła. Ich zdaniem była przypadkową ofiarą.

Wkrótce potem policjanci zatrzymali podejrzanego. Był nim 26-letni Jose Antonio Ibarra, obywatel Wenezueli. Do USA dostał się nielegalnie w 2022 roku, został złapany przez straż graniczną, ale szybko go wypuszczono. Wcześniej mieszkał w schronisku dla nielegalnych imigrantów w Nowym Jorku, ale przeprowadził się do Georgii w ramach programu, który prowadziła administracja Bidena, w ramach którego wywożono imigrantów z wielkich miast. Razem ze swoim bratem miał być członkiem brutalnego gangu Tren de Aragua. Miał długą kartotekę kryminalną i był wielokrotnie zatrzymywany przez policję i służby federalne, ale zawsze udawało mu się uniknąć więzienia.

Nie chciał zeznawać 

Ibarra nie przyznał się do winy, ale UGA zgromadziła mocne dowody przeciwko niemu. Monitoring pokazał, że wyrzucił do śmieci kurtkę, na której znaleziono włos Riley. Gdy policjanci go przesłuchiwali, zauważyli, że ma zaczerwienione knykcie i liczne zadrapania. Pod jej paznokciami znaleziono jego DNA.

Ibarra zdecydował, że nie będzie zeznawał przed sądem. Jego obrońcy twierdzili, że zgromadzone dowody to co najwyżej poszlaki. Przekonywali też sąd, że studentkę zamordował jego brat. Oskarżony zdecydował się zrezygnować z prawa do procesu przed ławą przysięgłych.

Sąd nie miał litości

Przed sądem wyszło też na jaw, że przed śmiercią Riley próbowała skontaktować się ze swoją matką. O 8.55 rano wysłała jej SMSa, że idzie pobiegać i spytała, czy może rozmawiać. Niecałe 10 minut później próbowała się do niej dodzwonić, ale nie odebrała. Dopiero o 9:37 odpisała jej, żeby do niej zadzwoniła. Kiedy Riley nie odpowiedziała, zaniepokojona matka próbowała się do niej dodzwonić i napisała jej kilka wiadomości. Proszę zadzwoń. Strasznie się o ciebie martwię – napisała o 11:57, gdy jej córka prawdopodobnie już nie żyła. Próbowali się z nią także skontaktować inni członkowie rodziny. Podczas procesu poprosiła sędziego, by nie miał litości dla zabójcy jego córki.

Jej życzeniu stało się zadość. Sędzia Patrick Haggard nie zastanawiał się długo. Już 19 minut po ostatnich przemówieniach prokuratora i obrońcy zdecydował, że Ibarra jest winny wszystkich stawianych mu zarzutów. W Georgii kara śmierci jest legalna, a zbrodnia, którą popełnił, spełniała warunki, ale prokurator o nią nie poprosił. Sędzia zdecydował więc, że imigrant zostanie skazany na dożywotnie więzienie bez prawa ubiegania się o przedterminowe zwolnienie.

źr. wPolsce24 za New York Post

Bez Cenzury

Bez Cenzury: Zamach na opozycję i kolejne protesty społeczne

opublikowano:
Bez nazwy.webp
"Bez Cenzury" to dynamiczny i odważny program publicystyczny, emitowany w telewizji wPolsce24, w którym prowadzący oraz zaproszeni goście poruszają najbardziej kontrowersyjne i aktualne tematy polityczne, społeczne i gospodarcze. Jak sugeruje tytuł, dyskusje toczą się bez ograniczeń, bez autocenzury i w pełnej swobodzie wypowiedzi.
Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.