Świat

Imigrant wdarł się do klasztoru. Na oczach wiernych zbezcześcił Czarną Madonnę

opublikowano:
Schwarze_Madonna_von_Einsiedeln_08.webp
XV-wieczna rzeźba przyciąga co roku setki tysięcy pielgrzymów (fot. Beat Ruest\Wikipedia)
17-letni migrant z Afganistanu wdarł się do klasztoru. Następnie na oczach modlących się wiernych sprofanował rzeźbę Czarnej Madonny.

Opactwo benedyktyńskie w Einsiedeln, to najpopularniejsze miejsce pielgrzymek w Szwajcarii. Pierwszy klasztor w tym miejscu powstał już w IX wieku. Przez dwa lata pobierał w nim nauki Huldrych Zwingli, późniejszy przywódca szwajcarskiej rewolucji protestanckiej. Klasztor został odbudowany w XVIII wieku, wtedy zmieniono jego styl na barokowy. Pierwsze pielgrzymki do tego opactwa, o których wiemy, miały miejsce w XIV wieku, ale sama tradycja jest zapewne starsza. Dziś co roku kompleks odwiedzają setki tysięcy pielgrzymów.

Rozebrał Czarną Madonnę 

Jak donoszą szwajcarskie media, w sobotni wieczór miał miejsce w klasztorze szokujący incydent. Do Kaplicy Łaski wdarł się młody mężczyzna. Następnie, na oczach modlących się pielgrzymów, rozebrał słynną rzeźbę Czarnej Madonny. Ubrał na siebie jej ubrania, na głowę założył jej koronę, a w rękę wziął berło. 
Mężczyzna został obezwładniony przez jednego z mnichów i przez pielgrzyma. Zatrzymali go do momentu, w którym w klasztorze pojawiła się policja, która następnie zabrała go na komisariat. Tam okazało się, że to 17-letni imigrant z Afganistanu, który stara się w Szwajcarii o azyl.

Motywy jego działania nie są na razie jasne, policja prowadzi w tej sprawie śledztwo. Policjanci podejrzewają, że powodem była choroba psychiczna, mężczyzna został oddany już na obserwację psychiatryczną.

Sama rzeźba, która powstała w XV wieku, została lekko uszkodzona. Przeor zgromadzenia stwierdził, że ten incydent był „czynem przemocy” i wyraził wdzięczność za to, że nikt nie został w nim poszkodowany. Zakonnicy podziękowali też policji i zapowiedzieli, że mimo tego incydentu nie zwiększą środków bezpieczeństwa, a ich klasztor nadal pozostanie dostępny dla wiernych.

żr. wPolsce24 za bluewin.ch

Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkikiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.