Świat

Niebezpieczna błazenada w Unii. Chcą uznać, że walka ze zmianami klimatu to też obronność

opublikowano:
brussels-4056171_1280.webp
Tak się kończą unijne zbrojenia. Hiszpania chce, by do wydatków na obronność zaliczyć pieniądze przeznaczane na walkę z globalnym ociepleniem (fot. ilustracyjna Pixabay)
Buńczuczne zapowiedzi uczynienia z Unii Europejskiej militarnej potęgi już przeradzają się w groteskę. Premier Hiszpanii chce, żeby do wydatków na obronność zaliczać na przykład… walkę ze zmianami klimatycznymi.

Ursula von der Leyen zapowiedziała niedawno wielki program dozbrajania Unii. Wspólnota ma się stać - według szefowej Komisji Europejskiej i jej popleczników, na przykład Donalda Tuska – militarną potęgą, która będzie w stanie zastąpić Stany Zjednoczone jako gwarant bezpieczeństwa kontynentu.

Trzeba się bronić przed ociepleniem

Padło wiele mocnych słów i zapewnień, że tym razem Europa już naprawdę się budzi i naprawdę stawi czoła Rosji. Wystarczyło jednak kilka dni, by wszystko wróciło do normy. Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedział bowiem, że owszem, jego kraj może zwiększyć wydatki na obronność, ale ma to być obronność pojmowana szeroko, taka, w której skład ma wchodzić na przykład… walka z globalnym ociepleniem.

Im Rosja nie grozi

Hiszpania jest na samym dnie jeśli chodzi o wydatki na obronność wśród państw NATO. Sięgają one zaledwie 1,3 proc. PKB. Rozszerzenie definicji takich wydatków o m.in. walkę ze skutkami zmian klimatycznych ma być warunkiem ich zwiększenia do 2 procent.

- Nam nie grozi to, że rosyjskie wojska przekroczą Pireneje – wyjaśnił Sanchez, tłumacząc, że jego państwo bardziej obawia się działań hybrydowych.

źr. wPolsce24 za Financial Times

Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Polska

Wiadomości wPolsce24: kto naprawdę broni polskiej racji stanu i co przegłosowano w Parlamencie Europejskim?

opublikowano:
videoframe_143532.webp
Parlament Europejski uchwalił rezolucję dotyczącą wzmocnienia obronności UE, w której jako kluczowy projekt uznano Tarczę Wschód. PiS poparło tę poprawkę, ale odrzuciło całą rezolucję, dlaczego?
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.