Świat

Plany Tuska i von der Leyen legły w gruzach. Tego głosu sprzeciwu wobec zbrojeń się nie spodziewali

opublikowano:
tusk von der leyen.webp
Ursula von der Leyen i Donald Tusk mieli świetny plan. Ale jest on już nieaktualny (fot. KPRM)
Kilka dni temu Ursula von der Leyen przedstawiła plan zakładający przeznaczenie nawet 800 miliardów euro na dozbrojenie Europy. Choć przewodnicząca Komisji Europejskiej chwaliła się, że „jego logika jest prosta”, to już tak nie proste okazało się dla niej głosowanie w niderlandzkim parlamencie, który większością głosów odrzucił unijny plan.

– Jego logika jest prosta: chcemy pociągnąć za każdą dźwignię finansową, jaką mamy, aby wzmocnić i przyspieszyć naszą produkcję obronną. Dzięki temu możemy zmobilizować do 800 miliardów euro – mówiła podczas brukselskiego szczytu w ubiegłym tygodniu szefowa KE.

Von der Leyen wyjaśniła, że wspomniana kwota 800 miliardów euro miałaby pochodzić z gigantycznej pożyczki, którą zaciągnęłaby Unia Europejska w celu znaczącej poprawy kwestii swojej obronności. Ma to być odpowiedź na dotychczasowe działania administracji Donalda Trumpa, często krytykującej Wspólnotę za brak samodzielności oraz tragiczną kondycję zbrojeniową, która czyni Stary Kontynent niezdolnym do powstrzymania potencjalnej rosyjskiej inwazji.

Jak się jednak okazuje, zarówno plan von der Leyen, jak i zapowiadany przez Donalda Tuska „wyścig zbrojeń” przeciwko Putinowi, zaliczyły falstart. Cios nadszedł z dość niespodziewanej strony – mianowicie z Niderlandów. Zgodnie z dzisiejszą decyzją holenderskiego parlamentu, unijny plan ws. zaciągnięcia pożyczki o wartości 800 miliardów euro w celu dozbrojenia Wspólnoty został odrzucony głosami koalicji rządowej.

Politycy głosujący „przeciwko” jako główny czynnik, który przekonał ich do niezaaprobowania unijnego rozwiązania, wskazywali na pośpiech. Holenderski minister finansów Eelco Heinen stwierdził, że decyzja w tej sprawie jest zbyt przedwczesna, a sama debata powinna się odbyć dopiero po przedstawieniu konkretnego planu działania ws. dozbrojenia Europy.

źr. wPolsce24 za Tysol.pl

 

Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Publicystyka

Trzaskowski ziewa, Tusk się nudzi. Skandaliczne zachowanie polityków podczas przemówienia prezydenta

opublikowano:
ziewa_rafal.webp
Rafał Trzaskowski ziewał podczas przemówienia prezydenta (fot. wPolsce24)
Taki ma szacunek do urzędu, o który się ubiega. Rafał Trzaskowski nie mógł w skupieniu wysłuchać 40-minutowego wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Najpierw dyskretnie zerkał w telefon, później się rozglądał, aż w końcu zaczął ziewać. Takie mają standardy, bo znudzenie okazywali też premier Donald Tusk i marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Polska

Dariusz Matecki: Działania Donalda Tuska to jest czysty antypolonizm

opublikowano:
mid-25507625 ok.webp
Premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej po spotkaniu w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie (fot. PAP/Piotr Polak)
Jestem przekonany, że Niemcy nie zbudują w Berlinie żadnego pomnika upamiętniającego polskie ofiary II wojny, widząc taką uległość Donalda Tuska – mówił poseł PiS Dariusz Matecki, komentując wizytę kanclerza Friedricha Merza w Warszawie i jego spotkanie z polskim premierem.
Wiadomości

Pokazali Tuskowi miejsce w Kijowie? Analiza pozycji Polski w "koalicji chętnych"

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-05-12 093151.webp
Premier Donald Tusk wziął udział w wizycie "koalicji chętnych" w Kijowie, gdzie rozmawiano o zawieszeniu broni, rozmowach pokojowych i bezpieczeństwie europejskim. Wydarzenie to wzbudziło jednak dyskusję nie tylko o treści rozmów, ale przede wszystkim o pozycji polskiego premiera, zwłaszcza po publikacji zdjęć, na których był ledwo widoczny.