Świat

Tajemniczy nabywca zapłacił miliony za polską monetę na aukcji w Norwegii

opublikowano:
Mynt.webp
Oto globalny przedmiot pożądania wszystkich numizmatyków świata, pochodzący z XVII-wiecznej Rzeczpospolitej (Fot. Oslo Myntgalleri AS)
Historyczna moneta z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów osiągnęła zawrotną cenę podczas aukcji w stolicy Norwegii. Złota „moneta chocimska” Zygmunta III Wazy, wybita w 1621 roku w Bydgoszczy, została sprzedana za rekordowe 19,2 miliona koron norweskich, czyli około 7 milionów złotych. Z uwzględnieniem opłat aukcyjnych, łączna wartość transakcji przekroczyła 23 miliony koron (ponad 8,3 mln zł).

To najwyższa kwota zapłacona za jakikolwiek obiekt numizmatyczny w historii Skandynawii.

Aukcję zorganizował renomowany dom aukcyjny Oslo Myntgalleri. Cena wywoławcza wynosiła już imponujące 15 milionów koron, ale w toku intensywnej licytacji – zarówno na miejscu w luksusowym Hotelu Grand, jak i przez telefon – cena poszybowała w górę.

„Walczyło o nią wielu. Mieliśmy uczestników na sali, niektórzy licytowali przez pośredników, inni telefonicznie” – powiedział Eirik Myge, organizator aukcji.

Tożsamość zarówno sprzedającego, jak i nabywcy pozostaje nieujawniona, ale według Myge’a nowy właściciel prawdopodobnie znajduje się poza granicami Norwegii.

Moneta z wielką historią

Złota moneta została wybita z okazji zwycięstwa Rzeczypospolitej w bitwie pod Chocimiem w 1621 roku, gdzie wojska polsko-litewskie, dowodzone przez hetmana Jana Karola Chodkiewicza, powstrzymały ekspansję osmańską. Sukces odniesiony nad liczniejszymi wojskami sułtana Osmana II był jednym z najbardziej doniosłych momentów XVII-wiecznej historii Polski.

Klejnot staropolskiej numizmatyki

Moneta ta to nie tylko symbol triumfu militarnego, lecz także unikalny zabytek sztuki menniczej. Wybito ją z niemal 350 gramów złota, miała wartość nominalną 100 dukatów, co czyniło ją najcenniejszą monetą wybitą w Koronie za czasów Zygmunta III Wazy.

Na świecie znanych jest zaledwie 17 egzemplarzy tej monety – z czego tylko 10 pozostaje w rękach prywatnych. W ostatnich latach na rynku pojawiły się zaledwie trzy sztuki, co czyni tę transakcję wydarzeniem o globalnej randze w świecie kolekcjonerów.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.