Gdy inni śmiecili, on spełniał marzenia. Mężczyzna zebrał setki tysięcy puszek i kupił sobie dom

Historię 36-letniego Australijczyka opisało ABC News. Mężczyzna spełnił jedno ze swoich marzeń i jest na dobrej drodze do tego, by wkrótce zamieszkać w swoim własnym domu. By osiągnąć ten cel, połączył swoją pasję ze zbieraniem śmieci.
Adam Gordon przez siedem lat zbierał puszki i butelki i korzystał z australijskiego systemu kaucyjnego, który za jedną sztukę oferuje 10 centów. Przez ten czas mężczyźnie udało się zebrać ponad 450 tys. opakowań.
Pracował za darmo, a zarobił na dom
36-latek, który jest fanem festiwali muzycznych, zatrudniał się przy ich organizacji jako wolontariusz. Sprzątał pozostawione przez uczestników puszki oraz butelki i oddawał je do skupu. Oprócz tego miał okazję spotkać wiele gwiazd.
- Spotkałem wiele sławnych osób tylko dlatego, że robiłem porządek w pobliżu sceny – powiedział.
Oprócz niezapomnianych spotkań z gwiazdami 36-latek uzbierał także 46 tys. dolarów australijskich (ok. 110 tys. zł). Środki zdobyte w wyniku ekologicznej praktyki sprawiły, że w zeszłym roku mógł wpłacić zaliczkę na dom z dwoma sypialniami w Nowej Południowej Walii nieopodal wschodniego wybrzeża Australii.
Gordon nie zbierał jedynie śmieci, które mógł oddać do recyklingu. W rozmowie z mediami przyznał, że podczas swoich wyjazdów znalazł wiele różnych porzuconych przedmiotów. Wśród nich były lampki, sprzęt do biwakowania oraz zdatne do spożycia jedzenie, które nawet nie zostało otwarte. 36-latek przyznał, że zebrane kiedyś jedzenie wystarczyło mu na kilka tygodni.
System kaucyjny w Polsce
Od 1 października 2025 roku system kaucyjny będzie obowiązywał również w Polsce. Ma on na celu propagowanie recyklingu poprzez skłonienie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek. W praktyce oznacza to, że przy zakupie towarów w wybranych opakowaniach konsumenci zapłacą dodatkową opłatę w formie kaucji, która zostanie zwrócona w momencie oddania opakowania w punkcie zbiórki.
Przepisy przewidują opłaty produktowe naliczane od kilograma niezebranego materiału z rynku, które będą nakładane na producentów, importerów i właścicieli marek, którzy nie wejdą do systemu kaucyjnego. Z kolei na sklepy, które nie będą spełniać obowiązku zbiórki, nakładane będą kary finansowe.
źr. wPolsce24 za ABC News/ Interia/ gov.pl