Nawet to im nie wyszło. Po unijnym nakazie trzy razy więcej nakrętek od butelek na plażach!

Przepisy dotyczące plastikowych nakrętek, które nakazują ich przytwierdzenie do butelek i kartonów, weszły w życie w Unii Europejskiej od 1 lipca 2024 roku. Zmiana ta wynika z unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics), która ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu plastiku na środowisko. Prawodawcy argumentowali, że każda wyrzucona oddzielnie od butelki nakrętka po trafieniu do oceanu może być połknięta przez rybę bądź żółwia.
Skutki odwrotne do zakładanych
Przykład Szwecji pokazuje, że przygotowywana przez wiele lat dyrektywa mogła przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Najnowszy raport szwedzkiej fundacji Håll Sverige Rent (Utrzymaj Szwecję w Czystości), która prowadzi pomiary w ramach krajowego programu monitoringu plaż, przynosi zdumiewające informacje: w ciągu 2024 roku liczba plastikowych nakrętek na plażach zachodniej Szwecji zwiększyła się trzykrotnie w stosunku do roku poprzedniego. O ile w 2023 roku znajdowano średnio 46 na każde 100 metrów liczby brzegowej, tak w pierwszym roku obowiązywaniu nowej „zakrętkowej” dyrektywy liczba ta wzrosła do 144 zakrętek na każde 100 metrów!
Ludzie wyrzucają z nerwów?
Autorzy „Skräprapporten” (Raport o śmieciach) twierdzą, że będą wnikliwie analizować wyniki. Podkreślają, że plaże zachodniej Szwecji mogą być zanieczyszczane śmieciami przynoszonymi przez fale z innych państw. Cytowani przez tamtejsze media sprzątacze dbający o czystość plaż mają jednak zupełnie inne wytłumaczenie dziwnego fenomenu. Ich zdaniem ludzie są tak wkurzeni przymocowanymi do butelek nakrętkami, że gdy tylko je oderwą, ciskają plastik byle gdzie – na przykład na piasek.
źr. wPolsce24 za aftonbladet.se