Świat

Dziwne pomysły niemieckiego biznesmena. Buduje luksusowy schron w byłym obozie koncentracyjnym

opublikowano:
Langenstein_KZ_Gedenktafel ok.webp
Pomnik w miejscu po obozie koncentracyjnym w Langenstein-Zwieberge (fot. Von Doris Antony, Berlin - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0/Wikimedia)
Biznesmen szuka chętnych, którzy zainwestują w jego przedsięwzięcie i zarezerwują sobie miejsce w schronie, który mógłby być wykorzystany w razie „katastrofy klimatycznej”.

Langenstein-Zwieberge był podobozem niemieckiego obozu koncentracyjnego Buchenwald. Postawiono go we wsi Langenstein w Saksonii-Anhalt i od kwietnia 1944 do kwietnia 1945 więziono ponad 7000 więźniów z 23 krajów. W tym czasie więźniowie obozu zbudowali 13-kilometrowy system tuneli pod górami Thekenberge. Miały tam być produkowane między innymi samoloty myśliwskie i rakiety V2 na potrzeby "ostatecznego zwycięstwa III Rzeszy”.

Specjalista od problematycznych nieruchomości

Po wojnie obiekt był wykorzystywany najpierw przez armię NRD, a po zjednoczeniu Niemiec przez Bundeswehrę. W 1995 roku teren został sprzedany osobie prywatnej, która bezpłatnie przekazała go Centrum Pamięci Langenstein-Zwieberge. Właściciel popadł jednak w tarapaty finansowe i w konsekwencji w lecie tego roku niemiecką prasę zbulwersował fakt, że teren wraz z tunelami został sprzedany pewnemu saksońskiemu inwestorowi za kwotę 500 tys. euro.

Nowy właściciel Peter Jugl to specjalista od „problematycznych nieruchomości”. Na początku nie chciał zdradzać, co zamierza zrobić z nowym nabytkiem. Teraz okazuje się, że chce przekształcić tunele w luksusowy schron, który mógłby być wykorzystany w razie „katastrofy klimatycznej”. 

Największy prywatny bunkier na świecie

Na stronie internetowej BunkerCoin, Jugl już szuka chętnych, którzy zainwestują w przedsięwzięcie i zarezerwują sobie miejsce w schronie. „BunkerCoin to klucz do prawdziwego, już istniejącego megaprojektu: ogromnego bunkra w Halberstadt! Tak, bunkier naprawdę istnieje – to nie fantazja. Z 70 000 metrów kwadratowych powierzchni i otaczającym obszarem miliona metrów kwadratowych jest to największy prywatny bunkier na świecie” – zachwala saksoński inwestor.

Podziemne miasto, wyposażone w „szpitale, szkoły, warsztaty, kasyna, bary i spa”, ze „sztucznymi wschodami i zachodami słońca” miałoby „luksusowe pokoje podobne do tych na jachtach, które oferowałyby duży komfort na ograniczonej przestrzeni” - opisuje projekt francuski dziennik „Le Figaro”. Są też projekty restauracji, siłowni i kin, które miałyby tam powstać. 

W krótkiej rozmowie telefonicznej z agencją AFP Peter Jugl stwierdził, że „podziemne tunele nie mają nic wspólnego z oddalonym o dwa kilometry obozem”.

Potomkowie więźniów protestują

Podobnie jak wcześniej sprzedaż terenu, tak obecnie plany właściciela budzą ogromny sprzeciw przede wszystkim wśród potomków ofiar tutejszego obozu koncentracyjnego. Nie wyobrażają oni sobie, by można było oddzielić memoriał upamiętniający obóz i tunele. „Budowanie tunelu było „raison d'être” obozu” – napisali w oświadczeniu. 

Kiedy teren został sprzedany, władze landu uspokajały, że komercyjne wykorzystanie byłego obozu jest wykluczone, a teraz mają nadzieję, że uda im się zablokować projekt i odkupić grunt. Minister kultury landu Saksonia-Anhalt Rainer Robra napisał pod koniec października do federalnych ministrów obrony i spraw wewnętrznych. „Der Spiegel” twierdzi, że prosił Berlina o pomoc finansową na zakup gruntu. Jaką dostał odpowiedź, nie wiadomo.

źr. wPolsce24 za "Le Figaro"

 

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.