Świat

Dziwne pomysły niemieckiego biznesmena. Buduje luksusowy schron w byłym obozie koncentracyjnym

opublikowano:
Langenstein_KZ_Gedenktafel ok.webp
Pomnik w miejscu po obozie koncentracyjnym w Langenstein-Zwieberge (fot. Von Doris Antony, Berlin - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0/Wikimedia)
Biznesmen szuka chętnych, którzy zainwestują w jego przedsięwzięcie i zarezerwują sobie miejsce w schronie, który mógłby być wykorzystany w razie „katastrofy klimatycznej”.

Langenstein-Zwieberge był podobozem niemieckiego obozu koncentracyjnego Buchenwald. Postawiono go we wsi Langenstein w Saksonii-Anhalt i od kwietnia 1944 do kwietnia 1945 więziono ponad 7000 więźniów z 23 krajów. W tym czasie więźniowie obozu zbudowali 13-kilometrowy system tuneli pod górami Thekenberge. Miały tam być produkowane między innymi samoloty myśliwskie i rakiety V2 na potrzeby "ostatecznego zwycięstwa III Rzeszy”.

Specjalista od problematycznych nieruchomości

Po wojnie obiekt był wykorzystywany najpierw przez armię NRD, a po zjednoczeniu Niemiec przez Bundeswehrę. W 1995 roku teren został sprzedany osobie prywatnej, która bezpłatnie przekazała go Centrum Pamięci Langenstein-Zwieberge. Właściciel popadł jednak w tarapaty finansowe i w konsekwencji w lecie tego roku niemiecką prasę zbulwersował fakt, że teren wraz z tunelami został sprzedany pewnemu saksońskiemu inwestorowi za kwotę 500 tys. euro.

Nowy właściciel Peter Jugl to specjalista od „problematycznych nieruchomości”. Na początku nie chciał zdradzać, co zamierza zrobić z nowym nabytkiem. Teraz okazuje się, że chce przekształcić tunele w luksusowy schron, który mógłby być wykorzystany w razie „katastrofy klimatycznej”. 

Największy prywatny bunkier na świecie

Na stronie internetowej BunkerCoin, Jugl już szuka chętnych, którzy zainwestują w przedsięwzięcie i zarezerwują sobie miejsce w schronie. „BunkerCoin to klucz do prawdziwego, już istniejącego megaprojektu: ogromnego bunkra w Halberstadt! Tak, bunkier naprawdę istnieje – to nie fantazja. Z 70 000 metrów kwadratowych powierzchni i otaczającym obszarem miliona metrów kwadratowych jest to największy prywatny bunkier na świecie” – zachwala saksoński inwestor.

Podziemne miasto, wyposażone w „szpitale, szkoły, warsztaty, kasyna, bary i spa”, ze „sztucznymi wschodami i zachodami słońca” miałoby „luksusowe pokoje podobne do tych na jachtach, które oferowałyby duży komfort na ograniczonej przestrzeni” - opisuje projekt francuski dziennik „Le Figaro”. Są też projekty restauracji, siłowni i kin, które miałyby tam powstać. 

W krótkiej rozmowie telefonicznej z agencją AFP Peter Jugl stwierdził, że „podziemne tunele nie mają nic wspólnego z oddalonym o dwa kilometry obozem”.

Potomkowie więźniów protestują

Podobnie jak wcześniej sprzedaż terenu, tak obecnie plany właściciela budzą ogromny sprzeciw przede wszystkim wśród potomków ofiar tutejszego obozu koncentracyjnego. Nie wyobrażają oni sobie, by można było oddzielić memoriał upamiętniający obóz i tunele. „Budowanie tunelu było „raison d'être” obozu” – napisali w oświadczeniu. 

Kiedy teren został sprzedany, władze landu uspokajały, że komercyjne wykorzystanie byłego obozu jest wykluczone, a teraz mają nadzieję, że uda im się zablokować projekt i odkupić grunt. Minister kultury landu Saksonia-Anhalt Rainer Robra napisał pod koniec października do federalnych ministrów obrony i spraw wewnętrznych. „Der Spiegel” twierdzi, że prosił Berlina o pomoc finansową na zakup gruntu. Jaką dostał odpowiedź, nie wiadomo.

źr. wPolsce24 za "Le Figaro"

 

Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.