Świat

"Ojciec narodu" obiecuje spokój dzięki ruskim pociskom. "Oreszniki" w 2025 roku mają trafić na Białoruś

opublikowano:
DSC_2529 2024-12-10_10.53.46.webp
Kult silnego wodza, ojca narodu jest stale podtrzymywany przez dyktatora Białorusi (Fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński_
Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenka zapowiedział rozmieszczenie nowoczesnych rosyjskich pocisków balistycznych średniego zasięgu „Oresznik” na terytorium swojego kraju. Decyzja ta została ogłoszona podczas spotkania z pracownikami zakładów w Borysowie, gdzie białoruski lider określił tę broń jako „obronę naszego kraju” i element odstraszający wobec Zachodu.

„Oresznik” to rosyjski system pocisków balistycznych o zasięgu od 3 do 5 tys. km, zdolny do rażenia celów na terenie całej Europy. Broń, według ekspertów, jest praktycznie niemożliwa do przechwycenia przez istniejące systemy obrony powietrznej z powodu prędkości lotu pocisku - mają one osiągać do 10 Machów (12 380 km/h). Wcześniejsze testy bojowe tego systemu miały miejsce podczas rosyjskich ataków na Ukrainę, m.in. w okolicach miasta Dniepr, gdzie jego siła rażenia porównywana była do uderzenia nuklearnego w wersji konwencjonalnej. "Oresznik" bazuje technologicznie na wcześniejszych projektach, takich jak RS-26 Rubież.

Wybory w cieniu militarnej demonstracji

Plany rozmieszczenia pocisków zbiegną się w czasie z białoruskimi wyborami prezydenckimi, zaplanowanymi na styczeń 2025 roku. Choć wynik głosowania jest raczej pewny, decyzja o wprowadzeniu rosyjskiego uzbrojenia może być próbą wzmocnienia wizerunku Łukaszenki jako obrońcy suwerenności swojego kraju. 

Łukaszenka zapowiedział, że Białoruś będzie gotowa samodzielnie produkować niektóre komponenty systemu, co ma podkreślić rolę tego kraju w systemie bezpieczeństwa, choć pozostaje to w dużej mierze zależne od rosyjskiego wsparcia.

Kontekst globalny

Decyzja o rozmieszczeniu Oresznika jest kolejnym elementem w eskalacji zbrojeń między Rosją a Zachodem. Wycofanie się obu stron z traktatu INF w 2019 roku otworzyło drogę do rozwijania tego typu uzbrojenia. W obecnym kontekście międzynarodowym może to prowadzić do zaostrzenia sytuacji w regionie Europy Wschodniej​.

Jak relacjonuje białoruska reżimowa prasa uczestnicy spotkania z Łukaszenką mieli z troską pytać, czy "Oresznik" skutecznie odwiedzie Zachód od planów ataku na ich kraj. Groźba uderzenia na Białoruś i Rosję jest ważną narracją propagandową, jaką stale swoim obywatelom sączy propaganda w tych krajach. 

źr. wPolsce24 za Sowietskaja Biełorussija

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.
Świat

Orze jak może? Artysta, który tworzy traktorem i pługiem. A za płótno ma pole

opublikowano:
videoframe_14924.webp
Jego dzieła zawsze fascynują, choć portfolio jest... kontrowersyjne. Włoski artysta krajobrazu Dario Gambarin tworzy za pomocą... traktora z podczepionym pługiem. Tym razem wyorał logo Jubileuszowego Roku 2025, jakie wcześniej zaprezentował Watykan.