Świat

Białoruska opozycjonistka przetrzymywana więzieniu przez reżim Łukaszenki spotkała się z ojcem. Pierwszy raz od dwóch lat

opublikowano:
bialorus.webp
(Fot. X/@ByPolskieradio)
Białoruska opozycjonistka polityczna Maryja Kalesnikawa spotkała się z ojcem, jak powiadomiły media niezależne, powołując się na zdjęcie opublikowane przez prorządowego publicystę. Władze przez długi czas uniemożliwiały kobiecie spotkanie z ojcem i przetrzymywały ją w pełnej izolacji od lutego 2023 r. We wrześniu siostra uwięzionej przekazywała tragicznie brzmiące informacje na temat zdrowia przetrzymywanej w więzieniu Kalesnkiawej.

Tę informację jako pierwszy opublikował na Telegramie kanał, który należy do opozycyjnego blogera Ramana Pratasiewicza, które obecnie jest wykorzystywane przez reżim do działań propagandowych. 

Niezależny portal Nasza Niwa poinformował, wnioskując ze zdjęcia, że do spotkania doszło w szpitalnym więzieniu.

Według dziennikarzy Niwy, aktualnie nie wiadomo, czy Kalesnikawa przebywa w szpitalu z powodu leczenia, czy została tam tylko przywieziona na spotkanie.

Ostatni raz Kalesnikawej zezwolono na spotkanie z ojcem w grudniu 2022 r. Od lutego 2023 r. opozycjonistka była przetrzymywana w pełnej izolacji, a jej bliscy oraz organizacje praw człowieka alarmowały, że krewni nie są w stanie uzyskać żadnej informacji na jej temat. Nie dopuszczano do niej adwokata, nie odbierano przesyłek.

Milion głodzonych więźniów

Podczas niedawnego wywiadu z Alaksandrem Łukaszenką sprawę poruszył dziennikarz BBC Steve Rosenberg. Białoruski przywódca zaprzeczył, by istniał jakiś zakaz i próbował przekonywać, że Kalesnikawa jest traktowana tak samo jak "milion" innych więźniów, a rodzina może się z nią spotkać.

Kalesnikawa była jedną z czołowych postaci w sztabie bankiera Wiktara Babaryki, który zamierzał wystartować w wyborach prezydenckich w 2020 r. jako rywal Łukaszenki. Gdy Babaryka został zatrzymany i uwięziony, Kalesnikawa dołączyła do ekipy opozycyjnej kandydatki Swiatłany Cichanouskiej.

Po sfałszowanych wyborach funkcjonariusze służb wieźli Kalesnikawą na granicę, zamierzając zmusić ją do opuszczenia kraju. Aktywistka podarła swój paszport, a następnie została zatrzymana i uwięziona. Rok później usłyszała wyrok 11 lat więzienia, m.in. za "antypaństwową zmowę i ekstremizm".

Tragiczny stan zdrowia 

 Już we wrześniu br. do mediów przedostały się bardzo niepokojące informacje dotyczące opozycjonistki, które wówczas udostępniła światu jej siostra, Taccjana Chomicz. 

- Przy wzroście 175 cm waży 45 kg – napisała Chomicz, oskarżając o stan siostry władze kolonii karnej.

Kalesnikawa, która cierpi na poważne problemy gastryczne i powodu perforacji żołądka trafiła z więzienia do szpitala na operację, nie otrzymywała odpowiedniego leczenia. Nie stosowała także diety, bo otrzymywała tylko więzienne jedzenie, a na zakupach w sklepie więziennym może wydać zaledwie równowartość ok. 50 zł miesięcznie. Tych pieniędzy musi starczyć na także środki higieny, takie jak mydło czy papier toaletowy.

Jej siostra informowała także, że Kalesnikawa nie otrzymywała paczek i listów, była przetrzymywana w odizolowanej celi, w której jest jedno małe okno, a za toaletę służy jej dziura w podłodze. Wszystkie te informacje pochodziły wówczas od „anonimowych źródeł”, bo kontaktu z Maryją nie ma od ponad półtora roku. Ostatni list bliscy Kalesnikawej otrzymali od niej 15 lutego 2023 r.

Z tych doniesień wynikało, że personel kolonii znęca się nad więźniarką fizycznie i psychicznie. Funkcjonariusze mieli m.in. mówić jej, że „wszyscy o niej zapomnieli” albo drzeć listy na jej oczach.

źr. wPolsce24 za nashaniva.com/PAP

Publicystyka

Elon Musk się myli - drony nie zastąpią F-35

opublikowano:
1623px-thumbnail.webp
F-35 jest najgroźniejszym samolotem, który można spotkać w powietrzu (fot. MSgt John Nimmo Sr.\Wikipedia)
F-35 jest ulubionym „chłopcem do bicia” osób, które uważają, że znają się na wojskowości i nowoczesnym lotnictwie bojowym. Teraz do tego grona dołączył miliarder Elon Musk.
Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.