Świat

Korea Północna dostarczyła Rosji broń za miliardy dolarów. Teraz wysyła żołnierzy

opublikowano:
north-korea-3340884_1280.webp
Korea Północna zacieśnia kontakty z Moskwą (fot. pixabay)
Z informacji NATO wynika, że wojska Korei Północnej zostały wysłane do Rosji i rozmieszczone w graniczącym z Ukrainą obwodzie kurskim – potwierdził sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Mark Rutte. Jego zdaniem to "znacząca eskalacja" wojny.

Wcześniej południowokoreański wywiad informował, że Koreańczycy z Północy trafią na front po szkoleniu, które ma potrwać nie dłużej niż miesiąc. Ukraińskie służby twierdziły wręcz, że pierwsi żołnierze KRLD już są na froncie i to właśnie w obwodzie kurskim. Mieli tam dotrzeć cywilnymi ciężarówkami.

Docelowo na ukraiński front ma trafić ok. 12 tys. północnokoreańskich żołnierzy, wśród nich ma być 500 oficerów i trzech generałów.

Okazuje się, że Korei Północnej zwyczajnie się to opłaca. Pjongjang nie tylko wspomaga Moskwę, dostarczając jej ludzi, ale i broń.

Miliardy dolarów za broń

Jak wyliczyła niemiecka Fundacja im. Friedricha Naumanna uzbrojenie dostarczone Moskwie przez Pjongjang od 2022 r., czyli od początku inwazji na Ukrainę, może być warte nawet 5,5 mld dolarów. A dzięki wysyłanym na ukraińskim front żołnierzom przychody Korei Północnej mogą dodatkowo wzrosnąć – i to o kolejne setki milionów dolarów.

Dane są rzecz jasna szacunkowe, bo Korea Północna nie publikuje żadnych informacji na temat eksportu broni. A to praktycznie uniemożliwia przeprowadzenie szczegółowych analiz. Południowokoreańskie służby specjalne opierają swoje raporty m. in. na zdjęciach satelitarnych, wykorzystywanych do monitorowania dostaw drogą morską z Korei Północnej do Rosji.

Olena Guseinova z Uniwersytetu Języków Obcych Hankuk w Seulu przeanalizowała raporty wywiadowcze, ujawnione dokumenty oraz ceny amunicji z poprzednich północnokoreańskich transakcji zbrojeniowych. I na tej podstawie wyliczyła, że wartość północnokoreańskich dostaw broni do Rosji waha się między 1,7 a 5,5 mld dolarów.

Pociski i rakiety

Pjongjang ma wspierać rosyjską armię przede wszystkim pociskami artyleryjskimi i rakietami krótkiego zasięgu.

- Wojna na Ukrainie pogorszyła sytuację bezpieczeństwa w Azji Wschodniej. Rosja i Korea Północna dążą do destabilizacji porządku międzynarodowego - ocenił Frederic Spohr, szef koreańskiej filii Fundacji im. Friedricha Naumanna.

Korea Południowa jest mocno zaniepokojona rozwojem sytuacji. Prezydent Jun Suk Jeol nazwał zaangażowanie sąsiada z Północy w konflikt rosyjsko-ukraiński „poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa świata”. 

Południowokoreański bank centralny szacuje łączną wartość produktu krajowego brutto Korei Północnej za ubiegły rok na równowartość 23 miliardów dolarów.

źr. wPolsce24 za PAP/Deutsche Welle

 

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.
Świat

NATO powołuje nową formację. To Straż Bałtycka

opublikowano:
1811189_6.webp
NATO powołuje Straż Bałtycką (fot. wPolsce24)
Cel jest jeden. Wzmocnienie bezpieczeństwa na Bałtyku przez użycie fregat, samolotów patrolowych i innych rodzajów uzbrojenia. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte zapowiedział powołanie Straży Bałtyckiej.
Świat

Filipińczyk o kulisach prawdziwej "afery wizowej": "Nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki"

opublikowano:
1811670_5.webp
(fot. wPolsce24)
- Miałem nadzieję, że uda mi się uzyskać wizę do Polski. Kiedy dowiedziałem się, że nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki, moje marzenia o wyjeździe prysły - mówi nam jeden z wielu poszkodowanych przez prawdziwą "aferę" wizową.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.