Świat

Katar zawiesił rozmowy między Izraelem i Hamasem

opublikowano:
mid-epa11712124.webp
Władze Kataru uznały, że dalsze negocjacje nie mają sensu (fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV)
Władze Kataru poinformowały w sobotę o zawieszeniu rozmów między Izraelem i Hamasem. Powodem było to, że żadna ze stron nie chciała porozumienia.

Katar był jednym z pośredników w rozmowach, których celem było zawieszenie broni w Gazie i powrót zakładników Hamasu do domów. Władze tego państwa poinformowały jednak w sobotę, że rozmowy zostały zawieszone. Państwo Katar poinformowało 10 dni temu strony, podczas ostatnich prób uzyskania porozumienia, że wstrzyma swoje wysiłki, by być mediatorem między Hamasem i Izraelem, jeśli porozumienie nie zostanie zawarte w tej turze – powiedział Majed Al-Ansari, rzecznik prasowy katarskiego MSZ.

Amerykanie nie wpłynęli na tę decyzję 

Równocześnie rząd w Dosze zdecydował się zamknąć biuro polityczne Hamasu w stolicy kraju. Dyplomata powiedział anonimowo CNN, że podjęto tę decyzję tydzień temu, bo uznano, że strony nie biorą udziału w negocjacjach w dobrej wierze. Dodał, że możliwe będzie jego ponowne otwarcie, jeśli rozmowy zostaną wznowione. Zdementował także wcześniejsze doniesienia, że zamknięto je z powodu nacisków ze strony USA. Zamknięcie tego biura może sprawić, że przedstawiciele Hamasu będą musieli opuścić Katar, ale na razie nie dostali terminu ani żadnego ultimatum.

W piątek przedstawiciel Białego Domu powiedział CNN, że wobec tego, że terroryści odrzucali kolejne propozycje uwolnienia zakładników, nie powinni być mile widziani w żadnej ze stolic sojuszniczych państw. Dodał, że Katar odegrał istotną rolę w uwolnieniu w zeszłym roku blisko 200 zakładników, ale odmowy uwolnienia kolejnych ze strony Hamasu sprawiły, że dalsza obecność przedstawicieli tej organizacji terrorystycznej w Dosze jest nie do zaakceptowania.

Media informowały wcześniej, że USA chciały, by Katar użył groźby wyrzucenia z kraju by zmusić Hamas do ustępstw. Biuro Hamasu zostało tymczasowo zamknięte już w kwietniu, a jego członkowie wyjechali do Turcji. Po tym, gdy rozmowy znalazły się w impasie, Biały Dom i rząd Izraela poprosiły Katar, by ściągnął ich z powrotem.

źr. wPolsce24 za CNN

Bez Cenzury

Bez Cenzury: Zamach na opozycję i kolejne protesty społeczne

opublikowano:
Bez nazwy.webp
"Bez Cenzury" to dynamiczny i odważny program publicystyczny, emitowany w telewizji wPolsce24, w którym prowadzący oraz zaproszeni goście poruszają najbardziej kontrowersyjne i aktualne tematy polityczne, społeczne i gospodarcze. Jak sugeruje tytuł, dyskusje toczą się bez ograniczeń, bez autocenzury i w pełnej swobodzie wypowiedzi.
Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.