Świat

Sekretarz stanu USA zapowiedział, że na dniach zostaną wznowione rozmowy między Izraelem i Hamasem

opublikowano:
mid-epa11679207.webp
Amerykanie obiecali też kolejną pomoc humanitarną dla Gazy (fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD)
Sekretarz stanu USA Anthony Blinken zapowiedział, że w najbliższych dniach zostaną wznowione rozmowy między Izraelem i Hamasem. Ich celem jest doprowadzenie do zawieszenia broni w Strefie Gazy i zwolnienia izraelskich zakładników.

Blinken zapowiedział to podczas wizyty w Katarze, który razem z Egiptem odgrywa kluczową rolę w tych negocjacjach. „Spodziewam się, że nasi negocjatorzy spotkają się w najbliższych dniach” - powiedział dziennikarzom. Dodał, że USA przygląda się „innym opcjom”, gdy chodzi o zawieszenie broni w Gazie, ale nie zdradził o jakie opcje chodzi. Rzecznik premiera Izraela Binjamina Netanjahu powiedział, że ich delegacja uda się do Dohy w niedzielę. Dodał, że szef izraelskiego wywiadu Dawid Barnea spotka się w tym państwie z dyrektorem CIA Williamem Burnsem i premierem Kataru.

Nie wiadomo, czy Hamas chce rozmawiać

Hamas na razie nie skomentował tych doniesień. Wcześniej Blinken powiedział, że muszą najpierw ustalić, czy Hamas w ogóle chce negocjować. Dodał także, że Palestyńczycy dostaną kolejną pomoc humanitarną, o wartości 135 mln dolarów. Wezwał Izrael do okazania większej pomocy w jej dostarczeniu do potrzebujących. Od początku inwazji na Gazę USA przekazały pomoc o wartości 1,2 mld dolarów.

Rozmowy między Izraelem i Hamasem przyniosły kilka drobnych sukcesów, ale obu stronom nadal nie udało się dojść do porozumienia w sprawie zakończenia wojny. Wstrzymano je latem. Jak informuje telewizja CBS, Amerykanie mieli nadzieję, że po wyeliminowaniu lidera Hamasu Jahji Sinwara przez Izrael, co miało miejsce w zeszłym tygodniu, obie strony będą bardziej skłonne do kompromisu. Na razie jednak nic na to nie wskazuje. Tajemnicą poliszynela jest to, że administracja Bidena boi się eskalacji konfliktu tuż przed wyborami, bo mogłoby to mocno zaszkodzić szansom Kamali Harris. 

źr. wPolsce24 za DW, CBS

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Korea Północna potęguje napięcie. Najdłuższy lot rakiety Kima

opublikowano:
mid-epa11693617 ok.webp
Koreańczycy z Południa obserwują lot północnokoreańskiego pocisku (fot. YONHAP /EPA/PAP)
Na polecenie Kim Dzong Una w czwartek rano czasu lokalnego przeprowadzono test międzykontynentalnego pocisku balistycznego, który "pobił rekord zdolności rakiet strategicznych” – poinformowały północnokoreańskie media. Władze w Seulu zapowiedziały sankcje.
Świat

Niemcy nie tylko nie chcą płacić reparacji za II wojnę. Odgrażają się, że sami mogą wystawić rachunek

opublikowano:
warszawa.webp
Warszawa po Powstaniu Warszawskim (fot. Wikimedia)
Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ nie tylko po raz kolejny odrzucił roszczenia reparacyjne, tym razem zgłoszone przez Grecję podczas wizyty prezydenta Franka Waltera Steinmeiera w Atenach. Komentator gazety idzie dalej. Twierdzi, że ofiarami byli także Niemcy i ostrzega, że ci, którzy myślą o finansowych żądaniach za historyczne krzywdy, muszą się liczyć z roszczeniami strony przeciwnej.
Świat

Tragiczny bilans powodzi w Hiszpanii. Nadal trwają poszukiwania zaginionych

opublikowano:
mid-epa11692839.webp
już blisko 100 osób zginęło w wyniku powodzi w Hiszpanii. (fot. PAP/EPA/Manuel Bruque)
Już blisko 140 osób zginęło w gwałtownych powodziach, które przeszły przez Hiszpanię. Najgorsza sytuacja panuje w prowincji Walencja i to właśnie tam odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych. Te dane mogą ulec zmianie, ponieważ służby ratunkowe cały czas prowadzą poszukiwania zaginionych osób.