Świat

Sekretarz stanu USA zapowiedział, że na dniach zostaną wznowione rozmowy między Izraelem i Hamasem

opublikowano:
mid-epa11679207.webp
Amerykanie obiecali też kolejną pomoc humanitarną dla Gazy (fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD)
Sekretarz stanu USA Anthony Blinken zapowiedział, że w najbliższych dniach zostaną wznowione rozmowy między Izraelem i Hamasem. Ich celem jest doprowadzenie do zawieszenia broni w Strefie Gazy i zwolnienia izraelskich zakładników.

Blinken zapowiedział to podczas wizyty w Katarze, który razem z Egiptem odgrywa kluczową rolę w tych negocjacjach. „Spodziewam się, że nasi negocjatorzy spotkają się w najbliższych dniach” - powiedział dziennikarzom. Dodał, że USA przygląda się „innym opcjom”, gdy chodzi o zawieszenie broni w Gazie, ale nie zdradził o jakie opcje chodzi. Rzecznik premiera Izraela Binjamina Netanjahu powiedział, że ich delegacja uda się do Dohy w niedzielę. Dodał, że szef izraelskiego wywiadu Dawid Barnea spotka się w tym państwie z dyrektorem CIA Williamem Burnsem i premierem Kataru.

Nie wiadomo, czy Hamas chce rozmawiać

Hamas na razie nie skomentował tych doniesień. Wcześniej Blinken powiedział, że muszą najpierw ustalić, czy Hamas w ogóle chce negocjować. Dodał także, że Palestyńczycy dostaną kolejną pomoc humanitarną, o wartości 135 mln dolarów. Wezwał Izrael do okazania większej pomocy w jej dostarczeniu do potrzebujących. Od początku inwazji na Gazę USA przekazały pomoc o wartości 1,2 mld dolarów.

Rozmowy między Izraelem i Hamasem przyniosły kilka drobnych sukcesów, ale obu stronom nadal nie udało się dojść do porozumienia w sprawie zakończenia wojny. Wstrzymano je latem. Jak informuje telewizja CBS, Amerykanie mieli nadzieję, że po wyeliminowaniu lidera Hamasu Jahji Sinwara przez Izrael, co miało miejsce w zeszłym tygodniu, obie strony będą bardziej skłonne do kompromisu. Na razie jednak nic na to nie wskazuje. Tajemnicą poliszynela jest to, że administracja Bidena boi się eskalacji konfliktu tuż przed wyborami, bo mogłoby to mocno zaszkodzić szansom Kamali Harris. 

źr. wPolsce24 za DW, CBS

Bez Cenzury

Bez Cenzury: Zamach na opozycję i kolejne protesty społeczne

opublikowano:
Bez nazwy.webp
"Bez Cenzury" to dynamiczny i odważny program publicystyczny, emitowany w telewizji wPolsce24, w którym prowadzący oraz zaproszeni goście poruszają najbardziej kontrowersyjne i aktualne tematy polityczne, społeczne i gospodarcze. Jak sugeruje tytuł, dyskusje toczą się bez ograniczeń, bez autocenzury i w pełnej swobodzie wypowiedzi.
Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.