J.D. Vance nie odpuszcza i grozi Niemcom: Myślicie, że Ameryka będzie to tolerować?

Na konferencji Conservative Action Policital Conference (CPAC) amerykański wiceprezydent powtórzył główne tezy swojego wystąpienia z Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Skończyć z imigracją
Pytany o największe zagrożenie dla Europy, stwierdził, że są nim "miliony i miliony niesprawdzonych nielegalnych imigrantów".
- Nie możemy odbudować cywilizacji, wpuszczając miliony i miliony nielegalnych imigrantów. To musi się skończyć. To się skończyło tutaj i musi skończyć się w Europie – powiedział.
Nadwyrężone sojusze
Mówiąc o przyszłości relacji USA z Europą, Vance stwierdził, że obie strony nadal będą łączyły "ważne sojusze", lecz "siła tych sojuszów będzie zależała od tego, czy poprowadzimy nasze społeczeństwa w odpowiednim kierunku". Tłumaczył, że sojusz transatlantycki opiera się na wartościach, ale jeśli Europa nie będzie podzielała takich wartości jak wolność słowa czy suwerenność, jeśli "zamyka się ludzi za mówienie, że trzeba zamknąć granicę" czy "anuluje się wybory, bo się nie lubi ich rezultatów, jak to było w Rumunii", wtedy sytuacja może się zmienić.
- Cała obrona Niemiec jest subsydiowana przez amerykańskiego podatnika. Obecnie w Niemczech stacjonują tysiące amerykańskich żołnierzy. Czy myślicie, że amerykański podatnik będzie tolerował to, że wsadza się do więzienia w Niemczech za opublikowanie złośliwego tweeta? Oczywiście, że nie - mówił.
Trump niczego nie zdejmuje ze stołu
Jeśli chodzi o negocjacje w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie, Vance tłumaczył, że wciąż są one we wczesnym etapie, ale jego zdaniem jesteśmy "na progu pokoju w Europie". Prezydent Trump w tych rozmowach "nie zdejmuje niczego ze stołu" negocjacyjnego i chce rozmawiać ze wszystkimi stronami.
- To proste: chce zatrzymać zabijanie, chce przynieść trwały pokój Europy. Nie chce po prostu zatrzymania wojny, by wznowiła się po miesiącu - powiedział polityk.
Są Meloni i Morawiecki
Vance przekonywał, że jego przemówienie z Monachium zostało dobrze przyjęte przez konserwatystów w Europie, z których część jest obecna na CPAC.
Wśród mówców waszyngtońskiej edycji największej konserwatywnej konferencji w USA będą m.in. premier Włoch Giorgia Meloni, były premier RP Mateusz Morawiecki i szef rządu Słowacji Robert Fico.
źr. wPolsce24 za PAP (z Waszyngtonu Oskar Górzyński)