Świat

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych ostro do Macrona i von der Leyen. Nie brał jeńców!

opublikowano:
mid-epa11888247.webp
(fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA)
J.D. Vance, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, wziął udział w rozmowach prowadzonych na szczycie AI Action Summit w Paryżu. Polityk nie pozostawił żadnych złudzeń dco do tego, jaka jest optyka Stanów Zjednoczonych w kwestii AI. Celem administracji prezydenta Donalda Trumpa jest to, by najpotężniejsze systemy sztucznej inteligencji powstały w Stanach Zjednoczonych, a europejskie próby regulacji nie będą zaakceptowane.

Wypowiedział się przeciwko nadmiernym regulacjom w tej branży.

Występując na sesji plenarnej paryskiego szczytu Vance oświadczył, że administracja Trumpa "zapewni, iż amerykańska technologia AI będzie nadal złotym standardem na całym świecie".

- Administracja Trumpa jest przekonana, że AI będzie mieć niezliczone i rewolucyjne sposoby zastosowania w innowacji gospodarczej, tworzeniu miejsc pracy, bezpieczeństwie narodowym, ochronie zdrowia, wolności słowa i w innych sferach. Ograniczanie jej rozwoju (...) oznaczałoby sparaliżowanie jednej z najbardziej obiecujących technologii jaką poznały ostatnie pokolenia - powiedział Vance.

Wypowiedział się przeciwko "nadmiernym regulacjom", które - jak ocenił - mogłyby "zabić" intensywnie rozwijającą się branżę.

Stany Zjednoczone nie chcą dokręcania śruby

Zwracając się do uczestników szczytu - przedstawicieli ponad 80 państw i rządów - zapewnił, że "Ameryka chce być dla wszystkich partnerem". "Jednak aby stworzyć tego rodzaju zaufanie, potrzebujemy, by międzynarodowe porządki regulacyjne raczej wspierały tworzenie technologii AI niż je tłumiły" - oznajmił. Jak dodał, USA chciałyby "optymistycznego spojrzenia" ze strony "europejskich przyjaciół".

Vance zapewnił także, że Stany Zjednoczone "nie zaakceptują" - jak to ujął - "przykręcania śruby" dla amerykańskich koncernów technologicznych przez obce rządy. Mówił także o "autorytarnych reżimach, które ukradły i wykorzystały AI, by wzmocnić swe zdolności wywiadu wojskowego i nadzoru" i ostrzegł, że administracja Trumpa "zablokuje" takie próby. Wspomniał także o "taniej technologii", "obficie dotowanej i eksportowanej przez reżimy autorytarne".

Po wystąpieniu wiceprezydenta USA głos zabrała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która zapewniła, że wyścig w sferze AI jest "daleki od zakończenia". Odrzuciła też oceny, że Unia Europejska jest opóźniona w tym wyścigu.

W Europie powstaną cztery gigafabryki sztucznej inteligencji w UE

 Von der Leyen ogłosiła uruchomienie inicjatywy InvestAI, mającej zmobilizować 200 mld euro na inwestycje w ten sektor, w tym stworzenie nowego funduszu UE w wysokości 20 mld euro na gigafabryki AI. Fundusz InvestAI sfinansuje cztery gigafabryki sztucznej inteligencji w UE. Jak zapewniła von der Leyen, tak duża infrastruktura jest potrzebna, aby umożliwić rozwój „najbardziej złożonych modeli sztucznej inteligencji".

 - Wraz z naszymi państwami członkowskimi i partnerami zmobilizujemy bezprecedensowy kapitał poprzez InvestAI dla europejskich gigafabryk AI. To wyjątkowe partnerstwo publiczno-prywatne, to jak CERN dla sztucznej inteligencji, (które) umożliwi wszystkim naszym naukowcom i firmom - nie tylko tym największym - opracowanie najbardziej zaawansowanych, bardzo dużych modeli potrzebnych do uczynienia z Europy kontynentu sztucznej inteligencji – powiedziała von der Leyen. 

Gigafabryki sfinansowane przez InvestAI mają służyć m.in. unijnemu sektorowi przemysłowemu oraz odpowiedzialnemu za infrastrukturę krytyczną. Każda firma - nie tylko najwięksi gracze - ma uzyskać dostęp do dużej mocy obliczeniowej, aby inwestować w swój rozwój.

źr. wPolsce24 za BBC/X/PAP (Z Paryża Anna Wróbel, z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana)

Świat

Ameryka czeka na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto plan inauguracji

opublikowano:
1816543_3.webp
Jak będzie wyglądał dokładny plan inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych?
Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
MK5_Grz_Br_17_05_334_IMG_5374 2025-01-29_16.52.48 2025-01-29_16.53.14.webp
(Fot. Fratria)
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.
Świat

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment wielkości największej warszawskiej dzielnicy

opublikowano:
videoframe_3094.webp
Naukowcy potwierdzili, że od największej góry lodowej świata, nazwanej raczej mało romantycznie "A23", oderwał się duży fragment o długości 19 km i powierzchni 79 km², co odpowiada rozmiarom Wawra - największej dzielnicy stolicy Polski. To pierwsze poważne pęknięcie tej góry od jej oderwania się od Antarktydy w 1988 roku.
Świat

Wstrząsająca relacja ze Strefy Gazy. Do czego wracają Palestyńczycy?

opublikowano:
mid-epa11880773_2.webp
(fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
Klara Sołtan, analityczka przebywająca od kilku lat na terenie Palestyny, opowiada o życiu na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Czy po rozejmie, który podpisano w niedzielę 19 stycznia o 11.15 miejscowego czasu, kiedy weszło w życie zawieszenie broni w Gazie, mieszkańcy Strefy Gazy maja w ogóle do czego wracać? Jak wygląda ich codzienność?
Świat

Dramat Polki we Włoszech. Przez lata była więziona w piwnicy przez oprawcę

opublikowano:
1846720_6.webp
Dramat Polki we Włoszech. Więził ją partner. (fot. wPolsce24)
38 letnia Polka przez lata była więziona w piwnicy jednej z kamienic w Rzymie przez swojego partnera. Naszą rodaczkę udało się uratować dzięki determinacji przypadkowej kobiety.
Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.