Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych ostro do Macrona i von der Leyen. Nie brał jeńców!
![mid-epa11888247.webp](https://wpolsce24.tv/storage/files/2025/2/11/f094feab-ff37-4261-a16e-6ad19eb1a4be/mid-epa11888247.webp?p=wpolsce_article_details_main_xsmall)
Wypowiedział się przeciwko nadmiernym regulacjom w tej branży.
Występując na sesji plenarnej paryskiego szczytu Vance oświadczył, że administracja Trumpa "zapewni, iż amerykańska technologia AI będzie nadal złotym standardem na całym świecie".
- Administracja Trumpa jest przekonana, że AI będzie mieć niezliczone i rewolucyjne sposoby zastosowania w innowacji gospodarczej, tworzeniu miejsc pracy, bezpieczeństwie narodowym, ochronie zdrowia, wolności słowa i w innych sferach. Ograniczanie jej rozwoju (...) oznaczałoby sparaliżowanie jednej z najbardziej obiecujących technologii jaką poznały ostatnie pokolenia - powiedział Vance.
Wypowiedział się przeciwko "nadmiernym regulacjom", które - jak ocenił - mogłyby "zabić" intensywnie rozwijającą się branżę.
Stany Zjednoczone nie chcą dokręcania śruby
Zwracając się do uczestników szczytu - przedstawicieli ponad 80 państw i rządów - zapewnił, że "Ameryka chce być dla wszystkich partnerem". "Jednak aby stworzyć tego rodzaju zaufanie, potrzebujemy, by międzynarodowe porządki regulacyjne raczej wspierały tworzenie technologii AI niż je tłumiły" - oznajmił. Jak dodał, USA chciałyby "optymistycznego spojrzenia" ze strony "europejskich przyjaciół".
Vance zapewnił także, że Stany Zjednoczone "nie zaakceptują" - jak to ujął - "przykręcania śruby" dla amerykańskich koncernów technologicznych przez obce rządy. Mówił także o "autorytarnych reżimach, które ukradły i wykorzystały AI, by wzmocnić swe zdolności wywiadu wojskowego i nadzoru" i ostrzegł, że administracja Trumpa "zablokuje" takie próby. Wspomniał także o "taniej technologii", "obficie dotowanej i eksportowanej przez reżimy autorytarne".
Po wystąpieniu wiceprezydenta USA głos zabrała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która zapewniła, że wyścig w sferze AI jest "daleki od zakończenia". Odrzuciła też oceny, że Unia Europejska jest opóźniona w tym wyścigu.
W Europie powstaną cztery gigafabryki sztucznej inteligencji w UE
Von der Leyen ogłosiła uruchomienie inicjatywy InvestAI, mającej zmobilizować 200 mld euro na inwestycje w ten sektor, w tym stworzenie nowego funduszu UE w wysokości 20 mld euro na gigafabryki AI. Fundusz InvestAI sfinansuje cztery gigafabryki sztucznej inteligencji w UE. Jak zapewniła von der Leyen, tak duża infrastruktura jest potrzebna, aby umożliwić rozwój „najbardziej złożonych modeli sztucznej inteligencji".
- Wraz z naszymi państwami członkowskimi i partnerami zmobilizujemy bezprecedensowy kapitał poprzez InvestAI dla europejskich gigafabryk AI. To wyjątkowe partnerstwo publiczno-prywatne, to jak CERN dla sztucznej inteligencji, (które) umożliwi wszystkim naszym naukowcom i firmom - nie tylko tym największym - opracowanie najbardziej zaawansowanych, bardzo dużych modeli potrzebnych do uczynienia z Europy kontynentu sztucznej inteligencji – powiedziała von der Leyen.
Gigafabryki sfinansowane przez InvestAI mają służyć m.in. unijnemu sektorowi przemysłowemu oraz odpowiedzialnemu za infrastrukturę krytyczną. Każda firma - nie tylko najwięksi gracze - ma uzyskać dostęp do dużej mocy obliczeniowej, aby inwestować w swój rozwój.
źr. wPolsce24 za BBC/X/PAP (Z Paryża Anna Wróbel, z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana)