Świat

Jak wschodnie służby atakują Polskę. Zamaskowany intruz w siedzibie Instytutu Pileckiego w Berlinie

opublikowano:
AS_DSC05752_20190916 (1).webp
Siedziba Instytutu Pileckiego w stolicy Niemiec (Fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
Zamaskowany intruz włamał się do siedziby Instytutu Pileckiego w Berlinie i skradł komputer. Nie ma wątpliwości, że stały za tym rosyjskie bądź białoruskie służby. W ostatnich tygodniach doszło do serii incydentów wymierzonych w polskie instytucje i osoby zaangażowane w dokumentowanie zbrodni rosyjskich na Ukrainie oraz wspieranie współpracy z opozycyjnymi środowiskami w Rosji i na Białorusi.

Na początku stycznia 2025 roku miało miejsce włamanie do berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Zamaskowany sprawca przeszukiwał pomieszczenia, jednak nie zginęły żadne cenne przedmioty poza komputerem pracownika odpowiedzialnego za programy wschodnie.

Instytut prowadzi działania w ramach Centrum Lemkina, zajmującego się dokumentowaniem zbrodni rosyjskich na Ukrainie, oraz realizuje programy stypendialne dla Białorusinów i Ukraińców.

Fakt, że włamanie skoncentrowało się na dokumentacji związanej z działalnością wschodnią, budzi podejrzenia o możliwy udział służb specjalnych z Rosji lub Białorusi.

Atak na profesora Jana Malickiego

Tego rodzaju incydenty nie są odosobnione. Już w grudniu 2024 roku w Warszawie doszło do brutalnego pobicia profesora Jana Malickiego, dyrektora Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Atak miał miejsce w Parku Kazimierzowskim, gdzie dwóch mężczyzn, przebranych w stroje przypominające mundury strażników miejskich, podeszło do profesora, zapytało o nazwisko, a następnie jeden z nich uderzył go w głowę.

Profesor stracił przytomność i trafił do szpitala z objawami wstrząsu mózgu oraz pękniętą kością czaszki. Współpracownicy profesora podkreślają, że atak mógł być celowym działaniem wymierzonym w jego aktywność naukową i wspieranie współpracy z krajami wschodnimi.

Szerszy kontekst

Oba te wydarzenia wskazują na nasilającą się aktywność służb rosyjskich i białoruskich, wymierzoną w polskie instytucje oraz osoby zaangażowane w dokumentowanie zbrodni wojennych na Ukrainie i wspieranie współpracy ze Wschodem.

Instytut Pileckiego, podobnie jak Studium Europy Wschodniej, prowadzi intensywne działania na rzecz ujawniania prawdy o wydarzeniach w regionie, co czyni je potencjalnymi celami dla służb, których interesy mogą być zagrożone przez taką działalność.

źr. wPolsce24 za gazetaprawna.pl

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.
Świat

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. O której rozpocznie się transmisja?

opublikowano:
1816458_6.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Procedura zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się 20 stycznia, w poniedziałek, około godziny 18.00 czasu polskiego. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na oficjalnych kanałach Białego Domu, a także na łamach telewizji wPolsce24. W najnowszym Tele-Expresie pokazujemy - prosto z Waszyngtonu - jak wyglądają ostatnie godziny przygotowań do tej niezwykłej uroczystości.
Świat

Ameryka czeka na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto plan inauguracji

opublikowano:
1816543_3.webp
Jak będzie wyglądał dokładny plan inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych?
Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
MK5_Grz_Br_17_05_334_IMG_5374 2025-01-29_16.52.48 2025-01-29_16.53.14.webp
(Fot. Fratria)
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.
Świat

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment wielkości największej warszawskiej dzielnicy

opublikowano:
videoframe_3094.webp
Naukowcy potwierdzili, że od największej góry lodowej świata, nazwanej raczej mało romantycznie "A23", oderwał się duży fragment o długości 19 km i powierzchni 79 km², co odpowiada rozmiarom Wawra - największej dzielnicy stolicy Polski. To pierwsze poważne pęknięcie tej góry od jej oderwania się od Antarktydy w 1988 roku.