Świat

Jak wschodnie służby atakują Polskę. Zamaskowany intruz w siedzibie Instytutu Pileckiego w Berlinie

opublikowano:
AS_DSC05752_20190916 (1).webp
Siedziba Instytutu Pileckiego w stolicy Niemiec (Fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
Zamaskowany intruz włamał się do siedziby Instytutu Pileckiego w Berlinie i skradł komputer. Nie ma wątpliwości, że stały za tym rosyjskie bądź białoruskie służby. W ostatnich tygodniach doszło do serii incydentów wymierzonych w polskie instytucje i osoby zaangażowane w dokumentowanie zbrodni rosyjskich na Ukrainie oraz wspieranie współpracy z opozycyjnymi środowiskami w Rosji i na Białorusi.

Na początku stycznia 2025 roku miało miejsce włamanie do berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Zamaskowany sprawca przeszukiwał pomieszczenia, jednak nie zginęły żadne cenne przedmioty poza komputerem pracownika odpowiedzialnego za programy wschodnie.

Instytut prowadzi działania w ramach Centrum Lemkina, zajmującego się dokumentowaniem zbrodni rosyjskich na Ukrainie, oraz realizuje programy stypendialne dla Białorusinów i Ukraińców.

Fakt, że włamanie skoncentrowało się na dokumentacji związanej z działalnością wschodnią, budzi podejrzenia o możliwy udział służb specjalnych z Rosji lub Białorusi.

Atak na profesora Jana Malickiego

Tego rodzaju incydenty nie są odosobnione. Już w grudniu 2024 roku w Warszawie doszło do brutalnego pobicia profesora Jana Malickiego, dyrektora Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Atak miał miejsce w Parku Kazimierzowskim, gdzie dwóch mężczyzn, przebranych w stroje przypominające mundury strażników miejskich, podeszło do profesora, zapytało o nazwisko, a następnie jeden z nich uderzył go w głowę.

Profesor stracił przytomność i trafił do szpitala z objawami wstrząsu mózgu oraz pękniętą kością czaszki. Współpracownicy profesora podkreślają, że atak mógł być celowym działaniem wymierzonym w jego aktywność naukową i wspieranie współpracy z krajami wschodnimi.

Szerszy kontekst

Oba te wydarzenia wskazują na nasilającą się aktywność służb rosyjskich i białoruskich, wymierzoną w polskie instytucje oraz osoby zaangażowane w dokumentowanie zbrodni wojennych na Ukrainie i wspieranie współpracy ze Wschodem.

Instytut Pileckiego, podobnie jak Studium Europy Wschodniej, prowadzi intensywne działania na rzecz ujawniania prawdy o wydarzeniach w regionie, co czyni je potencjalnymi celami dla służb, których interesy mogą być zagrożone przez taką działalność.

źr. wPolsce24 za gazetaprawna.pl

Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Polska

Tak rząd chroni teścia swojej funkcjonariuszki. Wymazany z listy zbrodniarzy

opublikowano:
1994495_4.webp
Sznepf usunięty z listy zbrodniarzy (fot. wPolsce24)
Ofiary Obławy Augustowskiej pozbawiono najpierw życia, a potem prawa do chwały. W domu Turka w Augustowie otwarty został Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. To miejsce, które upamiętnia największą zbrodnię dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Niestety zabrakło nazwiska komunistycznego zbrodniarza.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkikiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.