Jak dozbroić Europę? Ursula von der Leyen ma plan

To długo zapowiadany przez KE program, mający zmobilizować pieniądze na inwestycje w europejską obronność. Przywódcy "dwudziestki siódemki" będą o nim rozmawiać na nadzwyczajnym szczycie w czwartek w Brukseli.
Pierwszy punkt dotyczy poluzowania unijnych reguł wydatkowych.
Bez uruchamiania procedury nadmiernego deficytu
- Zaproponujemy uruchomienie krajowej „klauzuli wyjścia” z Paktu stabilności i wzrostu. Umożliwi to państwom członkowskim znaczne zwiększenie wydatków na obronę bez uruchamiania procedury nadmiernego deficytu - powiedziała von der Leyen w oświadczeniu dla prasy.
Jeśli państwa członkowskie UE zwiększą wydatki na obronę średnio o 1,5 proc. PKB, to wyniosą one blisko 650 mld euro w okresie czterech lat.
Szefowa KE już w połowie lutego ogłosiła poluzowanie reguł fiskalnych, by dać krajom członkowskim możliwość zwiększenia wydatków na obronę. Nie było jednak jasne, którą z możliwości Komisja Europejska wybierze. Ścieżka krajowa umożliwia każdemu państwu członkowskiemu z osobna uruchomienie klauzuli wyjścia. W trakcie pandemii Covid-19 KE uruchomiła tzw. klauzulę ogólną, która "wyłączyła" stosowanie reguł fiskalnych dla wszystkich państw; zgodnie z nimi deficyt krajów członkowskich powinien wynosić poniżej 3 proc. PKB, a dług publiczny nie może przekraczać 60 proc. PKB.
Pakiet pożyczek
Drugi punkt dotyczy pakietu pożyczek o wartości 150 mld euro dla krajów członkowskich, które będą gwarantowane z unijnego budżetu. Von der Leyen podkreśliła, że pieniądze te będą mogły być wydawane na takie dziedziny, jak obrona powietrzna i przeciwrakietowa, systemy artyleryjskie, pociski i amunicja, drony i systemy antydronowe.
- Dzięki temu państwa członkowskie będą mogły znacznie zwiększyć swoje wsparcie dla Ukrainy – powiedziała.
Kapitał prywatny
Trzeci punkt planu zakłada możliwość wykorzystania funduszy z polityki spójności z unijnego budżetu, o czym decydować będą kraje UE.
Kolejne dwa punkty dotyczą mobilizacji kapitału prywatnego poprzez przyspieszenie unii oszczędności i inwestycji, a także wykorzystania Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
- Europa jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność. Europejski program dozbrajania ReArm Europe może zmobilizować blisko 800 mld euro na rzecz bezpiecznej i odpornej Europy. Będziemy nadal ściśle współpracować z naszymi partnerami w NATO. To czas Europy i jesteśmy gotowi do działania - zadeklarowała szefowa KE.
Doceniamy wsparcie Ameryki
Von der Leyen przedstawiła szczegóły swojego planu w liście do unijnych liderów, którzy w czwartek spotkają się w Brukseli na nadzwyczajnym szczycie. "My w Europie bardzo doceniamy wsparcie Stanów Zjednoczonych i rolę, jaką odgrywały dla europejskiego bezpieczeństwa przez dekady" - napisała.
Szefowa KE nie odniosła się do decyzji Donalda Trumpa o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy.
źr. wPolsce24 za PAP (Z Brukseli Magdalena Cedro)