Polska

Politycy PiS-u ujawniają, dlaczego Tusk nie zablokuje umowy z Mercosur. "Tajna umowa z von der Leyen"

opublikowano:
Obecne deklaracje Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska odnośnie sprzeciwu wobec umowy z państwami Merocsuru, to tylko gra pozorów, która ma uspokoić Polaków, głównie rolników, przed wyborami prezydenckimi. Jak ujawniają politycy PiS, powołując się na niemieckie media, premier zawarł już porozumienie z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, że po wyborach wycofa swój sprzeciw, a umowa przejdzie.

Rafał Trzaskowski i Donald Tusk prężą muskuły i zapowiadają, że sprzeciwią się podpisaniu umowy z państwami Merocusur, która jest bardzo niekorzystna dla polskich rolników. Jak jednak przekonują politycy PiS, to tylko pozorny sprzeciw. Rząd ma w ręku wszelkie narzędzia, by faktycznie zablokować przyjęcie szkodliwego dla polskiego rolnictwa rozwiązania, ale nic nie wskazuje na to, że z nich skorzysta. Co więcej, obecna taktyka czołowych polityków partii rządzącej miała być konsultowana z największą entuzjastką umowy - przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen. 

Tusk ma narzędzia, ale czy ma wolę? 

- W tym momencie Donald Tusk powinien spotykać się z liderami państw UE i przekonywać ich do tego żeby stworzyć mniejszość blokującą - mówiła podczas konferencji prasowej była minister rolnictwa, a obecnie poseł PiS Anna Gembicka. - Warto przypomnieć że niemieckie media, w tym wypadku "FAZ" zdekonspirował Donalda Tuska, pisząc wprost, że rozmawiał on von der Leyen, że do wyborów prezydenckich będzie blokował tę umowę, a później się na nią zgodzi - dodaje poseł. 

W podobnym duchu wypowiadał się były wiceminister rozwoju, a obecnie eurodeputowany PiS Waldemar Buda

- Mamy początek polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Rząd powinien wykorzystać ten czas, żeby na Radzie Europejskiej rozstrzygnąć tę sprawę, poprzez blokadę tej umowy. To się jednak nie wydarzy. To na Radzie Europejskiej do wyborów nie stanie. Oficjalnie mówi się o tym w Berlinie i Brukseli, że to posiedzenie będzie odkładane na drugą połowę roku, czyli już po wyborach. A to byłby ogromny sukces polskiej prezydencji, gdyby tę sprawę rozstrzygnięto i Tusk powinien o to zabiegać. To się jednak nie wydarzy, bo intencje są inne. Finał ma być taki, że europejskiego rolnictwa ma nie być - wyjaśnia europoseł PiS Waldemar Buda.

Umowa korzystna dla Niemców

Politycy wyjaśnili też, dlaczego Niemcom tak bardzo zależy na szybkim i sprawnym przeprowadzeniu tej umowy

- Ta umowa jest niekorzystna dla polskiego rolnictwa a jej cel jest jasny, ma ratować niemiecki przemysł. W skrócie chodzi o to żeby Niemcy mogli eksportować do Ameryki Południowej swoje samochody czy chemię, a w zamian otwiera się rynek UE, na produkty rolne, które spełniają dużo niższe normy niż produkty rodzime - przekonuje Gembicka.

Reasumując, chodzi o to, by za niemiecki eksport towarów do Brazylii czy Urugwaju zapłacili rolnicy z Polski, Francji czy Rumunii. Czy Tusk zrobi cokolwiek, by zaszkodzić Niemcom? 

Więcej szczegółów w materiale wideo

źr. wPolsce24

Polska

Już nawet studenci protestują. Chcą im zmniejszyć stypendia

opublikowano:
1800466_6.webp
Studia nie tylko dla bogaczy (fot. wPolsce24)
To już kolejny protest toruńskich studentów, którzy domagają się przywrócenia poprzednich stawek stypendiów socjalnych i stypendium rektora. Według nowych stawek stypendium rektora zmniejszono z 1275 do 1200 zł, a stypendium spadło nawet o 235 zł.
Polska

"Polska prezydencja z siedzibą w Brukseli" - ujawniono kuriozalny dokument MSZ

opublikowano:
1800410_2.webp
Były wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński ujawnił szczegóły rządowego dokumentu (wPolsce24)
Polski rząd nie tylko zrezygnował z nieformalnego szczytu przywódców państw UE podczas prezydencji naszego kraju Unii Europejskiej, ale wręcz przeniósł te prezydencję z Warszawy do Brukseli. Tak wynika z dokumentu naszego ministerstwa spraw zagranicznych, o którym mówił w dzisiejszym "Poranku" w telewizji wPolsce24 poseł PiS Paweł Jabłoński.
Polska

Wiadomości wPolsce24: Karol Nawrocki pokonał Donalda Tuska. Na razie w serwisie X. Strategia kłamstw już nie działa

opublikowano:
videoframe_56319.webp
Wygląda na to, że Donaldowi Tuskowi kończą się już pomysły na to, jak zaatakować skutecznie kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego. Jak bowiem nazwać sugestię, że protestujący rolnicy, których odwiedził Karol Nawrocki chcą "Polexitu", gdy istotą protestu jest umowa z krajami Mercosur, wobec której sprzeciw ogłosił nawet... Rafał Trzaskowski?
Polska

Zbigniew Ziobro: spodziewałem się, że Tusk będzie "jechał po bandzie", ale jednak zaskoczył mnie, że tę bandę przekroczył. Polska Wybiera

opublikowano:
videoframe_46809899.webp
On przekroczył Rubikon, on nie ma wyjścia, on jest w desperacji - mówił Zbigniew Ziobro w programie "Polska Wybiera" o premierze Donaldzie Tusku. Były minister sprawiedliwości przyznał, że znając wcześniej Donalda Tuska spodziewał się, że będzie on działał na granicy prawa, ale jednak skala bezprawia i łamanie fundamentalnych przepisów w oparciu o które działa państwo, zaskoczyła go.
Polska

Wójcik: Ludzie, trzeba się popukać - Wy to robicie przeciwko Polsce

opublikowano:
1801888_5.webp
Poseł Michał Wójcik ostro o Donaldzie Tusku (fot. wPolsce24)
Poseł PiS Michał Wójcik, były minister w rządzie Mateusza Morawieckiego, był jednym z gości Magdaleny Ogórek w "Salonie Politycznym" na antenie telewizji wPolsce24. Polityk największej partii opozycyjnej w krytycznych słowach skomentował decyzję Donalda Tuska, by nie zapraszać Victora Orbana do Warszawy. - Donald Tusk niszczy naszą wielowiekową przyjaźń z Węgrami - grzmiał polityk.
Polska

Finansowanie PiS i kryzys konstytucyjny: gorąca debata w 'Strefie Starcia' Michała Adamczyka

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-01-05 234315 2025-01-05_22.45.05.webp
W „Strefie Starcia” dyskutowano o bieżących wydarzeniach politycznych w Polsce i Europie.