Świat

Ursula von der Leyen dopięła swego. Obniżono stopień ochrony wilków. Unia wkrótce pozwoli na polowania

opublikowano:
wolves-2178126_1280.webp
Wilki już raz zostały niemal wybite w Europie (fot. ilustracyjna Pixabay)
Sygnatariusze Konwencji Berneńskiej zdecydowali się obniżyć status ochronny wilków. Otworzy to Unii Europejskiej drogę do zalegalizowania ich odstrzałów. To też swoista zemsta szefowej KE.

Wilki żyły niegdyś w całej Europie, ale zostały niemal całkowicie wybite na przełomie XIX i XX wieku. W drugiej połowie XX wieku wiele rządów objęło je ochroną. Uzyskały także status gatunku ściśle chronionego w przyjętej na początku lat 80.  konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, zwanej popularnie konwencją berneńską, która przyznała im status gatunku ściśle chronionego. Dzięki temu ich populacje udało się odbudować, co powszechnie uznawane jest za wielki sukces ochrony środowiska.

Obniżono status ochronny

Teraz jednak los tych pięknych zwierząt znów jest zagrożony. Jak informuje portal Politico, we wtorek sygnatariusze konwencji berneńskiej zgodzili się, by status wilków został obniżony z „ściśle chronionego” na „chroniony”. Decyzję o tym poparły wszystkie państwa UE, Andora, Armenia, Gruzja, Islandia, Norwegia, Północna Macedonia, Mołdawia, Liechtenstein, Serbia, Szwajcaria i Ukraina. Przeciw były Wielka Brytania, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Monako i Albania, a Tunezja i Turcja wstrzymały się od głosu. Zmiana wejdzie w życie w ciągu trzech miesięcy, o ile jedna trzecia sygnatariuszy – 17 państw – nie wyrazi swojego sprzeciwu.

Ta pozornie drobna zmiana może mieć poważne konsekwencje. Otwiera bowiem przed UE drogę do zmodyfikowania Dyrektywy Siedliskowej. Unia chce, by państwa członkowskie mogły zalegalizować polowania na wilki lub ich odstrzały. Domagają się tego rolnicy, którzy twierdzą, że zwierzęta te stanowią zagrożenie dla ich stad. Obrońcy środowiska przekonują jednak, że liczba zwierząt hodowlanych zabitych przez wilki jest zawyżona. Zwracają też uwagę, że wilki nie stanowią zagrożenia dla ludzi – w całym XX wieku nie zabiły ani jednej osoby. Według Politico zmiana tej dyrektywy potrwa ok. roku. 

Szefowa KE zemściła się za kucyka 

Ta decyzja to osobisty sukces Ursuli von der Leyen. Szefowa KE ma z wilkami na pieńku od dawna. We wrześniu 2022 roku samiec o numerze GW950m wszedł na teren jej farmy i zagryzł jej ukochanego kucyka. Dlatego to właśnie ona miała być główną zwolenniczką tej zmiany. Gdy decyzja zapadła, von der Leyen stwierdziła, że to ważna informacja dla środowisk wiejskich i rolników i reprezentuje zbilansowane podejście między ochroną dzikiej zwierzyny i ochroną naszych środków utrzymania.

źr. wPolsce24 za Politico

 

Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.
Świat

Orze jak może? Artysta, który tworzy traktorem i pługiem. A za płótno ma pole

opublikowano:
videoframe_14924.webp
Jego dzieła zawsze fascynują, choć portfolio jest... kontrowersyjne. Włoski artysta krajobrazu Dario Gambarin tworzy za pomocą... traktora z podczepionym pługiem. Tym razem wyorał logo Jubileuszowego Roku 2025, jakie wcześniej zaprezentował Watykan.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.