Świat

Czesi obcinają emerytury funkcjonariuszom reżimu komunistycznego, a w Polsce...

opublikowano:
MK3_ptrfl_2023_s_DSC07127 (1).webp
Premier Czech Petr Fiala postanowił obniżyć emerytury dawnym komunistycznym funkcjonariuszom i podnieść je dysydentom (fot. Fratria)
W Czechach rząd Petra Fiali, 35 lat po upadku komunizmu, wprowadził zmiany w systemie emerytalnym, zwiększając emerytury dla byłych dysydentów i obniżając świadczenia funkcjonariuszom reżimu komunistycznego. Tymczasem w Polsce rząd Donalda Tuska podąża drogą przeciwną i przywraca emerytury funkcjonariuszom dawnego reżimu, którzy "dostali po kieszeni" w wyniku ustawy dezubekizacyjnej z 2017 roku.

W Czechach zasłużeni przeciwnicy dawnego reżimu otrzymali podwyżki emerytur średnio o ponad 5 tys. koron miesięcznie (ok. 860 zł), co znacząco poprawiło ich sytuację finansową. Zmiany te dotyczą 430 osób, które ucierpiały z powodu represji, więzienia lub nakazu opuszczenia kraju. W efekcie tych szykan dysydenci mieli znacząco niższe okresy składkowe od średnich, co wpłynęło na wysokość ich emerytur.

Natomiast emerytury 177 byłych wysokich funkcjonariuszy reżimu zostały obniżone średnio o 1,5 tys. koron (260 zł), choć ich świadczenia wciąż przewyższają emerytury dysydentów​. Zmiany te zostały uchwalone mimo sprzeciwu Partii Komunistycznej.

W Polsce powrót wysokich emerytur dla funkcjonariuszy SB?

W Polsce sytuacja jest zgoła inna. Ustawa dezubekizacyjna z 2016 roku, wprowadzona przez rząd Zjednoczonej Prawicy, obniżyła emerytury funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa PRL do poziomu średniego świadczenia ZUS, co dotknęło ok. 38 tys. osób.

Jednak rząd Donalda Tuska, zgodnie z umową koalicyjną, rozpoczął proces „odkręcania” tych zmian. Jak donosił m.in. "Tygodnik Solidarność" dotychczas "po cichu" przywrócono pełne emerytury niemal 2000 osobom, a wnioski są dalej rozpatrywane. W szczególności Lewica forsowała przywrócenie „praw nabytych” tych grup jako priorytet swojej polityki​.

Lepsza logika czeska czy Tuska?

Działania te wywołały kontrowersje. Krytycy wskazują, że przywracanie wysokich świadczeń dla osób, które w czasach PRL uczestniczyły w represjach, jest „historycznym policzkiem” dla ich ofiar. Janusz Olewiński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych podkreślił, że to ofiary represji nadal żyją w ubóstwie, podczas gdy ich dawni oprawcy odzyskują przywileje.

Porównując obie sytuacje, w Czechach wprowadzono zmiany, które symbolicznie rozliczają niesprawiedliwości historyczne na korzyść ofiar komunizmu. Tymczasem w Polsce obserwuje się odwrotny proces, budzący kontrowersje i napięcia społeczne.

źr. wPolsce24 za dw.com/tysol.pl

Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.