Świat

Czesi obcinają emerytury funkcjonariuszom reżimu komunistycznego, a w Polsce...

opublikowano:
MK3_ptrfl_2023_s_DSC07127 (1).webp
Premier Czech Petr Fiala postanowił obniżyć emerytury dawnym komunistycznym funkcjonariuszom i podnieść je dysydentom (fot. Fratria)
W Czechach rząd Petra Fiali, 35 lat po upadku komunizmu, wprowadził zmiany w systemie emerytalnym, zwiększając emerytury dla byłych dysydentów i obniżając świadczenia funkcjonariuszom reżimu komunistycznego. Tymczasem w Polsce rząd Donalda Tuska podąża drogą przeciwną i przywraca emerytury funkcjonariuszom dawnego reżimu, którzy "dostali po kieszeni" w wyniku ustawy dezubekizacyjnej z 2017 roku.

W Czechach zasłużeni przeciwnicy dawnego reżimu otrzymali podwyżki emerytur średnio o ponad 5 tys. koron miesięcznie (ok. 860 zł), co znacząco poprawiło ich sytuację finansową. Zmiany te dotyczą 430 osób, które ucierpiały z powodu represji, więzienia lub nakazu opuszczenia kraju. W efekcie tych szykan dysydenci mieli znacząco niższe okresy składkowe od średnich, co wpłynęło na wysokość ich emerytur.

Natomiast emerytury 177 byłych wysokich funkcjonariuszy reżimu zostały obniżone średnio o 1,5 tys. koron (260 zł), choć ich świadczenia wciąż przewyższają emerytury dysydentów​. Zmiany te zostały uchwalone mimo sprzeciwu Partii Komunistycznej.

W Polsce powrót wysokich emerytur dla funkcjonariuszy SB?

W Polsce sytuacja jest zgoła inna. Ustawa dezubekizacyjna z 2016 roku, wprowadzona przez rząd Zjednoczonej Prawicy, obniżyła emerytury funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa PRL do poziomu średniego świadczenia ZUS, co dotknęło ok. 38 tys. osób.

Jednak rząd Donalda Tuska, zgodnie z umową koalicyjną, rozpoczął proces „odkręcania” tych zmian. Jak donosił m.in. "Tygodnik Solidarność" dotychczas "po cichu" przywrócono pełne emerytury niemal 2000 osobom, a wnioski są dalej rozpatrywane. W szczególności Lewica forsowała przywrócenie „praw nabytych” tych grup jako priorytet swojej polityki​.

Lepsza logika czeska czy Tuska?

Działania te wywołały kontrowersje. Krytycy wskazują, że przywracanie wysokich świadczeń dla osób, które w czasach PRL uczestniczyły w represjach, jest „historycznym policzkiem” dla ich ofiar. Janusz Olewiński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych podkreślił, że to ofiary represji nadal żyją w ubóstwie, podczas gdy ich dawni oprawcy odzyskują przywileje.

Porównując obie sytuacje, w Czechach wprowadzono zmiany, które symbolicznie rozliczają niesprawiedliwości historyczne na korzyść ofiar komunizmu. Tymczasem w Polsce obserwuje się odwrotny proces, budzący kontrowersje i napięcia społeczne.

źr. wPolsce24 za dw.com/tysol.pl

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.