Świat

Coraz głośniej o budowie tunelu z Londynu do Nowego Jorku! Rewolucja w transporcie czy futurystyczna utopia?

opublikowano:
oslo-698674_1280.webp
Na zdjęciu istniejący tunel w Oslo. Bogata Norwegia ma największą na świecie liczbę podmorskich tuneli, które łączą liczne wyspy (Fot. Pixabay)
Czy wyobrażasz sobie podróż z Londynu do Nowego Jorku w godzinę? Taka wizja nabiera kształtów dzięki koncepcji „transatlantyckiego tunelu”, o której w ostatnich dniach ponownie zaczęły rozpisywać się światowe media. Choć pomysł brzmi jak science fiction, najnowsze technologie i wizjonerskie plany mogą uczynić go rzeczywistością – o ile ludzkość sprosta finansowym i technologicznym wyzwaniom tego projektu.

Projekt zakłada budowę podwodnego tunelu między Londynem a Nowym Jorkiem, w którym pociągi poruszałyby się w próżniowych rurach z prędkością przekraczającą 5000 km/h. To aż osiem razy szybciej niż współczesne samoloty pokonujące tę trasę w około osiem godzin. Gdyby udało się stworzyć taką technologię, transatlantycka podróż mogłaby zająć zaledwie kilkadziesiąt minut!

Koncepcja opiera się na technologii podobnej do Hyperloopa, rozwijanego m.in. przez Elona Muska. Pociągi w próżniowych tunelach miałyby minimalny opór powietrza, co umożliwiłoby osiągnięcie niewiarygodnych prędkości. Dodatkowo taki sposób transportu byłby znacznie bardziej ekologiczny niż obecne metody podróży międzykontynentalnych, w tym lotnictwo.

Kosmiczna cena i wyzwania technologiczne

Mimo że idea wydaje się obiecująca, przeszkodą pozostaje astronomiczny koszt projektu – oszacowany na 20 bilionów dolarów – oraz skala przedsięwzięcia. Dla porównania, budowa Eurotunelu między Francją a Wielką Brytanią (50 km długości) zajęła sześć lat. Tunel transatlantycki, liczący prawie 5500 km, wymagałby tysiąclecia przy takim tempie budowy!

Co więcej, technologia niezbędna do stworzenia takiego tunelu pod oceanem wciąż znajduje się w fazie eksperymentalnej. Mimo sukcesów w rozwoju Hyperloopa, brak jeszcze gotowych rozwiązań pozwalających na bezpieczną budowę próżniowych tuneli pod wodą na taką skalę.

Warto zauważyć jednak, że Europa już teraz realizuje imponujące podwodne projekty. Norwegia buduje Rogfast, najdłuższy i najgłębszy podmorski tunel drogowy na świecie. Niemcy i Dania planują zakończenie budowy tunelu pod Bełtem Fehmarn, czyli jedną z bałtyckich cieśnin w ciągu pięciu lat, a Wielka Brytania już od 2017 roku pracuje nad najdroższym projektem kolejowym na świecie – HS2 (High Speed 2). To kolej wysokich prędkości, której składy mają jeździć przez Wielką Brytanię w tempie 360 km/h.

To pokazuje, że śmiałe wizje stają się rzeczywistością, choć realizacja transatlantyckiego tunelu wymagałaby pokonania wyzwań na niespotykaną dotąd skalę.

Nadzieja na przyszłość?

Transatlantycki tunel to projekt, który mógłby zrewolucjonizować transport, przyczyniając się do redukcji emisji CO2 i ułatwienia wymiany handlowej między Europą a Ameryką. Na razie jednak pozostaje bardziej futurystyczną wizją niż realnym planem. Czy kiedyś zobaczymy pociągi przemierzające Atlantyk w godzinę? Technologia rozwija się w zawrotnym tempie, więc być może przyszłe pokolenia będą mogły doświadczyć takiej podróży.

Na razie pozostaje nam obserwować, jak inżynierowie i wizjonerzy stawiają kolejne kroki ku realizacji marzeń, które dziś wydają się niemożliwe. Może właśnie ten projekt stanie się symbolem nowej ery transportu?

 
źr. wPolsce24 za lidovky.cz
 
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.
Świat

Orze jak może? Artysta, który tworzy traktorem i pługiem. A za płótno ma pole

opublikowano:
videoframe_14924.webp
Jego dzieła zawsze fascynują, choć portfolio jest... kontrowersyjne. Włoski artysta krajobrazu Dario Gambarin tworzy za pomocą... traktora z podczepionym pługiem. Tym razem wyorał logo Jubileuszowego Roku 2025, jakie wcześniej zaprezentował Watykan.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.