Świat

Coraz głośniej o budowie tunelu z Londynu do Nowego Jorku! Rewolucja w transporcie czy futurystyczna utopia?

opublikowano:
oslo-698674_1280.webp
Na zdjęciu istniejący tunel w Oslo. Bogata Norwegia ma największą na świecie liczbę podmorskich tuneli, które łączą liczne wyspy (Fot. Pixabay)
Czy wyobrażasz sobie podróż z Londynu do Nowego Jorku w godzinę? Taka wizja nabiera kształtów dzięki koncepcji „transatlantyckiego tunelu”, o której w ostatnich dniach ponownie zaczęły rozpisywać się światowe media. Choć pomysł brzmi jak science fiction, najnowsze technologie i wizjonerskie plany mogą uczynić go rzeczywistością – o ile ludzkość sprosta finansowym i technologicznym wyzwaniom tego projektu.

Projekt zakłada budowę podwodnego tunelu między Londynem a Nowym Jorkiem, w którym pociągi poruszałyby się w próżniowych rurach z prędkością przekraczającą 5000 km/h. To aż osiem razy szybciej niż współczesne samoloty pokonujące tę trasę w około osiem godzin. Gdyby udało się stworzyć taką technologię, transatlantycka podróż mogłaby zająć zaledwie kilkadziesiąt minut!

Koncepcja opiera się na technologii podobnej do Hyperloopa, rozwijanego m.in. przez Elona Muska. Pociągi w próżniowych tunelach miałyby minimalny opór powietrza, co umożliwiłoby osiągnięcie niewiarygodnych prędkości. Dodatkowo taki sposób transportu byłby znacznie bardziej ekologiczny niż obecne metody podróży międzykontynentalnych, w tym lotnictwo.

Kosmiczna cena i wyzwania technologiczne

Mimo że idea wydaje się obiecująca, przeszkodą pozostaje astronomiczny koszt projektu – oszacowany na 20 bilionów dolarów – oraz skala przedsięwzięcia. Dla porównania, budowa Eurotunelu między Francją a Wielką Brytanią (50 km długości) zajęła sześć lat. Tunel transatlantycki, liczący prawie 5500 km, wymagałby tysiąclecia przy takim tempie budowy!

Co więcej, technologia niezbędna do stworzenia takiego tunelu pod oceanem wciąż znajduje się w fazie eksperymentalnej. Mimo sukcesów w rozwoju Hyperloopa, brak jeszcze gotowych rozwiązań pozwalających na bezpieczną budowę próżniowych tuneli pod wodą na taką skalę.

Warto zauważyć jednak, że Europa już teraz realizuje imponujące podwodne projekty. Norwegia buduje Rogfast, najdłuższy i najgłębszy podmorski tunel drogowy na świecie. Niemcy i Dania planują zakończenie budowy tunelu pod Bełtem Fehmarn, czyli jedną z bałtyckich cieśnin w ciągu pięciu lat, a Wielka Brytania już od 2017 roku pracuje nad najdroższym projektem kolejowym na świecie – HS2 (High Speed 2). To kolej wysokich prędkości, której składy mają jeździć przez Wielką Brytanię w tempie 360 km/h.

To pokazuje, że śmiałe wizje stają się rzeczywistością, choć realizacja transatlantyckiego tunelu wymagałaby pokonania wyzwań na niespotykaną dotąd skalę.

Nadzieja na przyszłość?

Transatlantycki tunel to projekt, który mógłby zrewolucjonizować transport, przyczyniając się do redukcji emisji CO2 i ułatwienia wymiany handlowej między Europą a Ameryką. Na razie jednak pozostaje bardziej futurystyczną wizją niż realnym planem. Czy kiedyś zobaczymy pociągi przemierzające Atlantyk w godzinę? Technologia rozwija się w zawrotnym tempie, więc być może przyszłe pokolenia będą mogły doświadczyć takiej podróży.

Na razie pozostaje nam obserwować, jak inżynierowie i wizjonerzy stawiają kolejne kroki ku realizacji marzeń, które dziś wydają się niemożliwe. Może właśnie ten projekt stanie się symbolem nowej ery transportu?

 
źr. wPolsce24 za lidovky.cz
 
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.