Świat

Technologiczni giganci zabiegają o względy Trumpa

opublikowano:
mid-epa11772526.webp
Okładka magazynu "Time" z wizerunkiem Donalda Trumpa (fot. EPA/PAP)
Amazon przekaże milion dolarów funduszowi finansującemu inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. Taką samą kwotę zadeklarowała firma Meta, do której należy m. in. Facebook. Giganci technologiczni najwyraźniej próbują zdobyć przychylność amerykańskiego prezydenta elekta.

Przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych obejmie urząd w styczniu przyszłego roku, a jego inaugurację sfinansują również giganci technologiczni.

Bezos daje milion dolarów

Najpierw wpłatę miliona dolarów zadeklarował Mark Zuckerberg, szef firmy Meta, spółki matki Facebooka, Instagrama i Whatsappa. Teraz, jak ujawnił „Wall Street Journal” milion dolarów przekazał Amazon Jeffa Bezosa. To dużo więcej w porównaniu z kwotą, jaką wpłacił na pierwszą inaugurację Trumpa w 2017 roku. Wtedy darowizna wyniosła zaledwie 58 tys. dolarów. A to nie wszystko. Okazuje się, że Amazon będzie również transmitował ceremonię zaprzysiężenia nowego prezydenta w swojej usłudze Prime Video.

Na dodatek w przyszłym tygodniu Jeff Bezos ma się spotkać z prezydentem elektem w jego rezydencji Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie. 

Zuckerberg z wizytą na Florydzie

Wizytę Trumpowi już złożył Zuckerberg i pogratulował wygranej w wyborach prezydenckich - podał "Wall Street Journal". Zuckerberg miał też rozmawiać z Markiem Rubio, który w nowej administracji Trumpa ma pełnić funkcję sekretarza stanu.

A jak przypomnieli dziennikarze dziennika "New York Times" wcześniej relacje między Metą a Trumpem były napięte. Firma zablokowała konto Trumpa na swoich platformach, kiedy jego zwolennicy dokonali szturmu na Kapitol 6 stycznia 2021 r. Prezydent elekt przez długi czas wyrażał się krytycznie o Zuckerbergu, twierdząc, że powinien on trafić do więzienia za "spiskowanie przeciwko niemu" przed wyborami prezydenckimi w 2020 r.

Apple, Google i inni

Podobną drogą idzie Bezos. Jego stosunki z Trumpem długo były - eufemistycznie mówiąc - dość napięte. Potem założyciel Amazona przeszedł ewolucję i z zadowoleniem przyjął zwycięstwo Trumpa w listopadowych wyborach prezydenckich. Nazwał je „nadzwyczajnym powrotem politycznym”. A przed wyborami jako właściciel dziennika „Washington Post” nakazał swojej gazecie zachowanie neutralności. Wywołało to szok, tym większy, że  "Washington Post" – trzeci największy dziennik w USA – sympatyzuje z lewicą i w niemal wszystkich wyborach popierał kandydatów Partii Demokratycznej.

Oprócz Zuckerberga i Bezosa, wielu szefów firm technologicznych w ostatnim czasie zabiegało o bezpośredni kontakt z Trumpem. Z prezydentem elektem kontaktowali się m. in. Tim Cook z Apple i Sundar Pichai z Google.

Wstęp na kolację 

"New York Times" zauważa, że darowizny dla komitetów inauguracyjnych, nieobjęte limitem wpłat, są popularne wśród firm i osób pragnących zyskać przychylność nowej administracji, która będzie sprawowała władzę przez następne cztery lata. 

Darczyńcy, którzy wpłacą 1-2 mln dol., mogą wziąć udział w ośmiu wydarzeniach inaugurujących nową prezydenturę, w tym w kameralnej kolacji z udziałem Trumpa i jego żony Melanii. Otrzymają też sześć biletów umożliwiających udział w ceremonii zaprzysiężenia prezydenta przed Kapitolem 20 stycznia.

Pierwszy komitet inauguracyjny Trumpa zebrał na przełomie lat 2016-2017 ponad 107 mln dol. Przekazanie tych funduszy było tematem śledztwa prowadzonego przez federalnych prokuratorów pod kątem nielegalnych darowizn z zagranicy. Praca śledczych zakończyła się wyrokiem 12 lat więzienia dla jednego z darczyńców.

źr. wPolsce24 za BFMTV/PAP

 

Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.