Świat

Technologiczni giganci zabiegają o względy Trumpa

opublikowano:
mid-epa11772526.webp
Okładka magazynu "Time" z wizerunkiem Donalda Trumpa (fot. EPA/PAP)
Amazon przekaże milion dolarów funduszowi finansującemu inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. Taką samą kwotę zadeklarowała firma Meta, do której należy m. in. Facebook. Giganci technologiczni najwyraźniej próbują zdobyć przychylność amerykańskiego prezydenta elekta.

Przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych obejmie urząd w styczniu przyszłego roku, a jego inaugurację sfinansują również giganci technologiczni.

Bezos daje milion dolarów

Najpierw wpłatę miliona dolarów zadeklarował Mark Zuckerberg, szef firmy Meta, spółki matki Facebooka, Instagrama i Whatsappa. Teraz, jak ujawnił „Wall Street Journal” milion dolarów przekazał Amazon Jeffa Bezosa. To dużo więcej w porównaniu z kwotą, jaką wpłacił na pierwszą inaugurację Trumpa w 2017 roku. Wtedy darowizna wyniosła zaledwie 58 tys. dolarów. A to nie wszystko. Okazuje się, że Amazon będzie również transmitował ceremonię zaprzysiężenia nowego prezydenta w swojej usłudze Prime Video.

Na dodatek w przyszłym tygodniu Jeff Bezos ma się spotkać z prezydentem elektem w jego rezydencji Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie. 

Zuckerberg z wizytą na Florydzie

Wizytę Trumpowi już złożył Zuckerberg i pogratulował wygranej w wyborach prezydenckich - podał "Wall Street Journal". Zuckerberg miał też rozmawiać z Markiem Rubio, który w nowej administracji Trumpa ma pełnić funkcję sekretarza stanu.

A jak przypomnieli dziennikarze dziennika "New York Times" wcześniej relacje między Metą a Trumpem były napięte. Firma zablokowała konto Trumpa na swoich platformach, kiedy jego zwolennicy dokonali szturmu na Kapitol 6 stycznia 2021 r. Prezydent elekt przez długi czas wyrażał się krytycznie o Zuckerbergu, twierdząc, że powinien on trafić do więzienia za "spiskowanie przeciwko niemu" przed wyborami prezydenckimi w 2020 r.

Apple, Google i inni

Podobną drogą idzie Bezos. Jego stosunki z Trumpem długo były - eufemistycznie mówiąc - dość napięte. Potem założyciel Amazona przeszedł ewolucję i z zadowoleniem przyjął zwycięstwo Trumpa w listopadowych wyborach prezydenckich. Nazwał je „nadzwyczajnym powrotem politycznym”. A przed wyborami jako właściciel dziennika „Washington Post” nakazał swojej gazecie zachowanie neutralności. Wywołało to szok, tym większy, że  "Washington Post" – trzeci największy dziennik w USA – sympatyzuje z lewicą i w niemal wszystkich wyborach popierał kandydatów Partii Demokratycznej.

Oprócz Zuckerberga i Bezosa, wielu szefów firm technologicznych w ostatnim czasie zabiegało o bezpośredni kontakt z Trumpem. Z prezydentem elektem kontaktowali się m. in. Tim Cook z Apple i Sundar Pichai z Google.

Wstęp na kolację 

"New York Times" zauważa, że darowizny dla komitetów inauguracyjnych, nieobjęte limitem wpłat, są popularne wśród firm i osób pragnących zyskać przychylność nowej administracji, która będzie sprawowała władzę przez następne cztery lata. 

Darczyńcy, którzy wpłacą 1-2 mln dol., mogą wziąć udział w ośmiu wydarzeniach inaugurujących nową prezydenturę, w tym w kameralnej kolacji z udziałem Trumpa i jego żony Melanii. Otrzymają też sześć biletów umożliwiających udział w ceremonii zaprzysiężenia prezydenta przed Kapitolem 20 stycznia.

Pierwszy komitet inauguracyjny Trumpa zebrał na przełomie lat 2016-2017 ponad 107 mln dol. Przekazanie tych funduszy było tematem śledztwa prowadzonego przez federalnych prokuratorów pod kątem nielegalnych darowizn z zagranicy. Praca śledczych zakończyła się wyrokiem 12 lat więzienia dla jednego z darczyńców.

źr. wPolsce24 za BFMTV/PAP

 

Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Polska

Ciężkie chwile w sztabie Rafała Trzaskowskiego

opublikowano:
trzask.webp
W obawie przed gniewem wyborców kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta przez całą kampanię próbował odciąć się od Donalda Tuska, od porażek obozu rządzacego. I nie udało się. Podczas gdy gdy Karol Nawrocki spotykał się z w Białym Domu z Donaldem Trumpem, Rafał Trzaskowski ściskał rękę Donaldowi Tuskowi w jego rodzinnym Sopocie.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.