Świat

Chiny zbroją się na potęgę. Niepokojący raport Pentagonu

opublikowano:
1920px-Chinese_honor_guard_in_column_070322-F-0193C-014.webp
Zachód ma się czego bać? (fot. Staff Sgt. D. Myles Cullen (USAF)\Wikipedia)
Pentagon opublikował niedawno raport dotyczący chińskich sił zbrojnych. Chuck DeVore z think tanku Texas Public Policy Foundation ostrzegł, że Pekin prowadzi najszybszą rozbudowę zdolności militarnych od czasów III Rzeszy.

Zdaniem autorów raportu, celem tej rozbudowy jest sprawienie, że Chiny staną się globalnym hegemonem, który będzie gotowy na rzucenie wyzwania USA. Oficjalnie Pekin chce być gotowy do podbicia Tajwanu przed 2027 rokiem, osiągnięcia dominacji strategicznej przed 2035, i posiadać światowej klasy siły zbrojne przed 2049, kiedy przypada setna rocznica zwycięstwa komunistów w wojnie domowej. Zdaniem Devore'a te daty to jednak najprawdopodobniej "zasłona dymna". Analityk uważa, że osiągną stan gotowości znacznie szybciej, a ich celem jest przekonanie Zachodu, że ma więcej czasu na reakcję. 

Ostatnio tak zbroiła się III Rzesza 

W rozmowie z telewizją Fox News Devore powiedział, że rozbudowę sił zbrojnych na taką skalę świat obserwował ostatnio po dojściu Adolfa Hitlera do władzy. Zauważył przy tym, że Hitler skupiał się na rozbudowie sił lądowych, która jest prostsza niż rozbudowa np. floty. Podkreślił, że według raportu chińska marynarka wojenna już teraz jest liczniejsza od amerykańskiej (USA nadal przodują pod względem łącznego tonażu), a Chiny mają największy na świecie przemysł stoczniowy.

Analityk zwrócił też uwagę na rozbudowę i modernizację sił rakietowych i nuklearnych. Zauważył, że Chiny dodały do swojego arsenału co najmniej 50 międzykontynentalnych pocisków balistycznych zdolnych do atakowania celów w USA, mają ich już ok. 400. Dodali też 300 pocisków średniego zasięgu i 100 pocisków manewrujących dalekiego zasięgu. Mają także ponad 600 głowic atomowych, a do końca dekady ich liczba może przekroczyć tysiąc. Chiny mają też zaawansowany program budowy broni hipersonicznej, z którą amerykańska obrona przeciwlotnicza może mieć spore problemy. 

Szykują się do wojny hybrydowej 

Analityk zwrócił także uwagę, że oprócz konwencjonalnych sił zbrojnych, Chiny rozbudowują także zdolności do prowadzenia działań hybrydowych. Skupiają się na zdolności do manipulowania informacjami, aby wpływać na proces podejmowania decyzji przez przeciwników. Chcą do tego wykorzystać sztuczną inteligencję. Te działania obejmują m.in. tworzenie tzw. deepfake'ów, których celem jest zwodzenie sił zbrojnych i politycznych liderów w trakcie kryzysu, czy też demoralizowanie amerykańskich żołnierzy i cywili. Chcą także niszczyć zaufanie, jakie do USA mają sojusznicy.

Jego zdaniem takie działania są tanie, ale mogą mieć ogromne skutki, i stanowią poważne zagrożenie. Są odbiciem strategii, która zakłada zwycięstwo w konflikcie bez bezpośredniej konfrontacji. Branie na cel umysłów przeciwników zamiast ich sił – Sun Tzu byłby za.

źr. wPolsce24 za Federalist, Fox News

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.