Gospodarka

Niemcy, Chiny, Francja – kto jeszcze prowadzi biznesy z Rosją?

opublikowano:
russia-3089967_1280.webp
Moskwa - zdjęcie ilustracyjne (fot. pixabay)
Od czasu ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku ponad tysiąc firm zerwało biznesowe kontakty z krajem agresora. Ale niemal tyle samo wciąż prowadzi tam biznes - pisze "Rzeczpospolita". Nie brakuje koncernów, które omijają sankcje albo działają w dozwolonym zakresie i wycofać się z Rosji nie chcą.

"Lista wstydu prowadzona przez Uniwersytet Yale pokazuje, że takich firm nadal jest dużo" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

"W zeszłym roku z zestawienia zniknęło tylko około 30 firm, a w 2024 r. to grono będzie jeszcze mniejsze. Innymi słowy – podmioty, które na liście są, już raczej w Rosji pozostaną i jest to ich świadoma decyzja biznesowa. Yale podzieliło listę na kilka kategorii. Najbardziej kontrowersyjna jest grupa +F+, do której zaliczane są przedsiębiorstwa, które prowadzą w Rosji biznes, jakby nic się nie stało. Obecnie to 212 podmiotów, czyli o trzy mniej niż w czerwcu oraz o sześć mniej niż w lutym" - pisze dziennik.

Dominują firmy z Chin, np. Alibaba, Tencent, China Mobile; Stanów Zjednoczonych i Europy. "Z Rosji nie wycofały się m.in. niemieckie koncerny. Na liście jest ich obecnie ponad 20. To m. in. Trumpf, Zentis czy Storck. Są tam również inne znane europejskie marki, jak włoskie Benetton czy Calzedonia, francuskie Auchan, Jean Cacharel i Lacoste, austriacki koncern Kotanyi czy szwajcarskie: Zepter oraz EMS-Chemie" - czytamy.

Jak informuje "Rz", w zeszłym roku w grupie „F” znajdowała się jedna firma z Polski – Makrochem z Lublina. "To już nieaktualne. Natomiast firmy z Polski znajdziemy w grupie +D+, nazwanej firmami kupującymi czas - nadal prowadzą biznes z Rosją, ale w nieco ograniczonym zakresie. Tę grupę stanowi 177 podmiotów. Niestety, ich liczba zamiast spadać – rośnie (pół roku temu było ich 174). Obecnie trzy pochodzą znad Wisły: to Can- Pack, Polpharma oraz TZMO" - pisze dziennik.

Trzecia w kolejności grupa – "C" – to firmy nadal obecne w Rosji, ale ograniczające tam działalność. "Aktualnie w tym zestawieniu jest ich 150. Od czerwca zniknęła tylko jedna, a od stycznia pięć. W grupie +C+ znajdują się cztery spółki z Polski. To Black Red White, Cersanit, Lotos i Orlen" - przytacza gazeta. 

Makrochem na "liście wstydu" wprawdzie się nie znajduje, ale jest wpisany (podobnie jak jego prezes) na listę sankcyjną MSWiA; zdaniem spółki – niesłusznie. Lista sankcyjna udostępniona jest w biuletynie informacji publicznej MSWiA, a aktualnie – jak podaje Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra spraw wewnętrznych i administracji - figuruje na niej łącznie 428 osób i 92 podmioty. 

źr. wPolsce24 za PAP/"Rzeczpospolita"

 

Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.